بررسی ظرفیت های مشترک سینمای ایران و چین

به گزارش مجله بوشهری ها، ظرفیت های مشترک سینمای ایران و چین در نشستی تخصصی با حضور رئیس فرهنگستان هنر و سفیر چین در تهران بررسی شد. یکی از دغدغه های اصلی ما به عنوان سینماگران این است که بتوانیم زمینه هایی را فراهم کنیم تا با تولیداتی مشترک، سهمی را از بازار سینمای چین داشته باشیم.

بررسی ظرفیت های مشترک سینمای ایران و چین

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، نشست تخصصی ظرفیت های مشترک سینمای ایران و چین به مناسبت پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و چین، عصر روز پنجشنبه 11 آذر 1400، با حضور بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر؛ چانگ هوآ، سفیر چین در تهران؛ مجید مجیدی، رئیس گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر؛ جوزی هاوو، رایزن فرهنگی سفارت چین و جمعی از مدیران و اهالی فرهنگ و هنر و صاحب نظران حوزه سینما در فرهنگستان هنر برگزار شد.

جهان نیازمندِ وحدت شرقی هاست

در ابتدای این نشست بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، ایران و چین را کننده دو تمدن بسیار بزرگ خواند و گفت: این دو کشور بزرگ مشرق زمین، در طول تاریخ، در سرنوشت انسانیت و سرنوشت جهان بسیار تأثیرگذار بوده اند و امروز هم با اتحاد می توانند این نقش را ایفا کنند.

وی جهان امروز را نیازمند وحدت شرقی ها دانست و توضیح داد: ایران، چین و هند، سه تمدن بزرگ آسیایی هستند که خاستگاه بسیاری از تفکرات و به ویژه هنر بوده اند و ما خوشحالیم که روابطمان با چین در حال توسعه است؛ امیدواریم که با هند هم همین گونه شود.

او همچنین افزود: به نظر من شاید اگر زیبایی شناسی شرقی حاکم می شد وضع طبیعت این گونه نمی شد. نگاه ما به طبیعت با نگاهی که در غرب بود، کاملاً فرق دارد. نقاشی های ایرانی، چینی و هندی، در مقایسه با نقاشی های رومی و یونانی، در نوع تناسبی که انسان با طبیعت دارد بسیار فرق دارد.

نامورمطلق داشتن نگاه مشترک و منافع مشترک را دو اصل لازم برای استمرار رابطه با چین بیان نمود و گفت: فرهنگستان هنر آمادگی همکاری در زمینه نگاه مشترک و در حوزه زیبایی شناسی شرقی را که توأم با معنویت، روشنگری و خردورزی است، دارد و متفکران، اندیشمندان و نظریه پردازان، می توانند در کارگروه مشترکی که در فرهنگستان هنر تشکیل می شود روی موضوعات زیبایی شناسی بطور پیوسته کار کنند. اگر زیبایی شناسی ما به هم نزدیک نشود، روابطمان کوتاه مدت خواهد شد.

وی در مورد اصل منافع مشترک نیز گفت: باید به ملت هایمان نشان دهیم که منافع مشترک دوجانبه وجود دارد و اگر این مفهوم انتقال پیدا نکند، باز این روابط پایدار نخواهد ماند.

رئیس فرهنگستان هنر در جمع بندی سخنانش گفت: خوشحالیم که تفاهم نامه ای در حوزه سینمایی با کشور چین منعقد شده و امیدواریم که در ابعاد مختلف توسعه پیدا کند. در حوزه نگارگری و نقاشی هم می توانیم فعالیت داشته باشیم و در مورد سفال، تاریخ شاهد است که چقدر کار مشترک با هم داشته ایم. اما بحثِ امروز، بحث سینماست؛ ما در حوزه سینما آماده ایم تا با تمام ظرفیت با هم گفتگو کنیم و تجربیات مشترکمان را به هم منتقل کنیم. آرزو می کنم این مناسبات، با همین دو اصلی که گفتم پایدار باشد.

استفاده از ظرفیت سینما در توسعه مناسبات جامع راهبردی چین و ایران

سپس چانگ هوآ، سفیر چین در تهران برگزاری این نشست را حرکتی با معنا، حائز اهمیت و رخدادی بزرگ در تاریخ مناسبات سینمایی چین و ایران دانست و از حضورش در جمع سینماگران ایرانی ابراز خرسندی کرد.

وی با بیان اینکه سینما پل دوستی ملت ها، سفیر پیوند دهنده احساسات مردمان با یکدیگر و پنجره ای برای نمایش فرهنگ اقوام و شمایل روحیات آنهاست گفت: سینمای چین و ایران هر دو ریشه در خاک تمدن های کهن داشته که با بهره گیری از احساسات انسانی مشرق زمین، به دو درخت تنومند و سر به فلک کشیده در باغ سینمای جهان مبدل شده اند.

سفیر چین در تهران به سابقه فعالیت مشترک سینمایی چین و ایران اشاره کرد و گفت: چندی قبل که دومین هفته فیلم چین برگزار شد، هنرمندان دو کشور در کارگاه هایی که به صورت حضوری و همچنین برخط برگزار شد به گفتگو با یکدیگر پرداختد و در همین برنامه هفت فیلم سینمایی برگزیده از سینمای چین به مخاطبان ایرانی معرفی شد.

چانگ هوآ با بیان اینکه عرصه سینمای چین و ایران ظرفیت های گسترده ای برای همکاری دارد، به امضای تفاهم نامه همکاری های سینمایی میان اداره ملی سینمای چین و سازمان سینمایی ایران در سال جاری اشاره کرد و گفت: این حرکت علاوه بر تقویت تعاملات سینمایی دو طرف، به مثابه گامی در راستای ترویج مناسبات تمدنی و یادگیری متقابل و همچنین تحکیم متقابل بنای پیوند های مردمی بین دو کشور است.

سفیر چین در تهران از درخشش فیلم های ایرانی در جشنواره های سینمایی چین مانند شانگ های ابراز خرسندی کرد و گفت: حضور فیلم های ایرانی در سال های اخیر در پهنه جشنواره های چینی به منظره ای زیبا و ثابت تبدیل شده و بسیاری از کارگردانان ایرانی از جمله جناب آقای مجید مجیدی برای ساخت فیلم به چین دعوت شده اند.

وی در همین زمینه افزود: فیلم های چینی نیز در سال های اخیر، به یکی از میهمانان ثابت جشنواره فیلم فجر ایران تبدیل شده و در مجموع، عرصه سینمایی تعاملات دو کشور به استقبال بهار همکاری های متقابل و سودمند برای طرفین رفته است.

وی بر امضاء تفاهم نامه نو همکاری میان فرهنگستان های هنر چین و ایران تأکید و آن را موجب ارتقاء همکاری نزدیک دو طرف در حوزه آفرینش های سینمایی، پژوهش های تطبیقی و آموزش و پرورش بیان نمود.

چانگ هوآ در انتهای صحبت های خود برگزاری سلسله برنامه های فرهنگی و هنری میان دو کشور را علاوه بر افزایش جذابیت دوستی سنتی چین و ایران، موجب تقویت شناخت متقابل ملت های دو کشور دانست و توضیح داد: این موضوع نیروی مضاعفی در عرصه مبادلات فرهنگی بوجود آورده و نقشی نو در جهت پیشبرد و توسعه مناسبات مشارکت جامع راهبردی چین و ایران ایفا خواهد نمود.

در حوزه سینمای کودک و خانواده می توانیم همکاری های خوبی داشته باشیم

در ادامه نشست مجید مجیدی، رئیس گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی دو کشور، گفت: من از سال 2008 وارد همکاری با چین شدم؛ هم در حوزه سینما و هم در حوزه دانشگاهی. ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه های دانشگاهی وجود دارد. امروزه در دانشگاه های بزرگ سینمایی چین، سینمای ایران تدریس می شود و این نشانگر ظرفیت همکاری، برای تبادل فکری، نظری و فرهنگی است.

وی افزود: بر کسی پوشیده نیست که سینمای ایران، نه تنها در چین، که در همه جهان پیشتاز بوده است. همه می دانیم که جشنواره ها پلی هستند برای اینکه آثار سینمایی در میان مردم برود و تأثیرات فرهنگی و اقتصادی بر جای بگذارد. یکی از نکات مهم سینما، اقتصادش است. سینما هم هنر است و هم صنعت؛ رونق سینما به واسطه چرخه اقتصادی می تواند بیش از پیش حرکت کند.

کارگردان نام آشنای کشورمان ادامه داد: امیدواریم با پروتکل های فرهنگی که منعقد شده است، بتوانیم هم در مورد تولیدات مشترک و هم در عرصه حضور اکران سینمای ایران در چین قدم هایی را برداریم و امیدوارم که چنین محفل هایی منجر به تولیدات مشترک شود.

او گفت: در حوزه سینمای کودک، خانواده و موضوعات اجتماعی می توانیم همکاری های خوبی داشته باشیم. نوع نگاه، سلیقه و ارتباطمان با مقوله خانواده، با چین بسیار نزدیک است و از این نقاط اشتراک، می توان بهره بسیار برد.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر در انتهای صحبت های خود گفت: یکی از دغدغه های اصلی ما به عنوان سینماگران این است که بتوانیم زمینه هایی را فراهم کنیم تا با تولیداتی مشترک، سهمی را از بازار سینمای چین داشته باشیم.

ادبیات مقاومت دو کشور می تواند محور مشترک آثار سینمایی باشد

در ادامه مراسم امین بذرافشان، رئیس مرکز کنفسیوس دانشگاه تهران، از تولیدات، کارنامه و دستاورد های سینمایی دو کشور صحبت کرد و آماری را از سینمای کشور چین و محصولات مشترک آن ارائه داد. او همکاری بین المللی ایران و چین را فرصت شناخت متقابل دانست و از قدرت هم گرایی دو کشور صحبت کرد.

بذرافشان در انتهای سخنان خود، به شباهت در ادبیات مقاومت دو کشور که می تواند محور مشترک آثار سینمایی باشد اشاره کرد و به تشریح قابلیت ساخت فیلم هایی با تمرکز در حوزه های فناوری دیجیتال و توان استفاده از این بستر پرداخت.

تولیدات سینمایی مشترک چین با سایر کشور ها

یان شو فی، دبیرکل انجمن سینمایی چین، در ویدئویی، بخشی از آثار شناخته شده سینمای چین را محور سخنانش قرار داد و آن ها را به عنوان آثار مهم و دارای جایگاهی ویژه در سینمای چین معرفی و تحلیل کرد. او آماری هم از اقتصاد سینمای کشور چین ارائه داد و شرایط همکاری سینمای این کشور را با کشور های دیگر و همچنین قرارداد های تولید سینمایی مشترک را، در این ویدئوی ضبط شده توضیح داد.

دو ملت می توانند از طریق فیلم، درک عمیقی نسبت به هم پیدا کنند

جاو وی فانگ، سرپرست گروه سینمای فرهنگستان هنر چین نیز با ارائه ویدئویی از صحبت های خود در جمع سخنرانان حضور داشت. او از فیلم، به عنوان نمایشی از فرهنگ و همچنین پُلی از روشنایی میان فرهنگ ها نام برد و نقش فیلم را در ارتقاء ارتباط تمدن ها مهم خواند.

او همچنین افزود: ارتباط میان تمدن چین و ایران سابقه بسیار طولانی دارد. فعالیت های فرهنگی و سینمایی این دو کشور نیز در حال توسعه است. ما پی بردیم که فیلم های ایرانی با جذابیت هنری منحصربه فردی که دارند، در سینمای جهان بسیار می درخشند و ایمان داریم که دو ملت می توانند از طریق فیلم، درک عمیقی نسبت به هم پیدا کنند و دوستی خود را ادامه دهند.

رابطه فرهنگی، مبتنی بر گفتگو است

سخنران بعدی نشست منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما بود. وی گفت: اگر بپذیریم که برای رفتار فاعلانه در جهان نو که بنیان تصویر است، به جز صنعت فیلم راهی دیگر وجود ندارد، آن موقع است که تمدن های کهن سالی، چون ایران و چین، به درستی نسبت به صنعت فیلم شان حساسیت و توجه دارند و در حال فعالیت هستند.

وی افزود: پیشرفت، امری با اراده های سیاسی و مدیران سیاسی است؛ در این تردیدی نیست. هر پیشرفتی در هرجایی از جهان، مبتنی بر این چنین اراده ای است. اما نگهداری پیشرفت و قوام دادن به آن، جز با فرهنگ راه دیگری ندارد.

شاهسواری ادامه داد: رابطه فرهنگی مبتنی بر گفتگو و پذیرش نیاز های طرفین است. ما سینمایی در کشور داریم که مبتنی بر اعتقادات و آمال های مردم است و از نیاز هایی حرف می زند که ممکن است برای بخشی از مخاطبین چین نیز گیرا باشد و همینطور بالعکس. ما گفتگو و ارتباطاتمان را می توانیم ابتدا با پخش آثار سینمایی دو کشور، که به عنوان یک فرآیند جهانی تعریف شده است، برای هم ثابت کنیم.

چین و ایران: در جستجوی فرصت های بازیافته

حسین شیخ الاسلامی، عضو گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر، با ارائه مقاله چین و ایران: در جستجوی فرصت های بازیافته آخرین سخنران جمع بود و مطالب خود را به عنوان نقشه راه برای ایجاد پیوند راهبردی میان صنعت تصویر ایران و چین ارائه داد.

امکان و بسترسازی و تحقق پیوند های استراتژیک میان صنعت تصویر در چین و ایران، از جمله مطالبی بود که ایشان به آن پرداخت.

این پژوهشگر با عنایت به مزیت های رقابتی و فرصت های دوگانه و متقابل، اعلام نمود: باید از این فرصت، در جهت رشد صنعت تصویر در ایران قدم برداشت و دامنه ی تحت نفوذ (Territory) را وسعت بخشید. او همچنین آشنایی با صنعت تصویر در ایران و چین را بررسی کرد و ساختار سیاست گذاری صنعت تصویر چین را با محور هایی چون: عملیات و تولید، کنترل بازار و سیاست گذاری و نظارت، بررسی کرد.

شیخ الاسلامی در خاتمه سخنانش به اولویت ها و نیاز های فعلی دو کشور پرداخت و محور های عملیاتی رابطه سینمایی ایران و چین را با ارائه یک بسته پیشنهادی معین کرد.

در بخش خاتمهی این نشست تخصصی، رائد فریدزاده، عضو گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر؛ جوزی هاوو، رایزن فرهنگی سفارت چین و میثم یزدی، دبیرعلمی هم اندیشی دیپلماسی هنر فرهنگستان هنر، سخنانی را در جمع بندی مباحث ارائه کردند و نشست با گفت وگوی میان صاحب نظران حوزه سینما که در نشست حضور داشتند به خاتمه رسید.

همچنین قبل از این نشست جلسه ای میان رئیس فرهنگستان هنر و سفیر چین برگزار شد و پس از آن آقای چانگ هوآ از موزه آثار منتخب اعضای پیوسته و جاوید فرهنگستان هنر بازدید کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1871

به "بررسی ظرفیت های مشترک سینمای ایران و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی ظرفیت های مشترک سینمای ایران و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید