درآمدزایی هنگفت فدراسیون فوتبال به نام انضباطی

به گزارش مجله بوشهری ها، اگر سری به صفحه مربوط به کمیته انضباطی در سایت فدراسیون فوتبال بزنید، صدور احکام انضباطی پرتعداد برای افراد و باشگاه های فعال در این رشته ورزشی بیش از هر چیز توجه تان را جلب می نماید. احکامی که بر اساس گزارش داوران، ناظران و نمایندگان فدراسیون در هر بازی از سوی مقامات کمیته انضباطی صادر می گردد.

درآمدزایی هنگفت فدراسیون فوتبال به نام انضباطی

این مساله البته نو نیست و نقش کمیته انضباطی در فدراسیون همین است که افراد را بر اساس تخلفاتی که انجام می دهند، جریمه و تنبیه کند. اما مساله مهم در احکام صادر شده از سوی کمیته انضباطی از ابتدای فصل فوتبالی جاری، بالا رفتن مبالغ جرایم نقدی است. دیگر کمتر حکمی از سوی کمیته انضباطی صادر می گردد که در آن خبری از جریمه مالی نباشد. جرایمی که همواره درباره اش ابهام هایی وجود داشته و حالا به اوج خود رسیده و انگار با زیاد شدن تورم، آن ها نیز رشدی چشمگیر داشته اند.

عایدی 3.3 میلیاردی در طول 5 ماه!

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال از ابتدای فصل جاری فوتبال (اواسط مردادماه تا به امروز) بیش از 150 حکم انضباطی برای باشگاه ها، مربیان، مدیران، پزشکان، بازیکنان و حتی مدیر رسانه و تدارکات تیم ها (در همه دسته ها) صادر نموده است. وجه اشتراک همه این احکام داشتن جریمه مالی است. در بیشتر احکام صادرشده برای اشخاص و باشگاه ها خبری از محرومیت و توبیخ کتبی نیست و جریمه های سنگین برای آن ها در نظر گرفته شده است. با محاسبه ای ساده از لابه لای احکام صادر شده به این نتیجه می رسیم که کمیته انضباطی تا به امروز جمعا مبلغ 3 میلیارد و 289 میلیون تومان باشگاه ها و افراد شاغل در فوتبال را جریمه نموده است. این مبلغ جریمه فقط برای حدود 5 ماه گذشته است که عدد بسیار قابل توجهی محسوب می گردد.

ساپینتو 550 میلیون بدهکار شد!

در بین احکام صادرشده برای افراد، سنگین ترین جریمه مالی برای ریکاردو ساپینتو، سرمربی پرتغالی استقلال، در نظر گرفته شده است. این مربی که خلق و خوی خاصی دارد، با چالش های مختلفی در مدت کوتاه حضور در ایران و نشستن روی نیمکت استقلال روبرو شده است. اولین چالش او در انزلی و در هفته دوم لیگ برتر رخ داد که با نیرو های هلال احمر درگیری پیدا کرد و به برانکارد با پا ضربه زد. آن اتفاق برای ساپینتو مبلغ 150 میلیون تومان جریمه مالی در پی داشت. ساپینتو در جریان بازی استقلال و گل گهر هم اتفاقات ناپسندی را رقم زد که محرومیت هم برایش در پی داشت. اما مهم تر از محرومیت، کمیته انضباطی به علت بی احترامی به مربی حریف و مسئولان برگزاری بازی مبلغ 400 میلیون تومان سرمربی پرتغالی را جریمه کرد. به عبارتی، می توان گفت ساپینتو با جریمه ای 550 میلیون تومانی در صدر فهرست جرایم مالی کمیته انضباطی واقع شده است و بیشتر از 16 درصد کل جریمه های صادرشده را به خود اختصاص داده است.

این روند از سال قبل شروع شده بود

در نظر گرفتن جریمه مالی سنگین از سوی کمیته انضباطی البته از سال گذشته در مسابقات فوتبال شروع شده بود و حالا با مبالغ سنگین تری در جریان است. اواسط شهریورماه بود که رئیس کمیته انضباطی در نشستی خبری درباره جرایم و محکومیت ها شفاف سازی کرد.

عجیب ترین نکته ای که در آن جلسه عنوان شد مربوط به مبلغی بود که کمیته انضباطی در طول یک فصل فوتبال در همه رده های سنی و همه تورنمنت ها افراد را جریمه نموده است. حسن زاده خاطرنشان کرد که در فصل گذشته فوتبال ایران، کمیته انضباطی مبلغ 19 میلیارد و 568 میلیون و 500 هزار تومان شاغلان در فوتبال را جریمه نموده است!

به همین علت می توان گفت روند جایگزینی جریمه مالی سنگین به جای محکومیت های دیگر از سال گذشته شروع شده بود.

جریمه مالی، سیاست نو کمیته انضباطی است

در چنین شرایطی می توان گفت در نظر گرفتن جرایم مالی یک سیاست در دست اقدام برای کمیته انضباطی است. به نظر می رسد اعضای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به این نتیجه رسیده اند که برای کاهش تخلفات و اتفاقات حاشیه ای، جریمه نقدی برترین گزینه محسوب می گردد. محرومیت های چندجلسه ای افراد اگرچه آن ها را از حضور روی نیمکت تیم یا بازی کردن منع می نماید، اما اعضای کمیته انضباطی بر این باورند که با توجه به حضور افراد در تمرینات و بعلاوه محافل فوتبالی دیگر، محرومیت تنبیه ویژه ای نیست، اما در جریمه نقدی هر چقدر مبلغ آن بالاتر باشد، اندازه فشاری که به افراد می آید بیشتر می گردد!

به همین علت کمیته انضباطی با گذشت 5 ماه از رقابت های فصل جاری فوتبال، اعضای شاغل را مبلغی حدود 3.3 میلیارد تومان جریمه نموده و این روند احتمالا در آینده رشدی بسیار بیشتر هم خواهد داشت.

راهی برای نپرداختن نیست!

جریمه نقدی ارکان فعال در فوتبال به حساب شخصی کمیته انضباطی نمی رود و محلی برای عایدیزایی فدراسیون فوتبال است. روال کار این گونه است که مدیران باشگاه های فوتبال از قرارداد های اعضای خود مبلغ جریمه ها را کسر می نمایند و سازمان لیگ نیز که هرساله باید حق تبلیغات و سایر عایدی ها را به باشگاه ها بدهد، بر اساس اعلام کمیته انضباطی مبلغ این جرایم را از حساب باشگاه ها کسر می نماید. کل مبلغ نیز از سازمان لیگ به حساب فدراسیون فوتبال واریز می گردد تا شاهد اتفاقی ویژه در دریافت این جرایم انضباطی باشیم. به عبارتی، می توان گفت که این مبالغ تحت هر شرایطی باید از سوی ارکان فوتبال پرداخت گردد و راهی برای نپرداختن آن وجود ندارد؛ زیرا همان طور که گفته شد سازمان لیگ از حساب باشگاه ها کسر می نماید و حال آن ها تصمیم می گیرند که مثلا جریمه سرمربی خود را پرداخت نمایند یا خیر.

شهروندآنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2140

به "درآمدزایی هنگفت فدراسیون فوتبال به نام انضباطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمدزایی هنگفت فدراسیون فوتبال به نام انضباطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید