خون انسان برای پشه ها چه طعمی دارد؟

به گزارش مجله بوشهری ها، تهران (پانا) - محققان برای دیدن عملکرد این سلول های عصبی چشایی، پشه ها را با برچسب فلورسنت که هنگام فعال شدن سلول عصبی می درخشید، اصلاح ژنتیکی کردند. آن ها سپس مشاهده کردند که در پاسخ به وعده های غذایی مختلف سلول های موجود در نیش سرنگ مانند پشه، روشن می شوند. فقط یک زیرمجموعه سلول ها توسط خون واقعی و مخلوط مصنوعی محققان فعال شد.

خون انسان برای پشه ها چه طعمی دارد؟

به گزارش بیتوته، بر پایه مطالعات جدید، طعم خون انسان برای پشه های گرسنه، شبیه کارامل طعم دار شده با نمک است.

اما مطالعات نشان می دهد، داروهای خوراکی می تواند عطر و طعم خون را تغییر دهد یا پنهان کند؛ بنابراین، پشه ها می توانند بیماری های مهلکی مانند مالاریا، دانگ و تب زرد را گسترش دهند که سالانه حداقل نیم میلیون تن را می کشد.

بنا بر این گزارش، دانشمندان آمریکایی می گویند که خون انسان برای پشه ها کمی شور و کمی شیرین است؛ دقیقاً مانند شیرینی های بسیار محبوب!

متخصصان سلول های عصبی پشه را که عطر و طعم متمایز و دلپذیر خون ما را حس می کنند، تشخیص می دهند. این سلول های عصبی هنگامی که پشه خون را می مکد، تحریک شده و تکانه های الکتریکی ارسال می کنند، که اطلاعات مربوط به طعم و مزه خون ما را انتقال می دهد؛ بنابراین، دارو های جدید می توانند بالقوه، این نورون ها و طعم خون در پشه ها را تغییر دهند.

این گزارش در ادامه آورده است: در حالی که پشه های نر فقط شهد گل می خورند، پشه های ماده شهد گل و خون می خورند، زیرا برای تولید تخمک به پروتئین موجود در خون نیاز دارند؛ بنابراین پشه های ماده قبل از تخمگذاری باید بین شهد شیرینی که در بیشتر وعده های غذایی خود می خورند و خون، که درخوردن آن زیاده روی می کنند تفاوت قائل شوند.

ماده ها نوعی حس چشایی دارند که بطور ویژه برای تشخیص ترکیبی از حداقل چهار ماده مختلف در خون تنظیم شده است؛ ماده ای که برای پشه فوق العاده هیجان انگیز است برای انسان طعمی ندارد.

به گفته محققان، این نشان می دهد که پشه های ماده می توانند چیز هایی را بچشند که ما نمی توانیم. پس خارج از قلمرو تجربه های انسانی، طعم های دیگری نیز وجود دارد.

دکتر لزلی بی ووشال در دانشگاه راکفلر در نیویورک در این باره می گوید: چنین چیزی در تجربه انسانی وجود ندارد. ما فکر می کنیم طعم خون در پشه ها یک تجربه کاملا منحصر به فرد است و برای انسان قابل دسترسی یا آشنا نیست؛ مانند توانایی زنبور های عسل برای دیدن اشعه ماورای بنفش و خفاش ها برای شنیدن صدا های مافوق صوت.

دکتر ووشال و تیم وی همچنین دریافتند که پشه ها می توانند با پاهایشان DEET دافع را تشخیص دهند و یک گیرنده بو را شناسایی کنند که پشه ها برای تمایز بین انسان و غیر انسان از آن استفاده می کنند. علیرغم اینکه پشه عامل اصلی انتقال بیماری به انسان است، اطلاعات کمی در مورد حس چشایی این حشره در دسترس است. پشه ها همانند انسان ها در مغز خود نیز نورون دارند.

دکتر ووشال می گوید: در جایی از مغز پشه ماده، انگیزه احساس حضور انسان، پرواز به سمت او، فرود آمدن روی انسان و گاز دریافت و نوشیدن خون انسان وجود دارد.

آزمایشگاه دکتر ووشال پیش از این در سایت mosquitobrains.org که یک منبع آنلاین است، اولین نقشه مغز پشه ماده را بر اساس فناوری تصویربرداری دقیق ارائه می دهد، به نمایش گذاشته بود. به این ترتیب که بازدید کنندگان با مرورگر مغز پشه، می توانند مناطق متمایز مغز متعلق به پشه ماده aedes aegyptgi را انتخاب و مشاهده کنند، که به آن پشه تب زرد نیز می گویند؛ پشه تب زرد می تواند ویروس های تب دانگ،چیکونگونیا، تب زیکا، مالاریا و تب زرد را گسترش دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1579

به "خون انسان برای پشه ها چه طعمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خون انسان برای پشه ها چه طعمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید