تشخیص بیماری قلبی با عکس سلفی؟!

به گزارش مجله بوشهری ها، روزنامه خراسان - شیوا رضایی: طی هفته قبل مطالعه جدیدی از محققان چینی منتشر شده است که متخصصان معتقدند این مطالعه خبر از شروع عصری جدید در روش های تشخیصی بیماری های قلبی می دهد. این مطالعه توسط محققان دانشگاهی در پکن انجام و نتایج آن در آخرین شماره نشریه European Heart Journal منتشر شده است. این مطالعه آن قدر اهمیت دارد که یادداشت سردبیر در آخرین شماره این نشریه معتبر با عنوان شروع عصری تازه در تشخیص پزشکی؛ ورود سلفی در درمان بیماری های قلبی-عروقی به همین مطالعه اختصاص یافته است.

تشخیص بیماری قلبی با عکس سلفی؟!

روشی قدیمی، اما با لباسی جدید

استفاده از نشانه هایی در چهره برای تشخیص بیماری های داخلی روشی است که از سال های دور توسط طبیبان و پزشکان استفاده شده و می گردد. از رنگ پوست صورت تا چین و چروک در بخش های خاصی از صورت و از تغییرات چشم تا شکل نرمه گوش. اما چیزی که این مطالعه را تبدیل به اولین مطالعه از این دست نموده، آن است که در این مطالعه عکس افراد توسط رایانه ارزیابی شده و کار اصلی محققان برنامه ریزی های رایانه ای برای این منظور و استفاده از هوش مصنوعی در این زمینه بوده است.

مطالعه ای چندین ساله و چند مرحله ای

در مرحله ابتدایی، محققان بیش از پنج هزار بیمار از هشت بیمارستان را انتخاب و اطلاعات مربوط به سلامت قلب و عروق این افراد شامل نتایج آنژیوگرافی آن ها در کنار اطلاعات مربوط به سبک زندگی و سابقه دیگر بیماری های شان را به شکلی دقیق جمع آوری کردند. سپس پرستارانی آموزش دیده از چهره هر کدام از این افراد چهار عکس از زوایای مختلف گرفتند. در این بین متخصصانی پرونده هر کدام از این بیماران را ارزیابی کردند تا میزان گرفتگی عروق و مکان دقیق این گرفتگی ها در بدن را معین نمایند. در نهایت با یاری تمامی این اطلاعات الگوریتمی برای تشخیص بیماری قلبی عروقی تهیه شد.

در مرحله دوم این مطالعه، عکس های بیش از هزار نفر با یاری این الگوریتم ارزیابی شد. تحلیل نتایج نشان داد که این الگوریتم می تواند 80 درصد بیماران را به درستی شناسایی کند. اما در کنار آن تنها 61 درصد افراد سالم را بدون مشکل تشخیص داد.

شروع دورانی جدید

با توجه به نتایج به دست آمده از این مطالعه، میزان تشخیص در این روش در حد مطلوبی نیست و این موضوع می تواند باعث ایجاد نگرانی های غیرضروری در افراد گردد. در واقع حدود 40 درصد افراد سالم ممکن است با این روش به اشتباه بیمار تشخیص داده شوند. اما باید توجه داشت که این اولین مطالعه در این زمینه است. این محققان امیدوارند با انجام پژوهش های دیگر و افزایش نمونه های تحت آنالیز بتوان الگوریتم دقیق تری برای تشخیص بیماری های قلبی با یاری عکس از چهره به دست آورد.

در صورتی که آنالیز های تکمیلی بتواند به خوبی پیش برود، می توانیم در آینده ای نه چندان دور روزی را ببینیم که با ارسال چند عکس سلفی از خودمان به متخصص، درباره شرایط عروق و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در عرض چند دقیقه اطلاعات کسب کنیم.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1164

به "تشخیص بیماری قلبی با عکس سلفی؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص بیماری قلبی با عکس سلفی؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید