بورس در ماه های پیش رو چطور خواهد بود؟

به گزارش مجله بوشهری ها، این روز ها بورس تهران در حال نوسان و درجا زدن در کانال یک میلیون و 500 هزار تا یک میلیون و 600 هزار واحدی است و تا به امروز چندباری نتوانسته این سقف را بکشند. این در حالی است که بعد از معروف شدن ارز 4200 تومانی، به دلار جهانگیری، اظهار نظر محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در مورد اینکه مقاومت شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و 600 هزار واحدی قرار گرفته است، این روز ها اهالی بازار سهام می گویند که شاخص کل توان عبور از مقاومت واعظی را ندارد.

بورس در ماه های پیش رو چطور خواهد بود؟

به گزارش خبرنگاران، دو ماهی است که شاهد فاصله دریافت شاخص سهام از قله 2 میلیون و 78 هزار واحد و عقبگرد بیش از 27درصدی این نماگر بودیم. در این میان برخی سهام حتی تا 70 درصد افت قیمت داشتند. از این رو به اعتقاد فعالان بازار اکنون بسیاری از سهم ها در کف های جذاب و زیر ارزش ذاتی خود در حال معامله هستند و بهترین زمان برای ورود به بازار محسوب می شود.

این روز ها فعالان تالار شیشه ای نیم نگاهی نیز به تحولات سیاسی آمریکا دارند. جایی که دو نامزد دموکرات و جمهوری خواه برای ریاست جمهوری آمریکا در حال رقابت بوده و کمتر از یک ماه آینده رئیس کاخ سفید برگزیده می شود.

در این میان در صورت انتخاب جو بایدن نامزد دموکرات هر چند دلار کاهش خواهد یافت، اما به نظر می رسد خوش بینی های سیاسی در کوتاه مدت می تواند رشد قیمت سهام را به دنبال داشته باشد و در میان مدت کاهش درآمد شرکت های دلاری بازار (به دنبال کاهش نرخ دلار)، شرایط عکسی را بر تالار شیشه ای حاکم کند.

در صورت انتخاب مجدد ترامپ، رشد سهام در کوتاه مدت و میان مدت محتمل است. از این رو انتخابات آمریکا با هر نتیجه ای در کوتاه مدت صعود نماگر های سهام را به دنبال خواهد داشت.

حقوقی ها از بازار نوسان می گیرند

حمید میر معینی کارشناس بازار سهام در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه دو عامل اصلی این روز ها مانع از رشد بورس می شوند، گفت: اولین عامل عملکرد حقوقی های بازار و سهام داران نهادی است، که مشغول نوسان دریافت هستند، این در حالی است که آن ها استراتژی معاملاتی درستی ندارند و اغلب هم زمانی که نوسان می گیرند، بعد از آن با ضرر وزیان روبرو می شوند، در صورتی که آن ها باید بر اساس استراتژی معاملاتی میان مدت و بلند مدت در بازار فعالیت کنند، اما این ایام با دید کوتاه مدت در بورس به فعالیت می پردازند.

وی با تاکید بر اینکه حقوقی های بازار با توجه به جایگاهی که دارند، نباید تنها به فکر کسب سود به هر قیمتی باشند، گفت: بر عملکرد این نهادی ها هیچگونه نظارتی نمی شود، در صورتی که اگر آن ها مورد بازخواست قرار می دریافتد، امروز شرایط بازار این نبود، آن ها همیشه طی این سال ها هر کاری که دلشان خواسته انجام داده اند، بدون اینکه به جایی جواب بدهند، این در حالی است که این اواخر زیاد از طرف مسئولان بورس و برخی از کارشناسان نسبت به عملکرد سهام داران خُرد و حقیقی انتقاد شده و آن ها را به خاطر دید کوتاه مدتی که داشته اند، مورد شماتت قرار داده اند.

میرمعینی اضافه نمود: اما در معاملات دو روز اخیر قدرت حقیقی های خرد را مشاهده کردیم که هر قدر حقوقی ها سهام عرضه کردند، در طرف تقاضا حقیقی ها خریدار سهام بودند، این نیز طبیعی است، زیرا که بیشتر نماد ها با افت بیش از 50 درصدی روبرو بوده اند و واقعا برای سرمایه گذاری به دید میان مدت و حتی بلند مدت جذاب شده اند، اما متاسفانه با کاری که حقوقی ها انجام می دهند، بازار را خراب کرده اند و با عرضه گاه و بی گاه سهام، فرایند بازار را تغییر می دهند و بورس قرمز پوش می شود.

این فعال بازار سهام با تاکید بر اینکه در حال حاضر قیمت ها برای سرمایه گذاری بسیار جذاب است، بیان داشت: با توجه به این موضوع نیز شاهد هستیم به مرور نقدینگی در حال بازگشت به بورس است، اما در این بین شاهد برخی حرکات هستیم از جمله اقداماتی که حقوقی ها انجام می دهند، از سوی دیگر در حال حاضر در مورد بازار های مختلف از جمله بازار سرمایه راهبرد معین و بلند مدتی وجود ندارد و همه چیز در یک حالت بلاتکلیفی، ابهام و تعلیق واقع شده است، البته این موضوع نشات گرفته از فضای کلی اقتصادی کشور است که منتظر معین شدن تکلیف انتخابات آمریکا است.

بیشتر بخوانید:

سمت و سوی بورس

ستاره خلیچ فارس بزرگترین عرضه اولیه بورس کِی می آید؟

تاثیر انتخابات آمریکا بر عملکرد بورس

این کارشناس بورس ادامه داد: هرچه به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک تر می شویم، فضای احتیاط در معاملات بازار سهام بیشتر می شود و به نظر می رسد، برخی ها می خواهند تا زمان معین شدن، تکلیف این مسئله فقط نظاره گر باشند، از سویی باید این نکته را به معامله گران خرد متذکر شد آن ها نیز باید، در معاملات خود دقت کنند، با توجه به فضایی که وجود دارد اسیر جو و هیجانی که در بازار وجود دارد، نشوند، زیرا ممکن است با مشکل روبرو شوند، این موضوع را به خصوص معامله گرانی که به تازگی وارد بازار شده اند، باید مدنظر خود قرار دهند.

میرمعینی با اشاره به اینکه دومین عامل عدم رشد پایدار بورس طی این روز ها فروش سهام عدالت است، یادآور شد: حجم فروش دارایی های سهام عدالت در برخی از گروه های بازار بسیار زیاد است و بعضا با عرضه های آبشاری که انجام می شود، قدرت رشد را از سهم ها گرفته می شود، با توجه به این موضوع در حال حاضر دو مسئله عملکرد حقوقی ها در بازار و عرضه های غیر منطقی که آن ها انجام می دهند و همچنین فروش سهام عدالت دو عاملی هستند، باعث عدم رشد بازار سهام شده اند.

وی خاطر نشان ساحت: اگر کسی به دید میان مدت و بلند مدت به بازار سهام ورود کند، جدا از اینکه بایدن رئیس جمهوری آمریکا شود یا ترامپ به سود منطقی دست خواهد یافت، چرا که بازار راه خود را خواهد رفت، جدا از هر موضوع دیگر، اما در کوتاه مدت افزایش نرخ دلار و آینده آن و همچنین نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دو موضوعی هستند که می توانند آینده بازار سهام در کوتاه مدت را رقم بزنند.

منبع: فرارو
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1195

به "بورس در ماه های پیش رو چطور خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس در ماه های پیش رو چطور خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید