باکتری هایی که پلاستیک را تجزیه می کنند

به گزارش مجله بوشهری ها، پلی اورتان، در تولید محصولات متفاوتی از جمله پوشش لوله های مدفون در خاک و یا در مخازن آب و فاضلاب به کار می رود و کاربرد های بسیاری دارد.

باکتری هایی که پلاستیک را تجزیه می کنند

پژوهشگران آلمانی در بررسی های خود، رشته ای از باکتری را کشف کرده اند که می تواند پلاستیک ها را تجزیه کند. پژوهشگران مرکز تحقیقات محیط زیست هلمولتز (UFZ) آلمان، به کشفی رسیده اند که شاید راهکار یکی از بزرگترین مسائل این سیاره باشد. آن ها نوعی باکتری را کشف کرده اند که می تواند برخی از پیوند های شیمیایی پلی اورتان (Polyurethane) را از بین ببرد.

دکتر هرمان هایپیپر (Hermann Heipieper)، از نویسندگان این پژوهش گفت: این باکتری می تواند از این ترکیبات به عنوان منبع انرژی استفاده کند. یافته های این پژوهش، گام مهمی به سوی بازیافت محصولاتی که از جنس پلی اورتان هستند، به شمار می فرایند.

پلی اورتان، در تولید محصولات متفاوتی از جمله پوشش لوله های مدفون در خاک و یا در مخازن آب و فاضلاب به کار می رود و کاربرد های بسیاری دارد.

با وجود کاربرد های بسیار پلی اورتان، نمی توان از معایب آن چشم پوشی کرد. بازیافت پلی اورتان، بسیار سخت است و به انرژی زیادی نیاز دارد. پلاستیک هایی که از پلی اورتان ساخته می شوند، با گرما ذوب نمی شوند و مواد سمی زیادی نیز تولید می کنند.

به کار بردن ریزارگانیسم هایی مانند باکتری ها و قارچ ها برای تجزیه پلاستیک هایی که از نفت ساخته می شوند، حوزه پژوهشی گسترده ای را پوشش می دهد، اما کمتر پژوهشی به بررسی پلی اورتان اختصاص یافته است.

پژوهشگران در این بررسی، نوعی باکتری موسوم به سودوموناس تی دی ای 1 (Pseudomonas TDA1) را معرفی کردند که می تواند به پیوند های شیمیایی تشکیل دهنده پلاستیک های پلی اورتان حمله کند.

هایپیپر تاکید کرد که پیش از استفاده فنی و تجاری از این باتری، باید بررسی های بیشتری در مورد آن صورت بگیرد تا کارآیی آن تایید شود.

این پژوهش، در مجله Frontiers in Microbiology به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 825

به "باکتری هایی که پلاستیک را تجزیه می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باکتری هایی که پلاستیک را تجزیه می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید