آمادگی موزه هنرهای معاصر در سال آینده، افتتاح جشنواره تجسمی فجر

به گزارش مجله بوشهری ها، احسان آقایی در حاشیه افتتاح نمایشگاه هنرهای تجسمی فجر که شامگاه یکشنبه در نگارخانه وصال شیراز برگزار گردید در پاسخ به خبرنگاران درخصوص زمان قطعی آماده شدن موزه هنرهای معاصر تهران، گفت: تعمیرات و آماده سازی این موزه تا فصل تابستان 1398 به سرانجام می رسد.

آمادگی موزه هنرهای معاصر در سال آینده، افتتاح جشنواره تجسمی فجر

وی در پاسخ به علت طولانی شدن این روند، گفت: در تمامی موزه های جهان این موضوع تازه ای نیست و روند بهسازی و تعمیرات به دلیل ساختاری که موزه ها دارند قدری با حساسیت انجام می گیرد.

آقایی همچنین پیرامون گنجینه آثار این موزه که تخمین زده می گردد ارزشی معادل 10 میلیارد دلار دارد، بیان کرد: گنجینه آثار موزه در جای خود قرار گرفته است و هیچ خطری آن را تهدید نمی کند.

وی درعین حال به مجله بوشهری ها درباره اینکه آیا اثری از این گنجینه به طور امانت در اختیار موزه ای بین المللی قرار گرفته است، اضافه نمود: هیچ یک از آثار موزه هنرهای معاص تهران در اختیار موزه های دیگر قرار نگرفته است.

مدیر موزه هنرهای معاصر در ادامه به موضوع برپایی همزمان نمایشگاه ها آثار جشنواره تجسمی فجر پرداخت و گفت: تمرکز زدایی باعث می گردد جشنواره ها در کل کشور توزیع شوند و هرچقدر پیوند شهروندان با یک جشنواره بیشتر گردد موفقیت آن تضمین خواهد شد.

آقایی ادامه داد: هرچه جشنواره های هنری در سیاست گذاری ها به گونه ای باشد که در دیگر شهرها هم برگزار شوند از باب خوانش آثار هم بهتر است.

مدیر موزه هنرهای معاصر تهران گسترش جشنواره های هنری را موجب افزایش درک و دریافت هنری مردم دانست و اضافه نمود: همین که مردم با پوستر و بیلبورد جشنواره ها روبرو می شوند به طور ناخودآگاه با چیز جدیدی آشنا خواهند شد؛ دیدن این اتفاقات تغییر رویکرد و نگرش به جشنواره ها را تغییر می دهد.

وی ارتقا شعور هنری مردم را دیگر محصول چنین رویدادهایی در شهرهای دیگر کشور بیان کرد و درخصوص طرح توسعه موزه هنرهای معاصر به دیگر نقاط کشور از جمله شیراز، گفت: بر اساس این طرح که از گذشته وجود داشته، مراکز استان ها باید موزه هنرهای معاصر داشته باشند؛ شیراز هم از این امر مستثنی نیست، ضرورتی که برای این شهر وجود دارد اینکه شیراز از قطب های فرهنگی و هنری کشور به شمار می رود، از این رو به نظر می رسد تاکنون غفلت شده است، اما واقعیت این است که اتفاقی دوسویه میان استان و مرکز می باشد که نهادهای مسئول در استان باید پی گیر آن باشند.

آقایی اختصاص زمین را از نیازهای تاسیس موزه هنرهای معاصر در شیراز بیان کرد و اضافه نمود: زمین باید جایی تخصیص یابد که مطالعه شده باشد.

مدیر موزه هنرهای معاصر تهران افزایش حوزه گردشگری را یکی از مواهب تاسیس موزه هنرهای معاصر در شیراز ارزیابی کرد و گفت: بنابر این باید فضایی در دسترس همگان باشد، چنانچه استان بتواند زمینی اختصاص بدهد قطعا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند ساخت و ساز این موزه را در دستور کار قرار دهد.

وی بودجه ملی را یاریی برای انجام چنین پروژه ای که استانی است بیان کرد و اضافه نمود: حتما مرکز و وزارت ارشاد می تواند با بودجه کلانی به یاری ساخت و ساز این موزه بیاید، اما در صورتی که جانمایی این فضا به خوبی انجام گیرد.

مدیر موزه هنرهای معاصر نبود موزه ای درخصوص هنر معاصر را در شیراز تاسف برانگیز بیان کرد و گفت: افسوس که شیراز با این پیشینه فرهنگی و هنری که یکی از اضلاع کشور بشمار می رود دارای چنین فضای نمایشگاهی نباشد.

این درحالیست که به گفته کوشیار ضیایی، کارشناس هنرهای تجسمی فرهنگ و ارشاد فارس زمین این موزه از سوی دانشگاه شیراز اختصاص یافته و یک موسسه بین المللی حاضر شده است 25 میلیون یورو برای سرمایه گذاری در این بخش حضور یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 66

به "آمادگی موزه هنرهای معاصر در سال آینده، افتتاح جشنواره تجسمی فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی موزه هنرهای معاصر در سال آینده، افتتاح جشنواره تجسمی فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید