کنترل ماهنورد از ارتفاع 400 کیلومتری زمین توسط یک فضانورد

به گزارش مجله بوشهری ها به نقل از نیواطلس، طبق گزارشی جدید چند روز قبل یکی از فضانوردان سازمان فضایی اروپا که در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) حضور دارد، نمونه اولیه یک ماه نورد را از ارتفاع 400 کیلومتری در مدار زمین کنترل کرد.

کنترل ماهنورد از ارتفاع 400 کیلومتری زمین توسط یک فضانورد

به همین دلیل لوکا پارمیتانو به مدت 30دقیقه ماه نوردAnalog-1 را در مسیری با یک مانع در هلند کنترل کرد. این عملیات برای آزمایش فناوری هایی انجام شد که در آینده برای کنترل از راه دور کاوشگرها و اکتشاف در ماه و مریخ به کار می رود.

با توجه به فناوری های کنونی، برنامه ریزان برای ماموریت های ماه و سیارات دیگر فقط حق انتخاب میان دو استراتژی را دارند که یکی از آنها ارسال فضانوردان به سطح سیاره و دیگری ارسال کاوشگرهای رباتیک است. مشکل آنجا است که هر دوی این روش ها مزایا و معایب خود را دارند.

ماه نورد Analog-1 با ترکیب هر دو روش ها راه حلی جدید ارائه می کند. در حال حاضر ماموریت به ماه و سیارات فراتر از آن به طور کاملا اتوماتیک انجام می شود زیرا فاصله میان ارسال و دریافت دستور زیاد است و به این ترتیب امکان کنترل از راه دور به طور مستقیم نیز وجود ندارد. دستورات ارسالی به ماه نورد حدود یک و نیم ثانیه بعد دریافت می شوند. همچنین دستورات ارسالی از زمین به مریخ ممکن است چند دقیقه طول بکشند.

درهمین راستا سازمان فضایی اروپا مشغول آزمایش طرحی است تا یک کاوشگر رباتیک را به وسیله فضانوردانی در فضاپیمایی در مدار زمین یا یک ایستگاه فضایی کنترل کند. به این ترتیب تاخیر در ارسال دستور به کسری از یک ثانیه کاهش می یابد. برای این منظور سیستم کنترل در ماه نورد Analog-1 یک دسته کنترل با 6 گزینه دارد و فضانورد می تواند با فشار دادن دکمه ها، ابزار مذکور را کنترل کند.

این آزمایش بسیار ساده بود و براساس یک طرح از پیش معین شده انجام شد اما قرار است تا چند ساعت دیگر در روز جاری (ساعت 10 به وقت گرینوویچ) آزمایش کاملی انجام شود و پارمیتانو همراه محققان مرکز فضانوردان اروپا در کلن آلمان این ماه نورد را حرکت دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 479

به "کنترل ماهنورد از ارتفاع 400 کیلومتری زمین توسط یک فضانورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل ماهنورد از ارتفاع 400 کیلومتری زمین توسط یک فضانورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید