مشهورترین خرافات در بین چهره های دنیای فوتبال

به گزارش مجله بوشهری ها، روزنامه همشهری: در نخستین ماه های حضور وینفرد شفر در فوتبال ایران، ظاهر او بیشتر از باطن تیمش برای هوادارها جلب توجه می کرد. مرد آلمانی با یک لباس خاص و البته شال گردنی کاملا تکراری، در کنار زمین حاضر می شد. او کمی بعد افشا کرد که همیشه از لباسی که در روز اول مربیگری در یک باشگاه بر تن نموده، در همه دیدارهای دیگر آن تیم استفاده می نماید.

مشهورترین خرافات در بین چهره های دنیای فوتبال

این عادت قبل از استقلال نیز، در تیم های دیگری برای شفر وجود داشته است. او هم درست مثل بسیاری از مربیان دیگر دنیای فوتبال، عادت های خرافی خاص خودش را دارد. بین خرافات و سحر و جادو البته، مرز پررنگی وجود دارد.

استقلال با شفر، خیلی زود جان گرفت و به جام رسید اما آبی ها در این فصل، با چالش های بزرگی روبه رو شده اند که پیراهن و شال گردن شفر نیز تأثیری در رفع کردن شان نداشته اند.

قبل از عوض کردن لباس و شال گردن، شفر باید روحیه تیمش را عوض کند. هواداران باشگاه، به هر قیمتی موفقیت می خواهند. حتی اگر این موفقیت به یاری تلقین ها و عادت های خرافی به دست بیاید.

پسرِ داربی باز

برانکو ایوانکوویچ در سال های راهنمایی پرسپولیس، به ندرت علاقه ای به خرافات نشان داده اما حتی او نیز در مقطعی باور داشته که بارانی بلند قهوه ای برایش شانس می آورد. پروفسور شاید همین حالا نیز منتظر فرارسیدن زمستان باشد تا دوباره از این بارانی استفاده کند! او در همه داربی ها نیز پسرش را به تهران دعوت می نماید. این دعوت، صرفا به دلیل علاقه پسر او به تماشای داربی های پدر نیست. شنیده می گردد ایوانکوویچ اعتقاد دارد که حضور پسرش در تهران در زمان برگزاری داربی، برای او خوش شانسی به همراه خواهد داشت.

گرمکن آقا مجید

سرمربی این روزهای پیکان، برای مدت ها یک گرمکن سرمه ای سه خط در کنار زمین بر تن داشت. مهم نبود که خورشید در آسمان باشد یا هوا کاملا بارانی گردد، جلالی ظاهرش را به هیچ قیمتی تغییر نمی داد. از یک جایی به بعد، رسانه ها به این موضوع علاقه مند شدند و آقا مجید نیز واکنش تندی به آنها نشان داد و اظهار داشت که تنها به خاطر علاقه اش به این لباس، مدام از آن استفاده می نماید. پس از بالا دریافت حساسیت ها، جلالی بالاخره ظاهرش را در کنار زمین تغییر داد.

کتی که آتش گرفت

فیروز کریمی هیچ وقت یک مربی معمولی نبوده و به ویژه در کنفرانس های خبری، همواره خبرنگارها را سرگرم نموده است. کریمی سال ها قبل بعد از شکست در یک مسابقه،تأکید کرد که کت و شلواری که بر تن دارد،برایش بدشانسی می آورد و خیلی زود این لباس ها را خواهد سوزاند! او یک بار نیز کاپیتان تیم اش را از حضور در مراسم ابتدای مسابقه کاپیتان ها با داور منع کرد و بازیکن دیگری را به جای او فرستاد. چرا که معتقد بود این کاپیتان نمی تواند بازی شیر یا خط را ببرد!

2 مربی، 2 سبیل

تغییر ناگهانی ظاهر امیر قلعه نویی در آستانه یکی از داربی های پایتخت،سروصدای زیادی به پا کرد. گفته می شد که قرار است سبیل برای امیر شانس بیاورد و به او در جهت رسیدن به پیروزی یاری کند. امیر قلعه نویی بعدها دیگر هرگز با این ظاهر دیده نشد و شایعات مربوط به این داستان را تکذیب کرد. این تغییرظاهری ناگهانی، برای مربیان دیگری نیز در فوتبال ایران رخ داد. یکی از سرمربیان تیم های پایتخت که برای سال ها با سبیل دیده شده بود، با توصیه ای از اطرافش برای نتیجه دریافت با این سبیل خداحافظی کرد و ظاهر تازه ای از خودش به نمایش گذاشت.

خرافات به سبک پرتغالی

شاید کارلوس کی روش یکی از بزرگ ترین مربیان تاریخ فوتبال ایران باشد اما خرافات حتی دامن او را نیز گرفته است. قبل از صعود به جام جهانی 2014، یک پرچم کوچک همواره همراه این مربی بود؛ پرچمی که ظاهرا وظیفه داشت برای تیم ملی ایران خوش شانسی بیاورد. کی روش همچنین عقیده داشت که رنگ شانس اش، رنگ قرمز است و به همین خاطر تیم ملی را وادار کرد که در دیدار خانگی با کره جنوبی، به جای لباس اصلی از لباس دومش استفاده کند.

شماره های شوم

آرش برهانی در زمان پیوستن به استقلال، پیراهن شماره 17را بر تن کرد و آغاز بسیار ضعیفی در این تیم داشت. او موقعیت های گلزنی را پشت سر هم از دست می داد تا خاطره احمد مومن زاده و پیراهن شماره 17 این بازیکن را زنده کند. آرش به توصیه دوستانش این شماره را در میانه فصل تغییر داد و با شماره عجیب 6، در فینال جام حذفی برای استقلال گلزنی کرد. در پرسپولیس و استقلال،این باور عمومی وجود دارد که پوشیدن پیراهن شماره 7،بدیمن خواهد بود.

بختیار رحمانی و حسن بیت سعید، آخرین هفت های آبی ها هستند که با ناکامی مطلق این تیم را ترک کردند. در پرسپولیس نیز میثم سلیمانی به محض دریافت این شماره، ناچار شد برای همواره با فوتبال وداع کند، حمید علی عسگر بعد از هفت پوشیدن تنزل کرد و حسین بادامکی نیز با این شماره دیگر آن بازیکن سابق نشد.

استاد خرافات

وحید شمسایی در دوران حضور در فوتسال ایتالیا، کاملا خرافاتی شده بود. او به گفته خودش، در آن دوره زمانی برای خوش شانسی بیشتر به جای استفاده از سیستم شوتینگ، زباله ها را با ماشین از خانه خارج می کرد و همچنین تنها از اتوبان هایی خاص به محل تمرین تیمش می رفت. چرا که باور نموده بود عبور از برخی از خیابان ها برایش بدشانسی خواهد آورد.

مشکی رنگ برد است؟

سیروس پورموسوی حتی بیشتر از رضا صادقی شیفته رنگ مشکی است و همواره با همان ظاهر همیشگی در کنار زمین حاضر می گردد. این علاقه عجیب،برای مدتی سوژه برنامه تلویزیونی نود نیز شد و این موضوع،واکنش تند پورموسوی را نیز در پی داشت. اکبر میثاقیان نیز چنین عادتی دارد. او هم مثل پورموسوی به این نتیجه رسیده که پوشیدن پیراهن مشکی، برای نتیجه دریافت در زمین مفید خواهد بود.

با من دست بده!

وحید طالب لو، پنالتی گیر درجه یکی بوده و البته عادت های خاص خودش را نیز در زمان نواخته شدن ضربات پنالتی داشت. او قبل از هر ضربه، با بازیکن حریف دست می داد و توپ را لمس می کرد. این کار آنقدر تکرار شد که همه از آن به عنوان رمز موفقیت وحید در پنالتی ها یاد کردند و از یک جایی به بعد، دیگر پنالتی زن ها حاضر به دست دادن با او نمی شدند!

لطفا تجلیل نکنید

چندین سال قبل، باور خرافی عجیبی در فوتبال ایران شکل گرفته بود. باشگاه سپاهان قبل از هر بازی خانگی با برگزاری مراسمی در کنار زمین، از سرمربی حریف قدردانی می کرد. بردهای متوالی باشگاه اصفهانی پس از این قدردانی ها، شائبه برانگیز شد و این تصور را به وجود آورد که مربیانی که مورد قدردانی قرار می گیرند طلسم می شوند. به همین خاطر بود که دیگر مربیان حاضر نبودند در چنین مراسمی حاضر باشند!

کفش های مهدی

مهدی هاشمی نسب سال ها بعد از آخرین داربی، تأکید کرد که می توانسته خودش دقیقه گل زدن در این مسابقه را مشخص کند! او البته کفش های شانس خاص خودش را نیز داشت که آن را در اختیار ادموند بزیک قرار داد و با همین کفش ها بود که طلسم گلزنی بزیک در داربی ها شکسته شد. گفته می گردد بزیک دیگر حاضر نشد این کفش ها را به هاشمی نسب پس بدهد.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 135

به "مشهورترین خرافات در بین چهره های دنیای فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین خرافات در بین چهره های دنیای فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید