دستیابی به جامع ترین مرجع ژنوم پستانداران برای کمک به شناسایی تغییرات ژنتیکی

به گزارش مجله بوشهری ها، محققان اکنون با در اختیار داشتن تصویر کاملی از توالی دی ان ای میمون های رزوس ماکاک که یک گونه بسیار قدیمی از موجودات جهان هستند، به جامع ترین بانک اطلاعات ژنتیکی رسیده اند که می تواند برای شناسایی اختلالات ژنتیک در انسان نیز مفید واقع شود.

دستیابی به جامع ترین مرجع ژنوم پستانداران برای کمک به شناسایی تغییرات ژنتیکی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، میمون های رزوس ماکاک به عنوان گونه ای از میمون های بسیار قدیمی سابقه گسترده ای در تحقیقات پزشکی و علمی دارند. به عنوان مثال آنتی ژن های موجود در خون آنها پزشکان را قادر به تشخیص گروه های مختلف خونی در انسان کرده است.

اکنون محققان مرکز توالی یابی ژنوم انسانی بایلور(Baylor) چارچوب جدیدی را برای مطالعه روی آنها با پروژه تعیین توالی ژن ایجاد کرده اند.

اجتماع ژنوم مرجع رزوس ماکاک اولین بار در سال 2007 ایجاد شده است و اکنون محققان با ترکیب چندین فناوری پیشرفته توانسته اند آن را به طور قابل توجهی بهبود بخشند و تصویر کاملی از توالی دی ان ای این میمون ها ارائه دهند.

دکتر جفری راجرز یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: این یک گام بزرگ رو به جلو در میزان اطلاعاتی است که ما در مورد تنوع ژنتیکی در این میمون ها داریم.

وی اضافه کرد: ما در واقع هزاران جهش جدید را در جمعیت حیوانات تحقیقاتی شناسایی کرده ایم. اکنون همکاران در سراسر کشور که جنبه های مختلف سلامتی و بیماری ها را با استفاده از میمون های رزوس ماکاک تحقیق می کنند می توانند از این اطلاعات استفاده کنند.

با توالی یابی ژنوم های 853 میمون رزوس ماکاک از سراسر جهان و مقایسه آنها با ژنوم مرجع جدید، محققان توانستند دریابند که رزوس ماکاک ها دارای انواع ژنتیکی بیشتر از 85 میلیون نوع ژنتیکی نسبت به انسان هستند.

محققان اکنون بزرگترین بانک اطلاعاتی از انواع ژنتیکی برای یک گونه اولیه از پستانداران غیرانسانی را در اختیار دارند. علاوه بر این، آنها توانسته اند چندین جهش آسیب رسان را در ژن های شناخته شده دخیل در ایجاد اختلالات ژنتیکی در انسان از جمله اوتیسم و چندین مورد دیگر پیدا کنند.

راجرز گفت: ما می توانیم با بررسی جمعیت میمون های رزوس ماکاک مدل های طبیعی اختلالات ژنتیکی را پیدا کنیم. ما حیواناتی را پیدا خواهیم کرد که به طور طبیعی دارای جهش های ژنتیکی جالب و مفید هستند که می توانند به ما در درک تنوع ژنتیکی و حساسیت به بیماری در انسان کمک کنند.

وی اضافه کرد: میمون های رزوس ماکاک همچنین توسط متخصصان علوم اولیه و زیست شناسان تکاملی به طور گسترده مورد بررسی قرار می گیرند. بنابراین این ژنوم مرجع جدید و همچنین دید جدیدی در مورد تکامل ژنوم های پستانداران اولیه و غیرانسانی فراهم می کند.

این تحقیق در مجله Science منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1359

به "دستیابی به جامع ترین مرجع ژنوم پستانداران برای کمک به شناسایی تغییرات ژنتیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی به جامع ترین مرجع ژنوم پستانداران برای کمک به شناسایی تغییرات ژنتیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید