تفاهم نامه ای بیش نیست، اما شما بگو مخاطرات یک قرارداد!

به گزارش مجله بوشهری ها، در حالی که روزنامه غربگرای شرق مشغول تردیدافکنی درباره همکاری اقتصادی با چین است، دیگر روزنامه های حامی دولت نگاه مثبتی به این همکاری ها دارند.

تفاهم نامه ای بیش نیست، اما شما بگو مخاطرات یک قرارداد!

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه شرق، تفاهم نامه و سند همکاری 25 ساله ایران و چین را قرارداد جا زده و ذیل تیتر مخاطرات یک قرارداد نوشت: برنامه همکاری های جامع (25 ساله) ایران و چین بار دیگر تبدیل به نگرانی عمومی در سطح جامعه شده است. ابعاد مختلفی که در پیش نویس نهایی آن به نگارش درآمده و به بیرون درز کرده است، نگرانی هایی جدی در مورد شیوه همکاری ایران و چین ایجاد کرده است.

شرق در عین حال لابه لای تحلیل خود اذعان کرد: کارشناسان و متخصصان هشدار می دهند که اگر نسبت به مواردی که در این پیش نویس آمده (این پیش نویس را ایران تهیه کرده و هنوز به تأیید چین نرسیده است؛ بنابراین نمی توان آن را نهایی قلمداد کرد) اصلاحات جدی صورت نگیرد و دقت کافی به کار گرفته نشود، می تواند به زیان ایران تمام شود. ادله اصلی این سخن، شرایط کنونی ایران در بازپرداخت بدهی، عدم توازن بین ایران و چین و همچنین سابقه چین در قرارداد های خود با ایران و دیگر کشور ها بیان می شود. هر چند نمی توان نادیده گرفت که وجود توافق نامه های راهبردی و بلندمدت بین دو کشور، امری مطلوب شناخته می شود و می تواند چشم انداز برنامه ریزی های آینده محسوب شود. با این حال، اما و اگر ها در این زمینه کم نیست. یکی از مهم ترین مسائلی که بهانه نگارش این گزارش شد، سرمایه گذاری هایی است که در این توافق نامه در بخش های اقتصادی ایران به ویژه بنادر در نظر گرفته شده است. از این مورد البته عامه مردم فروش جزیره کیش یا مصادره بنادر ایران یاد می نمایند.

برخلاف این فضاسازی روزنامه شرق که مستند به هیچ خبر و سندی نیست، روزنامه ایران نوشت: مدیرعامل منطقه آزاد کیش و استاندار هرمزگان به ادعای واگذاری کیش و قشم به چینی ها را تکذیب کرد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی این اخبار جعلی را جوسازی علیه سند جامع همکاری ایران و چین خواند و خاطرنشان کرد: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات! شگرد کهنه دروغ پردازی و انتشار اطلاعات غلط برای دریافت جزئیات و اطلاعات صحیح که توسط دشمنان منافع دو ملت به جد پیگیری می شود، راه به جایی نخواهد برد. دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم شایعات مبنی بر واگذاری بخش هایی از سواحل جنوبی کشور و جزیره کیش به چینی ها را تکذیب کرد.

این دبیرخانه خاطرنشان کرد: این اخبار هیچ منبع و منشأ مستندی ندارد و سوابق این کذبیات در صفحاتی متعلق به افراد وابسته به بیگانگان در فضای مجازی بوده که به دفعات تکذیب شده است.

غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم به ایران می گوید: متأسفانه دشمنان این شایعه ها را هر چند ماه به طرز ماهرانه ای منتشر می نمایند تا به اهداف مشخص خود برسند. در سال گذشته که این شایعه خیلی بر سر زبان ها افتاده بود بالاخره مجبور شدیم از پلیس فتا کمک بگیریم. پس از پیگیری های پلیس فتا مشخص شد سرمنشأ این شایعه یکی از سایت های منتسب به سلطنت طلبان در خارج از کشور است. امسال هم در شرایطی که از یک سو با تحریم های ظالمانه و از سوی دیگر با کرونا درگیر هستیم، این شایعه را بار دیگر داغ کرده اند، ولی قاطعانه می گویم هیچ بحثی در این مورد نبوده است.

روزنامه آرمان نیز به قلم یک استاد دانشگاه نوشت: سند همکاری 25 ساله ایران و چین مورد توافق کل قرار گرفته است.

در نگاه اول با توجه به شرایط فعلی کشور درحالی که ایران از اروپا قطع امید کرده و با تحریم های شدید آمریکا روبه رو است؛ اروپایی ها درصدند تا ایران را از پیگیری و اجرای برنامه های خود در منطقه منصرف نمایند. انگلیسی ها در قرن 19 میلادی چهار هدف را همواره درخصوص ایران پیگیری می کردند، که یکی از این سیاست ها این بود که ایران نباید به تعامل با کشور های دیگر پرداخته یا به خودی خود هیچ گاه به میزانی از قدرت دست پیدا کند.

هیچ کشوری در جهان نمی تواند به دور خود حصار بکشد. وقتی در چنین شرایطی که راستا های واردات و صادرات جهت رفع نیاز های کشور به واسطه تحریم بسته شده، برای برون رفت از این موضوع ناخودآگاه دریچه هایی به سمت شرق باز می شود، این از بدیهیات در روابط بین المللی هر کشوری به حساب می آید.

اشکال یا ایرادی در ماهیت کلی سند فی نفسه وجود ندارد، زیرا دلیلی ندارد مانع آن شویم که چین به عنوان سرمایه گذار وارد شود و در صنایع مختلف در کشور سرمایه گذاری کند. ما در گذشته نیز چنین قرارداد هایی را با شرکت های نفتی فرانسوی و همچنین شرکت (شل) و حتی خود کشور چین داشتیم.

چین با توجه به رویکرد هایی که اخیرا در تقابل سیاسی و بین المللی مخصوص رفتار با ایالات متحده اجرا شده به دنبال این است که با چنین قرارداد های بلندمدتی در موضوع انرژی ورود پیدا کند.

گفتنی است مخاطره خواندن یک تفاهم نامه و سند همکاری با چین از سوی روزنامه شرق - در حالی که تبدیل به قرارداد نشده و به تصویب مجلس هم نرسیده- در حالی است که همین روزنامه به بزک برجام و تضمین خواندن امضای وزیر خارجه آمریکا و همچنین دور کردن بررسی توافق برجام از نظارت مجلس اصرار داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1057

به "تفاهم نامه ای بیش نیست، اما شما بگو مخاطرات یک قرارداد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهم نامه ای بیش نیست، اما شما بگو مخاطرات یک قرارداد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید