اتوبوس های سفری در اروپا، راهکار سفر مقرون به صرفه در اروپا

به گزارش مجله بوشهری ها، در بیشتر کشورها، قطارها هم سریع ترند، هم راحت تر و هم نسبت به اتوبوس ها برنامه زمانی بیشتری دارند. اما در برخی کشورها، مانند یونان، ترکیه، قسمت هایی از ایرلند، کرواسی، جمهوری چک، پرتغال، اسپانیا و مراکش، سفر با اتوبوس برترین یا می توان گفت تنها گزینه برای انتخاب هستند. سفر با اتوبوس معمولاً از سفرهای ریلی مقرون به صرفه تر است، مخصوصاً در جزایر بریتانیا، و برخی اوقات شما می توانید از بلیط های قطار برای اتوبوس ها هم بهره ببرید (در کشورهایی که شرکت های اتوبوسرانی و ریلی، یکی هستند، مانند آلمان، سوییس و بلژیک). به طور خاص در آلمان، تعدادی از خطوط اتوبوس رانی نو و خصوصی وارد رقابت سرسختانه ای با سیستم ریلی شده اند، به عنوان مثال، قیمت بلیط (درجه دو) قطار بین مونیخ و نورنبرگ حدود 55 یورو است در صورتی که قیمت بلیط اتوبوس برای همان مسیر 20 یورو یا حتی کمتر از آن است (اگر چند روز زودتر بلیط را تهیه کنید تا 5 یورو مقرون به صرفه تر هم قابل تهیه هستند). در نظر داشته باشید که در بریتانیا و ایرلند، اتوبوس های دور-برد را coach می نامند، و bus فقط برای حمل ونقل درون شهری است. از اتوبوس ها معمولاً در ایستگاه های انتهایی سیستم ریلی کشو رهای اروپایی استفاده می گردد. اتوبوس های سفری در اروپا از ایستگاه های کوچک قطار به مکان هایی که قطار نمی تواند برود، مسافران را جابه جا می نمایند. در شهرهایی که ایستگاه های قطار از مراکز شهری دور هستند (مانند شهرهای روی تپه)، اتوبوس های راه دور معمولاً مسافران را از ایستگاه به میدان اصلی شهر می رسانند (معمولاً بدون اینکه هزینه اضافه ای دریافت نمایند، بلیط قطار خود را به راننده اتوبوس نشان دهید و ببینید که چه اتفاقی می افتد). بسیاری از مسیرهای اتوبوس به شهرهای نزدیک که قطار به آن جا نمی رود، طوری برنامه ریزی شده اند که درست بعد از رسیدن قطار، حرکت نمایند. اگر یکی از این اتوبوس ها در مکانی دورافتاده را از دست بدهید، مجبور می شوید با اشباح در ایستگاه خالی منتظر بمانید تا قطار بعدی برسد. اتوبوس ها در تعطیلات، شنبه ها و به خصوص یکشنبه ها، سرویس دهی ضعیف تری دارند.

اتوبوس های سفری در اروپا، راهکار سفر مقرون به صرفه در اروپا

برنامه زمانی

در بیشتر کشورها، مسیرهای حرکتی اتوبوس های راه دور به وسیله شرکت های مختلفی ارائه می شوند، که هرکدام برنامه زمانی و کرایه های خاصی دارند. پیدا کردن منبعی یکپارچه از برنامه زمانی و هزینه ها، تقریباً غیرممکن است. اگر خوش شانس باشید، شهری که از آن سفر می کنید، یک ایستگاه اتوبوس اصلی دارد که برنامه زمانی ثابتی را به صورت آنلاین ارائه می نماید. اما چیزی که محتمل تر باشد این است که شما مجبور به چک کردن وبسایت های مختلفی شوید، که به وسیله شرکت های متفاوتی اداره می شوند که هرکدام شهری به خصوص را پشتیبانی می نماید. اگر از یک شهر کوچک به شهری بزرگ می روید (بدون برنامه زمانی آنلاین)، سعی کنید که برنامه زمانی ورودی را در وبسایت شهر بزرگ تر چک کنید. همواره خودتان شخصاً برنامه را چک کنید. کلمات کد را برای رمزگشایی از برنامه زمانی محلی یاد بگیرید. برای مثال، در اسپانیا، pista یا autopista به این معنی است که اتوبوس از آزادراه حرکت می نماید، مسیر سریع تر. اتوبوس هایی که برچسب directa (مستقیم) دارند از آن هایی که برچسب semidirecta یا ruta (سفرهای گردشی با توقف های متعدد) دارند، سریع تر هستند. برنامه های زمانی ارسال شده، تعداد زیادی از محل های توقف در هر مسیر را نشان می دهند. اگر مقصدی را در نظر دارید که در فهرست نیست، از باجه اطلاعات بپرسید. اگر سفر با اتوبوس شما شامل یک مسیر اتصالی در ایستگاهی بینابینی است، از اینکه شاید نتوانید جزئیات سفرتان را به راحتی به دست آورید، تعجب نکنید، به دفتر اطلاعات توریستی یا ایستگاه اتوبوس شهری که از آن راهی شده اید یا به آن جا می روید تماس بگیرید و جزئیات را از آن ها بپرسید.

ایستگاه ها و بلیط ها

برای یک شهر بزرگ عادی است که تعدادی ایستگاه اتوبوس کوچک داشته باشد که مسیرهای مختلف را ارائه می نمایند تا اینکه یک ترمینال برای تمام مسیرهای حرکتی وجود داشته باشد. بعضی اوقات یک ایستگاه اتوبوس می تواند تبدیل به پارکینگی بزرگ با تعداد زیادی اتوبوس و یک باجه بلیط فروشی کوچک گردد. هتل محل اقامت شما و یا دفتر اطلاعات توریستی محلی معمولاً می توانند شما را به مسیر درست هدایت نمایند. ایستگاه های اتوبوس بزرگ تر معمولاً یک میزذاطلاعات (و یک شماره تلفن) دارند تا شما را از برنامه زمانی مطلع نمایند. در ایستگاه های کوچک تر، مقاصد و برنامه های زمانی را از پشت شیشه هر شرکت حمل ونقل می توانید بخوانید. احتمال اینکه کارکنان ایستگاه های اتوبوس بتوانند انگلیسی صحبت نمایند، نسبت به کارکنان ایستگاه های قطار کمتر است. از امکانات ایستگاه های اتوبوس می توان به سرویس های بهداشتی (اغلب بدون دستمال کاغذی) و کافه هایی با غذاهایی آماده، بی کیفیت و گران اشاره نمود. برای مسیرهای پر رفت وآمد در فصل های شلوغ، مطمئن شوید که پس از رسیدن به ایستگاه می توانید یک صندلی خالی برای نشستن پیدا کنید، تا بلیط تان را چند ساعت زودتر از حرکت بخرید. اگر در مرکز شهر هستید، و یک بلیط برای سفر با اتوبوس های راه دور می خواهید و ایستگاه اتوبوس در مرکز شهر نیست، با سوال کردن از دفتر اطلاعات توریستی در خصوص آژانس هایی که بلیط اتوبوس می فروشند، در زمان صرفه جویی کنید. اگر با اتوبوس به شهری سفر نموده اید و می خواهید با سفر با اتوبوس آن شهر را ترک کنید، بهتر است که بلیط برگشت تان ر ا هم در هنگام رسیدن از همان ایستگاه بخرید.

اتوبوس سواری

قبل از اینکه سوار اتوبوس های راه دور شوید از مسئول فروش بلیط یا مسئول چک کردن بلیط ها، بپرسید که آیا باید مسیرتان را در طول سفر عوض کنید؟ اگر این چنین بود، دقت کنید (یا شاید بهتر باشد که مسیرتان را از روی نقشه دنبال کنید) که ایستگاه پیاده شدن برای تغییر مسیر را از دست ندهید. در هنگام تغییر مسیر، دنبال اتوبوسی بگردید که متعلق به همان شرکتی باشد که بلیط را از آن خریده اید. برای سفرهای طولانی، ممکن است برای هر بلیط صندلی اختصاصی در نظر بگیرند. اگر کیف شما در جعبه بالای سرتان جا نشد، شاید احتیاج باشد تا آن را در جعبه زیر اتوبوس بگذارید (که بعضی اوقات کرایه اندکی هم برای آن می گیرند). سفر شما ممکن است با موسیقی همراه باشد، موسیقی پاپ، رادیو، برنامه های ورزشی، بازی های کامپیوتری، یا فیلم و سریال. هدفون ها می توانند برای حفظ آرامش و سلامتی شما در طول سفر بسیار مفید باشند. در بیشتر منطقه ها اروپا، سیگا ر کشیدن در اتوبوس ممنوع است. راننده ها ممکن است نتوانند انگلیسی صحبت نمایند. اتوبوس ها معمولاً سرویس بهداشتی ندارند، اما هر دوساعت برای استرا حتی کوتاه می ایستند. راننده ها اغلب اعلام می نمایند که چقدر توقف دارند، اما اگر شک دارید از راننده بپرسید. حواستان به صدای بوق اتوبوس به عنوان آخرین هشدار قبل از حرکت باشد. اتوبوس های مقرون به صرفه و دور-برد، مانند Eurolines ، گزینه ای مناسب برای صرفه جویی در هزینه هاست. برای مثال، کرایه اتوبوس های یک طرفه یورولاینز از آمستردام به پاریس 70 دلار است (در صورتی که بلیط درجه دو قطار برای این مسیر 175 دلار است)؛ از بارسلونا تا مادرید با اتوبوس 45 دلار است (با قطار حدود 165 دلار). Megabus درون بریتانیا فعالیت می نماید و سرویس هایی هم برای قاره اروپا و اتوبوس های سفری در اروپا دارد. شرکت های Magic bus مانند شرکت Busabout مسیرهایی برای سراسر اروپا ارائه می نماید، چیزی شبیه مسیرهای ریلی اما برای اتوبوس ها. عبور از کانال انگلیس با اتوبوس و کشتی بیش از دو برابر قطارهای یورواستار طول می کشد، اما با هزینه ای بسیار کمتر (از لندن به پاریس با اتوبوس های یک طرفه اکونومی یورولاینز که حداقل از سه روز پیش رزرو شده باشد: حدود 25 تا 60 دلار).

گردشگردی با اتوبوس های سفری در اروپا

این تورهای یک روزه از شهرهای بزرگ به حومه شهرها، برای تماشا منظره ها طراحی شده اند، اما می توانند به عنوان گزینه های مفیدی برای حمل ونقل نیز استفاده شوند. برای مثال، به جای اینکه یک بلیط قطار از لندن به بث (حدود 55 دلار) بخرید، یک تور یک روز اتوبوس از لندن (حدود 130 دلار) بگیرید و از سالزبری، استون هنج، و بث دی دن کنید. چمدان خود را بردارید و قبل از اینکه به لندن برسید در بث پیاده شوید، درحالی که از یک تور یک روزه لذت برده اید، توقف های فراموش نشدنی داشته اید، و از راهنمای تور اطلاعات زیادی کسب نموده اید. ارزش هزینه اضافی ای را که پرداخت می کنید دارد، و به صرفه تر و سریع تر از این است که خودتان در این محل ها توقف کنید و از قطار و اتوبوس های عمومی بهره ببرید. اگر می خواهید از یک تور به عنوان حمل ونقل بهره ببرید، محل های توقف را با شرکت چک کنید (آیا در مقصد شما توقف دارند؟) و برنامه خود را برای آن ها شرح دهید.

منبع: همگردی
انتشار: 16 دی 1401 بروزرسانی: 16 دی 1401 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2135

به "اتوبوس های سفری در اروپا، راهکار سفر مقرون به صرفه در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتوبوس های سفری در اروپا، راهکار سفر مقرون به صرفه در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید