پیش قراولان پرندگان مهاجر زمستان گذران وارد استان گلستان شدند

به گزارش مجله بوشهری ها، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، پیش قراولان پرندگان مهاجر زمستان گذران وارد استان گلستان شدند.

پیش قراولان پرندگان مهاجر زمستان گذران وارد استان گلستان شدند

محمود شکیبا اظهار کرد: مهاجرت پرندگان از عرض های شمالی کره زمین شامل منطقه ها سردسیر سیبری و اروپای شرقی و غربی، همزمان با سرد شدن هوا و محدودیت منابع غذایی در این منطقه ها به سایتهای آبی استان گلستان از اواخر شهریور آغاز می شود که این روزها شاهد ورود پیش قراولان آنها از گونه خودتکا ابرو سفید در تالاب آجی گل در محدوده شهرستان گنبد کاووس هستیم.

وی اضافه کرد: استان گلستان به سبب دارا بودن مجموعه تالاب های آلماگل، آلاگل، آجی گل، اینچه، دانشمند، بی بی شیروان، تالاب ساحلی گمیشان و خلیج گرگان همه ساله میزبان صدها هزار انواع پرنده آبزی است و 23 سایت سرشماری پرندگان در زیستگاه های آبی آن وجود دارد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان خاطرنشان کرد: انواع مرغابی ، قو، پلیکان، حواصیل، چنگر، پرستوها، آبچلیک ها، غاز، فلامینگو، باکلان و عقاب دریایی دم سفید از جمله گونه های پرندگان مهاجری هستند که نیمی از سال را در زیستگاه های آبی گلستان ساکن می شوند.

شکیبا گفت: این پرندگان تا نیمه یا اواخر فروردین متناسب با درجه دمای هوا در تالاب های استان می مانند و از منابع غذایی آن تغذیه می کنند.

وی با تاکید بر اینکه این پرندگان برای داشتن آرامش و دسترسی به غذا چند ماه از سال را در زیستگاه های آبی گلستان می گذرانند، از مردم و گردشگران خواست هنگام حضور در طبیعت از شکار آنها پرهیز کنند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان اضافه کرد: از مجموع 304 گونه پرنده که در گلستان شناسایی شده است 107 گونه بومی استان، 97 گونه زمستان گذران، 81 گونه برای تولید مثل و 19 گونه به طور اتفاقی دیده شدند.

شکیبا خاطرنشان کرد: سال گذشته 86 هزار قطعه انواع پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی در استان گلستان سرشماری شد که در مقایسه با 156 هزار قطعه سال 1400 حدود 50 درصد کاهش جمعیت را نشان می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 شهریور 1402 بروزرسانی: 16 شهریور 1402 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 2238

به "پیش قراولان پرندگان مهاجر زمستان گذران وارد استان گلستان شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش قراولان پرندگان مهاجر زمستان گذران وارد استان گلستان شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید