همه روستاها هدف گردشگری هستند

به گزارش مجله بوشهری ها، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری در نشست هم اندیشی و آنالیز شاخص های پروژه اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی که صبح امروز شنبه سوم آبان ماه با حضور کارشناسان و مسئولان نهادهای فرابخشی مرتبط با موضوع روستاها در محل سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار گردید، گفت: با توجه به انتخاب شعار سال جاری سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با عنوان گردشگری و توسعه روستایی که از تاریخ 27 سپتامبر سال میلادی جاری تا همین تاریخ در سال آینده مورد توجه است، قصد داریم همانند سایر اعضای این نهاد بین المللی، تمرکز کاملی روی این موضوع در سال آینده داشته باشیم.

همه روستاها هدف گردشگری هستند

از سفر با تور ارزان پاتایا لحظه آخری لذت ببرید و سواحل شگفت انگیز تایلند و مراکز خرید بسیار ارزان پاتایا را از دست ندهید.

او با بیان اینکه هم اکنون کارگروهی با عنوان کارگروه گردشگری روستایی ذیل دفتر همکاری و توافق های ملی معاونت گردشگری شکل گرفته است، اضافه نمود: هدف ما این است که با یاری بخش های تخصصی فرابخشی مرتبط، نقشه راه یا سند بخشی، توسعه گردشگری روستایی را آماده کنیم. در حال حاضر توضیح خدمات آن تهیه شده است و به تأیید شورای پژوهشی وزارت نیز رسیده است. این کار هم زمان با سال توسعه گردشگری روستایی به عنوان الگوی اجرایی، شرایط سایر پروژه های مرتبط از جمله اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی را مهیا خواهد نمود.

معاون گردشگری تأکید کرد: دیدگاه کلی ما در معاونت گردشگری و متخصصان همراه فرابخشی در پروژه های مرتبط، در نظر دریافت توسعه پایدار و مسئولانه ضمن مشارکت فعال با جامعه محلی است.

او با بیان اینکه روستاها در منظومه گردشگری ما بسیار مهم هستند، اظهار کرد: روستاها به عنوان گنجینه هایی از آداب، رسوم و خرده فرهنگ های ملی و بومی اقوام مختلف ایرانی به شمار می آیند و هر کدام حداقل یک ویژگی برجسته دارند تا بتوانند به عنوان جاذبه گردشگری مطرح و در بسته های سفر جای بگیرند.

تیموری همچنین در تشریح خط و مش کلی فعالیت در حوزه روستاها به عنوان مقاصد مهم گردشگری کشور گفت: روستاییان ما قرار نیست شغل و کار اصلی خود را کنار بگذارند و تنها به موضوع گردشگری بپردازند. آن ها امور روستایی را ادامه می دهند و وقتی متوجه می شوند که کار آن ها، نحوه و زندگی معیشت شان برای دیگران مهم و مورد توجه است، چه بسا با احساس غرور و افتخار بیشتر در روستایشان حضور پیدا خواهند کرد. بنابراین آنچه ما به دنبال آن هستیم این نیست که فرآیند کلی زندگی روستاییان متوقف گردد، ما با این رویکرد موافق نیستیم.

او مطرح نمود: در واقع هدف این است که گردشگری و صنایع دستی یاری کند تا درآمدهای روستاییان متنوع گردد، به گونه ای که وقتی درآمد آن ها تا پیش از این از باغداری، باغبانی، کشاورزی، دامداری و غیره بوده یک گزینه و شاخه جدیدی با عنوان فعالیت های گردشگری به تأمین معیشت شان اضافه گردد.

معاون گردشگری اضافه نمود: تحقق رویکرد مذکور بی شک می تواند فرایند خالی شدن روستاها از سکنه را کند نموده و ضمن حفظ فرهنگ و آداب و رسوم به واسطه اشتغال زایی مهاجرت معکوس را ایجاد کند.

او در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: این که گفته می گردد روستایی به بخش و یا شهر تبدیل شده پیشرفت به حساب نمی آید، این تحول با تغییرات عمیق در معماری و ساختار روستا همراه است و ضمن از بین بردن فرهنگ بومی و محلی، پیشینه هویت مربوطه را از آن می گیرد. در نتیجه در طرح ها و پروژه های گردشگری، روستاها به صورت مستقل در ابعاد اصیل خود مورد توجه و تبدیل شدن به مقصد گردشگری هستند.

تیموری با بیان اینکه هم اکنون موضوع تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری نیز در دست اقدام است، گفت: این موضوع شرایط مطلوبی را برای پرداختن در حوزه گردشگری روستاها ایجاد می نماید، چرا که مشاوران داخلی و بین المللی با توجه به شعار سال جاری قطعا ظرفیت روستاها را احصا و مورد توجه قرار خواهند داد.

او همچنین با توجه به موافقت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مبنی بر میزبانی رویدادی بین المللی با عنوان گردشگری روستایی در جمهوری اسلامی ایران، بیان نمود: پیرو پیگیری اجرا شده در اجلاس اجرایی اخیر سازمان جهانی گردشگری در تفلیس، این موضوع به محض بهبود شرایط بیماری کرونا در راستا اجرا قرار خواهد گرفت تا پشتوانه علمی بین المللی قابل اتکا در موضوعات مربوط به توسعه گردشکری روستایی مورد استفاده قرار گیرد.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه هدف از اجرای پروژه اعتبارسنجی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری روستایی این است که همه روستا هدف گردشگری باشند، اضافه نمود: بر این اساس ابتدا باید جاذبه های گردشگری را احصا کنیم. ببینیم در چه شرایطی هستیم و چه ظرفیت هایی در این حوزه وجود دارد، سپس با رتبه بندی جاذبه ها، اولویت پرداختن به آن ها را مورد آنالیز قرار دهیم. این موضوع در آینده گستره وسیعی از مقاصد گردشگری را در بر خواهد گرفت و می تواند علاوه بر روستاها، شهرها، استان ها و همین طور جاذبه ها و سایت های گردشگری و تاریخی را به صورت مستقل در بر بگیرد.

او توضیح داد: طبق رویکرد علمی روز در رتبه بندی و ارزیابی مقاصد گردشگری هیچ یک از حلقه های جاذبه های گردشگری حذف نمی شوند. به گونه ای که وقتی گفته می گردد در گردشگری روستایی نباید هیچ روستایی از جامعه مخاطب گردشگری حذف گردد، بلکه باید همه روستاها مشمول برنامه ریزی و پیشرفت در این حوزه باشند، البته در سطح رتبه و اعتباری که در ارزیابی، مشخص می گردد.

تیموری همچنین موضوع عرضه و تقاضا را در رتبه بندی روستاها به عنوان مقاصد گردشگری مؤثر دانست و گفت: هدف از انجام این طرح این است که فرد روستایی اعم از دهیار یا مسئول مربوطه به عنوان عرضه نماینده خدمات، ضمن آگاهی از نتایج حاصل، خود را در ارتقای درجه اخذ شده مؤثر بداند و با برداشتن گام، موجی از حرکت مسئولانه را از بطن جامعه محلی ایجاد کند.

او اعلام کرد: در بخش تقاضا نیز دیدگاه و خدمات مورد احتیاج گردشگران می تواند به شکل گیری نهایی شاخص های تشکیل دهنده هرم ارزیابی نهایی روستا مؤثر واقع گردد. بدین ترتیب ایجاد چنین ساختاری سبب می گردد تا افراد تأثیرگذار در این منظومه که قابلیت ارزیابی و ارتقا دارند، خود را مؤثر بدانند و ضمن کسب منافع مالی روستاییان، توسعه پایدار و مسئولانه گردشگری را منطبق بر پذیرش جامعه محلی بنا نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1230

به "همه روستاها هدف گردشگری هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه روستاها هدف گردشگری هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید