افزایش زاد و ولد مارها یکی از دلایل مشاهده بیش از حد این جانوران در انزلی

به گزارش مجله بوشهری ها، خبرنگاران/گیلان سرپرست محیط زیست انزلی گفت: فصل زاد و ولد یکی از دلایل مشاهده بیش از حد مارهای چلیپر است.

افزایش زاد و ولد مارها یکی از دلایل مشاهده بیش از حد این جانوران در انزلی

فرشید فلاح در جمع خبرنگاران با اشاره به مشاهده مارهای غیربومی در محوطه بندری و بلوار انزلی گفت: با اعزام تیم کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به محل تجمع مارها در سواحل بندرانزلی، علت افزایش بی از حد این مارها مورد آنالیز کارشناسی نهاده شد.

وی اضافه کرد: طبق آنالیز کارشناسان تمامی مارهای مشاهده شده در این ناحیه از نوع مار چلیپر یا Natrix tessellata که یک نوع مار آبی بوده و خطری برای شهروندان ندارد و کاملا غیرسمی است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی فصل زاد و ولد مار چلیپر را یکی از دلایل رویت بیش از حد این جانور عنوان نمود و ادامه داد: علت افزایش قابل توجه این نوع مار آبی ایجاد یک زیستگاه مطلوب و وجود منابع غذایی کافی اعم از بچه ماهی، موش و... در منطقه موج شکن انزلی است.

وی ادامه داد: سایز این مار بستگی به محیط زندگی و رژیم غذایی دارد و طبق مشاهدات و آنالیز های صورت پذیرفته طول این مار گاها به 1.2 متر و وزن آن به حدود 700 گرم می رسد.

حسین علی نژاد رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در این خصوص اعلام کرد: مار های زنده گیری شده بر اساس کلیدهای شناسایی، تشخیص نوع گونه و سمی و غیر سمی بودن آن مورد آنالیز نهاده شد.

وی اضافه کرد: کلیه مار های زنده گیری شده از نوع مار آبی چلیپر با نام علمی Natrix tessellata و با طول حداکثر 120 سانتیمتر بومی مناطق تالابی و رودخانه های استان گیلان و کاملا غیر سمی هستند و خطر جدی برای شهروندان محسوب نمی شوند. (برای اطمینان و تایید تشخیص، تصاویر مربوطه به وسیله شبکه مجازی در اختیاراستادان دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه نهاده شد که با کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان را مورد تایید قرار دادند).

علی نژاد اعلام کرد: با وجود پناه، غذا و امنیت (نداشتن شکارچی طبیعی) و شرایط مناسب زاد آوری در محدوده اسکله تراکم جمعیتی آن در این منطقه این مارها زیاد شده و با توجه به اینکه این گونه شناگر خوبی در آب است به راحتی در محدوده بندری جابجا شده و گستره انتشار خود در این محدوده را افزایش داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1588

به "افزایش زاد و ولد مارها یکی از دلایل مشاهده بیش از حد این جانوران در انزلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش زاد و ولد مارها یکی از دلایل مشاهده بیش از حد این جانوران در انزلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید