افراد خلاق چه خصوصیاتی دارند؟

به گزارش مجله بوشهری ها، به طور کلی خلاقیت فرایندی است که طی زمان ادامه داشته و ابتکار، انطباق پذیری و تحقق از خصوصیات شاخص آن به شمار می آیند و می تواند جوابگویی برای مسائل باشد.

افراد خلاق چه خصوصیاتی دارند؟

بعضی از محققان اصولی برای تعیین شدن مرزهای خلاقیت تعریف کرده اند: اول اینکه خلاقیت متضمن پاسخ یا مفهومی نو باشد یا آنکه احتمال وقوع آن بسیار کم باشد. اما باید توجه داشت که نو بودن و اصالت با آنکه شرط لازم خلاقیت است اما کافی نیست. زمانی یک پاسخ را می توان بخشی از یک فرایند خلاقیت به شمار آورد که تا میزان ای با واقعیت مطابقت داشته یا اصولاً واقعی باشد. دوم خلاقیت باید گره ای را بگشاید یا با وضعیتی تناسب داشته و یا مقصود معینی را برآورد. سوم، خلاقیت واقعی مشروط به دوام آن بینش ابتکاری، ارزیابی و تفسیر و رشد آن باشد. در جمله ای کوتاه می توان اینگونه اعلام کرد خیلی ها ایده های خوب دارند اما عده کمی آنها را عملی می نمایند. بعلاوه یکی از عواملی که معمولاً با خلاقیت مربوط می دانند موضوع هوش است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

  • وجوه هوش

یک مبنای طبقه بندی، نوع فرایند و یا نحوه عملکرد خاصی است که انجام می گیرد. این نوع طبقه بندی شامل 5 گروه اصلی می باشد که عبارتند از عوامل

شناخت

حافظه

تفکر همگرا

تفکر واگرا و

ارزشیابی

شناخت، کشف و یا کشف دوباره و بازشناسی است. حافظه عبارت از حفظ آن چیزی است که درک شده است. در تفکر واگرا ما در جهات متفاوت تفکر می کنیم، گاهی به تفحص می پردازیم و گاهی در جستجوی تنوع هستیم در حالی که در تفکر همگرا اطلاعات به یک جواب درست و یا به برترین جواب شناخته شده و قراردادی منتج می گردد. واضح است که یکی از توانشهای تفکر واگرا گوناگونی پاسخهایی است که فراوری می گردد. این نوع فراوری تماماً زاده اطلاعات ارایه شده نیست. در اینجاست که مبحث انعطاف پذیری در تفکر پیش می آید که از مباحث اصلی خلاقیت به شمار می آید.

با این حال در آنالیز افراد خلاق این نتیجه به دست آمده است که اگر چه داشتن حد معینی از هوش ضروری است ولی شرط کافی نیست و لزوماً افراد با هوش خلاق نبوده اند در حالی که افراد با هوش میانه می توانند افراد خلاق برجسته ای باشند. در واقع امور خلاقیت شاید بیشتر اکتسابی باشد تا فطری و می توان با آموزشهایی این توانایی را در خود افزایش داد.

  • خصوصیات افراد بسیار خلاق

از مطالعه افراد بسیار خلاق موارد زیر نتیجه شده است. البته این خصوصیات شخصیتی آنهاست نه اینکه با اینگونه رفتارها، انسان بتواند به خلاقیت برسد:

تمایل به تعریف و تمجید از خود دارند

اشخاص خلاق مخصوصاً خواستار قبول پیچیدگی و حتی بی نظمی در دریافتهای خود هستند بدون آنکه نگران آشفتگی ناشی از این امر باشند. این بدان معنی نیست که آنان فی نفسه بی نظمی را دوست دارند بلکه پرمایگی موجود در بی نظمی را به کم مایگی نظم ترجیح می دهند. تمایل دارند نزد دیگران به داشتن نظرات تند و احمقانه معروفیت داشته باشند.

کارهای آنها با اظهار نظر اینکه از موضوع پرت هستند تعیین می گردد. شوخ طبعی و بذله گویی از صفات شاخص این افراد است. باید به این افراد یاری کرد که بدون اینکه کینه توز و پرخاشگر باشند جسارت خود را حفظ نمایند.

  • انگیزه ها

انگیزه های ترغیب نماینده به نوآوری، می توانند به خصوصیات و زندگی خصوصی افراد مربوط باشد و یا اینکه به اجتماع محل سکونت فرد بستگی داشته باشد.

منبع: الی گشت
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1921

به "افراد خلاق چه خصوصیاتی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد خلاق چه خصوصیاتی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید