25 مورد عجیب از میلیاردر های یارانه بگیر ، از اعتراض صاحب یک پاساژ تجاری تا خودرو هایی که موجب حذف یارانه می شوند

به گزارش مجله بوشهری ها، سخنگوی ستاد تبصره 14 قانون بودجه جزئیات جالبی را از پس لرزه های حذف یارانه ثروتمندان تشریح کرد.

25 مورد عجیب از میلیاردر های یارانه بگیر ، از اعتراض صاحب یک پاساژ تجاری تا خودرو هایی که موجب حذف یارانه می شوند

به گزارش ، یکی از مصوبات مجلس در سال های اخیر در رابطه با حذف یارانه بگیران غیرنیازمند است تا از این طریق با آزاد شدن بخشی از منابع بتوان به گروه های هدف کمک و حمایت بیشتری داشت. در سال های اخیر، اما موضوع حذف با چالش های جدی روبه رو بوده و عملاً دولت در تبصره 14 بودجه که مربوط به هدفمندی یارانه هاست از ارائه بند مربوط به حذف غیرنیازمندان خودداری می کرد و مجلس بنا به دلایلی آن را مصوب نموده است.

در این راستا در سال های اخیر اقدامات پراکنده و غیرمنسجمی به منظور حذف یارانه بگیران پردرآمد انجام شد که حواشی زیادی داشت و اساساً هر موقع موضوع یارانه در جامعه مطرح می شد مسؤولان از پاسخگویی به آن طفره می رفتند. در حال حاضر بر اساس تبصره 14 قانون بودجه، دولت موظف است سه دهک درآمدی غیرنیازمند از یارانه را حذف کند، مضیقه اقتصادی و اقتصادی ناشی از تحریم ها و جنگ همه جانبه اقتصادی کار را به جایی رسانده که مسؤولان تصمیم گرفتند این بار به سمت تحقق این مصوبه قانونی بروند. کار حذف از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با برنامه ریزی و بستر های فراهم شده رسماً با اعلام حدود 200 هزار خانوار کلید خورد.

دلایل جالب برای اعتراض به حذف یارانه

47 درصد افرادی که اقدام به اعتراض کردند گفته اند همه تراکنش ها برای ما نیست و کارت بانکی شان در اختیار افراد دیگری قرار گرفته است. از نظر قانونی هر کارت بانکی که فعال است به کد ملی افراد متصل می شود و هر تراکنشی به نام صاحب کارت ثبت خواهد شد، درنتیجه افراد نباید کارت بانکی خود را در اختیار افراد دیگر قرار دهند. فرد دیگری اعلام نموده کارپرداز یک شرکت است و به اشتباه حذف شده است. اطلاعات اقتصادی این فرد بعد از اعتراض بررسی شد که نشان می داد هم گردش اقتصادی، هم واریزی و هم هزینه کرد وی، ارقام بسیار بالایی بوده است. افرادی که در شرکت های خصوصی مشغول فعالیت هستند حتماً از کارت حقوقی شرکت استفاده کنند. برای این افراد فرصتی اعلام خواهد شد تا اطلاعات دقیق اقتصادی خود را به دولت تسلیم کنند که متعاقباً اعلام خواهد شد. کمتر از یک درصد افرادی که اعتراض کردند گفته اند تراکنش صوری کشیدیم تا بانک، کارتخوان را از ما نگیرد.

اعتراض صاحب یک پاساژ تجاری به حذف یارانه اش

خانواده هایی در میان حذف شدگان هستند که به معنای واقعی غیر نیازمند یا به تعبیر عامیانه میلیاردر تلقی می شوند. مثلاً فردی در یکی از پاساژ های تهران بالای 20 میلیارد تومان تراکنش سالیانه و حدود ماهی 200 میلیون تومان تراکنش داشت که نسبت به حذف یارانه خود اعتراض نموده بود.

بانک های اطلاعاتی شناسایی پولدار ها

سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) اطلاعات اعضای هیأت علمی وزارت علوم، سازمان اداری استخدامی و مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری، سازمان امور اقتصادیاتی، سفر های خارجی و اطلاعات خودرو، اطلاعات کارگران خارجی، کل اطلاعات اصناف کشور، اطلاعات کدپستی، بیمه مرکزی (اینکه افراد چقدر بیمه خریدند توان اقتصادی را نشان می دهد مثلاً بیمه آتش سوزی خانه که ارزش آن ملک در قرارداد معین است)

خانواری که 10 میلیون درآمد دارد و مستحق یارانه است

در شناسایی خانوار ها بر مبنای میزان هزینه ماهانه، استثنا هایی هم وجود دارد. مثلاً خانواری حدود ده میلیون تومان درآمد دارد، اما به دلیل اینکه دو فرزند معلول و بیمار دارد، ماهانه بیش از 15 میلیون تومان هزینه دار د و در کنار آن، مستأجر هستند. در این شرایط این فرد باید مشمول دریافت یارانه باشد.

چه خودرویی موجب حذف یارانه می شود

یکی از شاخص هایی که مبنای شناسایی است، وضعیت خودروی خانوار ها است. کسانی که خودرو نداشته یا ارزش خودروی آن ها تا 50 میلیون تومان باشد، یارانه شان حذف نمی شود. 63 هزار و 760 خانوار خودروی 50 تا 100 میلیون دارند. 45 هزار و 813 خانوار هم ارزش خودروی آن ها بین 100 تا 200 میلیون بوده است. 37409 خانوار هم ارزش خودرویشان 200 تا 500 میلیون تومان و 15745 نفر هم ارزش خودرویشان بالای 500 میلیون تومان بوده است.

سرکشی به حساب بانکی معترضان

پس از شناسایی خانوار های غیرنیازمند، به آن ها اطلاع رسانی می شود که یارانه شان حذف شده است. اگر این خانوار ها اعتراض کنند، در دفاتر پیشخوان خدمات دولت از آن ها اجازه کتبی گرفته می شود تا تمامی اطلاعات بانکی خانوار مورد بررسی قرار گیرد. در این مرحله صرفاً تراکنش های خرید که از طریق دستگاه های کارتخوان و درگاه های پرداخت اینترنتی اجرا شده مبنای بررسی خواهند بود. آنگاه بر مبنای متوسط تراکنش های هزینه خانوار در 4 ماهه ابتدایی سال 98 وضعیت درآمد و هزینه معترضان بررسی می شود. اگر متوسط مبلغ هزینه کرد اعضای خانوار از ابتدای سال 98 از عددی که مبنا قرار گرفته کمتر باشد یارانه آن ها قطع نخواهد شد و حتی در ماهی که یارانه نگرفتند، ماه بعد یارانه واریز می شود.

مدیر دولتی که دنبال اعتراض به حذف یارانه خود بود

میرزایی می گوید: مجموع حقوق اعضای یک خانوار (از مدیران دولتی) بالای 15 میلیون تومان بود و 3 خودرو و 2 خانه به نامش ثبت شده بود. توضیحاتی در مورد اطلاعات مبنا به او دادیم. خود ایشان اذعان کرد سال گذشته یک میلیارد تومان گردش اقتصادی داشته و ماهیانه 15 تا 20 میلیون خرید نموده است که پس از وضعیت بانکی از سوی خود ایشان، اعلام کردیم که در صورت اعتراض هم شما حذف خواهید شد؛ اما باز هم مطرح کردند که من اعتراض خواهم کرد!

یارانه ها فعلاً تعلیق شده نه حذف

نکته حائز اهمیت این است افرادی که در این مرحله یارانه آن ها واریز نشده است، حذف نشده بلکه در حالت تعلیق است.

اگر درآمد آن ها از سطح درآمدی معین شده بالاتر باشد به طور حتم، یارانه قطع خواهد شد و به اطلاع فرد می رسد و اگر اعتراض صحیح باشد، یارانه برقرار خواهد شد. ظرف 2 ماه نیز مهلت بررسی اعتراض ها است.

اجاره بها در کدام منطقه معیار حذف یارانه ها ست؟

از آنجا که برخی افراد ملک ندارند و معمولاً اجاره نشین هستند و با پول خود کار می کنند، دولت تصمیم گرفته اجاره بها در مبنای حذف یارانه افراد لحاظ نشود و به طور سیستمی و میدانی وضعیت درآمدی افراد بررسی شود. اگر فردی که یارانه اش حذف شده، مدارک آورد که اجاره بها می دهد آن مبلغ از هزینه های ماهانه اش کسر می شود و جزء هزینه کرد خانوار به حساب نمی آید؛ اما این حکم شامل اجاره نشینی در مناطق بالاشهر تهران نمی شود و اگر خانواده ای در این مناطق تهران، مستأجر باشد و مثلاً ماهانه چند میلیون تومان اجاره بدهد، چون دال بر توان اقتصادی بالای این خانوار است، یارانه آن خانواده حذف می شود.

ماجرای حذف خانوار های تحت پوشش که مشمول حذف بودند

طبق آمار ها یارانه 427 خانوار عضو بهزیستی و 167 خانوار عضو کمیته امداد حذف شده است. پاسخ دولت این است که در برخی موارد، پدر و مادر، تحت پوشش سازمان حمایتی بوده، اما فرزند آن ها در بازار فعالیت نموده و توان اقتصادی بالایی دارد، اما هنوز سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد است. براین اساس توان اقتصادی خانوار بالا رفته و سیستم آن را به عنوان پردرآمد شناسایی نموده است.

مورد دیگری که فردی عضو کمیته امداد بود، اما به هر دلیلی توانمند شده بود که اطلاعات خود را به کمیته اظهار ننموده که این فرد بر اساس بانک های اطلاعاتی شناسایی شد.

شمال شهر خانه داری، بی خیال یارانه شو

یکی از ملاک های حذف یارانه ها، سکونت در مناطق مرفه نشین تهران است. البته آنطور که سخنگوی ستاد حذف یارانه ها می گوید، اطلاعات املاک همچنان کامل و جامع نیست، زیرا یک سری منازل در بانک ثبت اسناد و املاک ثبت نشده و بخشی وکالتی و قولنامه است و لزوماً در سیستم ثبت نشده که کد رهگیری بگیرد.

وسع اقتصادی همه اعضای خانوار ملاک حذف یارانه

در بررسی وسع اقتصادی خانوار، وضعیت تمامی اعضای خانوار بررسی خواهد شد. چراکه ممکن است املاک و خودرو یا سایر اموال به نام فرزند 3 ساله آن خانوار باشد؛ بنابراین مبنا، اطلاعات تمامی اعضای خانوار است. میرزایی می گوید موردی وجود داشت که فرد گفته بود بچه های خود را از حساب یارانه جدا ننموده است. خودش 7 میلیون و خانمش 4 میلیون و بچه ها هر کدام 4 میلیون تومان حقوق می گیرند.

از نظر سیستم مجموع درآمد این خانوار بالاتر از میزان استحقاق برای دریافت یارانه است. باید پس از ازدواج فرزندان، آن ها خانوار خود را جدا می کردند.

برآورد هزینه های خانوار در سال 98

بنا بر اعلام بانک مرکزی و مرکز آمار، حداقل های هزینه خانوار برای ورود به فرآیند حذف یارانه خانوار های مختلف معین شده است. حداقل هزینه برای خانوار یک نفره رقم 4 میلیون تومان، خانواده 2 نفره 5 میلیون تومان، خانوار 3 نفره 6 میلیون و 500 هزار تومان، خانوار 4 نفره 7 میلیون و 500 هزار تومان، خانوار 5 نفره 8 میلیون و 500 هزار تومان، خانوار 6 نفره و بیشتر به ازای هر نفر 500 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

یارانه بگیران مراقب کلاهبرداران باشند

پیامکی که از سوی دولت برای حذف یارانه افراد داده می شود بدین توضیح است: سرپرست محترم خانوار با شماره ملی... یارانه خانوار شما حذف شده است. در صورت درخواست رسیدگی، با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر و ارائه این پیامک، به نزدیکترین دفتر پیشخوان خدمات دولت مراجعه فرمایید. اخیراً پیامک هایی با مضمون یارانه شما حذف شد برای برقراری دوباره به لینک زیر مراجعه کنید برای سرپرستان خانوار ارسال می شود که پس از دریافت اطلاعات حساب، کل مبلغ آن برداشت خواهد شد. یارانه بگیران توجه کنند در پیامک های ارسالی توسط دولت هیچ لینکی داده نمی شود و اعتراض فقط از طریق دفاتر پیشخوان دولت به صورت حضوری انجام می شود.

پزشکان، وکلا و مدیران دولتی در لیست حذف یارانه

شاخص های حذف یارانه شامل مجموع ارزش خودرو های اعضای خانوار، مجموع ارزش املاک خانوار، حقوق و دستمزد و گروه های شغلی مهمی مانند پزشکان، وکلا و مدیران دولتی

است.

یارانه حق است؟

برخی افراد می گویند یک مسؤول در ابتدای پرداخت یارانه اعلام نموده که یارانه حق طبیعی مردم است که در این باره باید توضیحاتی داده شود. برای تنظیم فضای اقتصادی کشور دو مکانیسم وجود دارد که اقتصادیات و هزینه های حمایتی توسط دولت ابعاد اصلی آن را تشکیل می دهد.

سازوکار اقتصادیات ایجاد برابری است تا دولت بتواند زیرساخت های لازم را در کشور ایجاد کند. بخشی از این درآمد و درآمد های دیگر به عنوان یارانه برای کاهش فقر و توانمندسازی و افزایش قدرت خرید اقشار آسیب پذیر توسط دولت پرداخت می شود. تصمیم کنندگان مردم در مجلس هم در این زمینه نشان می دهد یارانه برای همه افراد نیست و باید در اختیار افراد نیازمند قرار بگیرد.

چون در زمان پرداخت یارانه نقدی امکان خوشه بندی وجود نداشت دولت وقت به همه افراد یارانه نقدی پرداخت کرد و این طور استنباط شد که یارانه حق است.

این در حالی است که افراد ثروتمند یارانه بیشتری از اقشار کم درآمد دریافت می کنند. متمول ها خودرو های مدل بالایی در اختیار دارند و به دلیل بزرگ بودن خانه هایشان مصرف آب و برق و گاز بیشتری نسبت به اقشار کم درآمد دارند. به دلیل اینکه حامل های انرژی با نرخ یارانه ای به دست مردم می رسد افراد غنی از نظر اقتصادی استفاده بیشتری از یارانه دولتی می کنند و اقشار تهیدست امکان استفاده از این موارد را در این حجم ندارند.

مهرماه امسال هم حذف داریم

زمانی که بحث حذف یارانه نقدی مطرح شد برخی اعلام کردند دولت ابزار لازم در اختیار ندارد، اما خوشحالیم کسانی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پایگاه اطلاعات ایرانیان شناسایی و از لیست یارانه بگیران حذف شدند از وضعیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردار هستند. وی افزود: بیش از 80 درصد افرادی که قصد اعتراض به حذف یارانه داشتند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت اطلاعات اقتصادی خود را مشاهده و از اعتراض صرف نظر کردند. این نشان دهنده ارتقای آماری وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانوار های ایرانی است که این ابزار کارکرد های دیگری هم خواهد داشت. وی تاکید کرد: مهرماه امسال هم دوباره حذفی خواهیم داشت و پولداران باید منتظر دریافت پیامک حذف باشند.

بازنشسته یا کارآفرین

فردی بازنشسته دولت بوده، اما در بانک اطلاعات ثبت شرکت ها، شرکتی دارد که درآمد و دارایی بالایی دارد. پس دیگر این فرد یک بازنشسته با حقوق پایه ای نیست! بلکه یک فرد کارآفرین و با وضع اقتصادی خوب است و در این شرایط، نباید یارانه نقدی دریافت کند.

چرا پولدار ها می ترسند از لیست یارانه حذف شوند؟

از هر کسی که بپرسید چقدر حقوق می گیرید محال است که درست آن را بگوید. اگر هم خودش بحث را پیش کشید و مبلغی را که دریافت می کند گفت حتماً یا خیلی بالا گفته یا می خواسته اعلام کند که چیزی در بساط ندارد. البته در جمع های خودمانی میزان دریافتی افراد بالا، اما در زمانی که می خواهند به دولت اعلام کنند بسیار پایین است.

افراد توانگری که اخیراً از لیست یارانه بگیران حذف شدند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت اعتراض خود را نهایی کردند. نحوه اعتراض اینگونه است که افراد با مراجعه به این دفاتر ابتدا یک کد دریافت می کنند تا دلیل حذف و میزان درآمد خود را متوجه شوند. با این حال اجازه دادند تا دوباره حساب های بانکی آن ها رصد شود.

قسط وام هم جزو مخارج محسوب می شود؟

اقساط وام هایی که مردم به بانک ها می پردازند، جزو هزینه کرد ماهانه شان محسوب نمی شود و خانواده ها از این لحاظ نباید نگرانی داشته باشند. فقط پرداخت هایی که از طریق دستگاه های کارتخوان (پوز) و درگاه های پرداخت اینترنتی انجام گیرد، جزو هزینه های ماهانه محسوب می شود.

تلاش خانوار ها برای جدا کردن یارانه خود از فرزندان

شاید برای شما جالب باشد که تعداد قابل توجهی از افرادی که تا به حال به پلیس +10 مراجعه ننموده بودند و خانوار خود را جدا ننموده بودند؛ اما در حال حاضر پیگیر هستند تا خانوار خود را به صورت یک خانوار مجزا ثبت کنند و این از دستاورد های مثبت اجرای حذف یارانه دهک های درآمدی بالاست که بانک های اطلاعاتی دقیق خواهند شد.

ثروتمندِ مستمند

پس از گذشت یک ماه از شروع دور جدید حذف یارانه ثروتمندان همچنان حواشی این اقدام ادامه دارد. اطلاعاتی که مسؤولان دولتی از دارایی و ثروت افرادی که یارانه شان حذف شده منتشر نموده اند، نشان می دهد 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی در مقابل درآمد این افراد تقریباً هیچ است؛ اما با این حال همین افراد هم نسبت به حذف خود اعتراض نموده اند.

ضمناًً سؤال مهمی که پیش می آید این است که با توجه به فاحش بودن ثروتمندی این اقشار، چرا تاکنون به این آن ها یارانه نقدی پرداخت شده و چرا در سال های قبل عنوان می شد که شناسایی پردرآمدها، سخت است؟

معلم بازنشسته ای که گردش اقتصادی 4 میلیاردی داشت

یک خانم معلم بازنشسته ای بود که یارانه اش حذف شده، گفته بود ماهیانه 50 میلیون قسط می دهد و سال گذشته، 4 میلیارد تومان گردش اقتصادی دارد؛ اما ایشان درخواست داشت که اگر می شود به واسطه اینکه معلم و بازنشسته هستم، یارانه مرا برقرار کنید!

چند درصد حذف شدگان اعتراض داشتند؟

93.8 درصد از افرادی که از لیست یارانه بگیران حذف شدند هیچ اعتراضی نداشتند که بر این اساس 6.2 درصد از حذف شدگان از لیست دریافت یارانه نقدی اعتراض کردند. این آمار را حسین میرزایی، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 قانون بودجه در اختیار جام جم قرار داده است. وی می گوید: به دلیل اینکه هزینه اعتراض رایگان بوده برخی افراد دست به چنین اقدامی می زنند تا بتوانند دوباره در لیست یارانه بگیران قرار بگیرند. اگر برای هر اعتراض مبلغی دریافت می شد قطعاً تعداد معترضین کاهش می یافت، اما با این حال دولت هزینه اعتراض را رایگان در نظر گرفته تا افراد بتوانند مستندات و اعتراضات خود را ثبت کنند.

پولدارانی که به یارانه بسنده نمی کردند

سخنگوی ستاد اجرایی تبصره 14 بودجه 98 در مورد کارکرد های دیگر پایگاه اطلاعات ایرانیان توضیح داد: 320 هزار نفر افرادی که مشمول دریافت بیمه کارگران ساختمانی بودند و ماهانه 200 هزار تومان (یارانه یک خانواده 5 نفره) از دولت دریافت می کردند طلافروش، واردکننده خودرو، تاجر و مشاغل دیگر داشتند که خودشان را به نام کارگران ساختمان ثبت نموده بودند. همچنین شش میلیون دو دفترچه ای پیدا شده که اعلام کردیم یک دفترچه آن ها باطل شود..

منبع: جام جم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 364

به "25 مورد عجیب از میلیاردر های یارانه بگیر ، از اعتراض صاحب یک پاساژ تجاری تا خودرو هایی که موجب حذف یارانه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 مورد عجیب از میلیاردر های یارانه بگیر ، از اعتراض صاحب یک پاساژ تجاری تا خودرو هایی که موجب حذف یارانه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید