گرانی سفره شب چله را خالی می نماید؟ ، راهنمای خرید خوراکی برای شب یلدا

به گزارش مجله بوشهری ها، شب یلدا نزدیک است و همه به دنبال تدارک برای برگزاری جشن و شب نشینی این شب هستیم. به همین مناسبت گشتی در بازار زدیم و قیمت آجیل و انواع تنقلات را جویا شدیم. علاوه بر این برای شب یلدا چند پیشنهاد داریم که همان خوراکی های سنتی اما با ظاهری تازه هستند. امتحانشان کنید، پشیمان نمی شوید.

گرانی سفره شب چله را خالی می نماید؟ ، راهنمای خرید خوراکی برای شب یلدا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، 300 هزار تومان حداقل هزینه اقلام خوراکی شب یلداست. این رقم برای یک خانواده با حداکثر 4 نفر جمعیت بدون احتساب مهمان و با حداقل میزان خرید است. کمتر از چند روز به شب یلدا مانده، به همین مناسبت گشتی در بازار زدیم و قیمت آجیل و برخی تنقلات را جویا شدیم.

مشاهدات میدانی خبرنگار ما در بازار آجیل شب یلدا حکایت از افزایش چند برابری قیمت ها ندارد و در بیشتر آجیل فروشی های سطح شهر یک کیلو آجیل مرغوب ویژه شب یلدا با قیمتی حدود 160 هزار تومان به فروش می رسد. البته به گفته برخی فروشندگان این قیمت در روزهای منتهی به شب یلدا افزایش خواهد داشت.

با این حال با یک مقایسه ساده بین قیمت آجیل شب یلدای سال جاری با قیمت های سال های قبل، مانند سایر اقلام مصرفی، همچنان همان مسئله همیشگی افزایش قابل توجه و چند برابری قیمت ها را شاهدیم. این در حالی است که در بلندترین شب سال به رسم سنت دیرینه خانواده های ایرانی دور هم جمع می شوند و در کنار هم حافظ می خوانند و میوه و تنقلات مفصلی نوش جان می نمایند. هندوانه، انار، آجیل و... هم پای ثابت خوراکی های یلدا هستند و در مهمانی های ویژه این شب به چشم می خورند اما در خصوص سایر شیرینی جات و تنقلات دستتان باز است و می توانید خوراکی های غیر از انواع معمول همیشگی را سر میز بیاورید.

حال مسئله این است که با افزایش چند برابری قیمت ها طی ماه ها و چند سال اخیر و به تبع آن کاهش روزافزون قدرت خرید مردم سرنوشت این جشن دیرینه چه می گردد؟ آیا این آیین نیز همچون خیلی از رسوم قدیمی به بوته فراموشی سپرده می گردد و به خاطره ها خواهد پیوست؟

در ادامه جدولی تهیه نموده ایم که لیست قیمت های برخی اقلام ویژه این شب در آن آمده است. شایان ذکر است که قیمت آجیل و خشکبار ارائه شده در این جدول تقریبی است و احتمالا در مناطق مختلف تهران کمی متفاوت است.

اقلام (درجه یک) واحد قیمت(به تومان و تقریبی)
آجیل شب یلدا یک کیلوگرم 160.000
باسلوق 400 گرم 20.000
پشمک لقمه ای 350 گرم 18.000
تخمه ژاپنی شور یک کیلوگرم 65.000
تخمه کدو شور یک کیلوگرم 70.000
تخمه آفتابگردان شور یک کیلوگرم 52.000
انجیر استهبان یک کیلوگرم 95.000
پسته (ریز) یک کیلوگرم 149.000
پسته (درشت) یک کیلوگرم 179.000
گردو یک کیلوگرم 155.000
نخودچی دوآتیشه شور یک کیلوگرم 18.000
کشمش سبز یک کیلوگرم 30.000
آبنبات قیچی تگری 400 گرم 12.000
نقل گل محمدی با مغز پسته نیم کیلو 40.000
سوهان رولی با مغز پسته و کنجد 750 گرم 70.000
مسقطی گل محمدی 400 گرم 20.000
انار (میدان تره بار) یک کیلوگرم 5.900

یلدا جذاب ترین جشن بازمانده از دوران باستان است و شاید مهم ترین دلیل این جذابیت، خوراکی های متنوعی باشد که در این شب صرف می گردد. آشپزی مثبت برای تزئین میز شب یلدا چند پیشنهاد برایتان دارد که برخی از آنها همان خوراکی های سنتی اما با ظاهری تازه هستند. امتحانشان کنید، پشیمان نمی شوید.

1. پشمک های لقمه ای

یکی از خوراکی های خوشمزه شب یلدا پشمک است. تهیه پشمک در خانه کار ساده ای نیست و به ابزار و تجهیزات خاصی احتیاج دارد. بنابراین باید سراغ محصولات کارخانه ای بروید. ماده اولیه این خوراکی پشمی شکل، شکر است. در کارخانه و کارگاه های پشمک سازی شکر ذوب شده توسط یک نیروی گرداننده دور یک چوب گرد تنیده می گردد و بدین ترتیب پشمک به دست می آید؛ اما خوردن پشمک ها به این شکل کمی دردسر دارد و پشم های شکری خیلی زود همه جا پخش می گردد. در نتیجه ممکن است خوردن آن برای مهمان های یلدایی ساده نباشد. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم برای تزئین میز و پذیرایی از مهمان ها، پشمک های لقمه ای را انتخاب کنید. این پشمک ها کوچک و خوش خوراک هستند و مطمئن باشید همه مهمان ها از این خوراکی رنگارنگ خوشمزه استقبال می نمایند. این روزها علاوه بر پشمک های شکری معمولی، پشمک های رنگی هم در قنادی ها موجودند. زعفرانی، کاکائویی و وانیلی چند نمونه از طعم های پرطرفدارند که محبوبیت پشمک ها را چند برابر می نمایند. این را هم بدانید که پشمک یک خوراکی پرانرژی است و 100 گرم از آن در حدود 400 کیلوکالری انرژی دارد.

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می گردد.

2. آبنبات قیچی تگری

از آن قبیل آبنبات هاست که همه ما در خانه مادربزرگ هایمان می دیدیم اما این روزها شکل و قیافه اش کمی عوض شده و شبیه دانه های تگرگ به هم چسبیده درآمده است. به همین دلیل به آن آبنبات قیچی تگری می گویند. شکر، روغن، آب و زعفران مواد اولیه آبنبات های قیچی را تشکیل می دهند. چون قرار است شب یلدا تنقلات و میوه هایی با طبع گرم و سرد را با هم بخورید مصرف مقداری آبنبات به هضم بهتر غذاهای شما یاری می نماید. پس آنها را از قلم نیاندازید.

3. لقمه های عسل و کنجد

جزو تنقلات خوشمزه و انرژی زاست که البته در سایر روزها و شب های فصل سرد هم به درد می خورد. عسل و کنجد هر دو جزو مواد غذایی سالم و پرکالری هستند که می توانند بدن شما را در مقابل سرمای زمستانی مقاوم نمایند. این لقمه های کوچک، پسته هم دارند که همگی با هم ترکیبی مقوی، کم حجم و تازه فراهم می نمایند. قیمت جعبه های نیم کیلویی از این سوهان عسلی های نرم حدود 26 هزار تومان است.

4. نقل گل محمدی با مغز پسته

در داخل بیشتر نقل های معمولی مغز بادام وجود دارد اما در بخش مرکزی این نقل ها پسته می بینید. نقل های معمولی از شیره شکر و چاشنی های معطری مانند هل و تخم گشنیز تهیه می گردد اما در مواد اولیه این نقل ها گل محمدی هم وجود دارد. به همین دلیل رنگ و مزه این نقل ها با هم خانواده های معمولی شان متفاوت است. اگر می خواهید یک شیرینی سنتی را با ظاهر و طعمی متفاوت امتحان کنید یک بسته نیم کیلویی از این نقل ها را در حدود 40 هزار تومان بخرید و بین تنقلات شب یلدا قرار دهید.

5. سوهان رولی با مغز پسته و کنجد

بیشتر سوهان های لذیذ و خوشمزه از شهر قم می آیند و همه ما با شکل های مختلف این شیرینی آشنایی داریم، اما یکی از تازه ترین محصولات این خانواده سوهان هایی هستند که داخل آنها با مغز پسته، کنجد و پودر کنجد، پودر نارگیل و خاک قند پر شده است. روش درست کردن این سوهان ها شبیه رولت های خامه ای است. با این تفاوت که کوچک ترند و در اینجا به جای خامه، از مغزپسته، کنجد و پودر قند استفاده می گردد. بعد هم سوهان را برش می زنند تا به این شکل درآید تا شما بتوانید شیرینی تازه ای را در بلندترین شب سال رونمایی کنید. مواد اولیه پخت سوهان شامل آرد سبوس دار، جوانه گندم، شکر، روغن، زرده تخم مرغ، هل و زعفران است و به همین دلیل در دسته خوراکی های پرکالری قرار می گیرد اما نگران نباشید. با خوردن یکی دوتا از این سوهان های کوچک، بیماری چاقی شما را تهدید نمی نماید. قیمت جعبه 750 گرمی این سوهان در حدود 70 هزار تومان است.

6. مسقطی گل محمدی

مواد اولیه مسقطی آب و نشاسته است. البته در داخل این مسقطی های لقمه ای یک نفره، مغز پسته و زعفران هم وجود دارد و بخش خارجی آن با گل محمدی پوشیده شده است. با چشیدن مقداری از آن طعم تمام مواد تشکیل دهنده اش را احساس می کنید. اینجا هم یک خوراکی سنتی را با ظاهر تازه ای می بینید که خوردنش راحت است. هرکدام از این مسقطی ها، داخل پلاستیک های جداگانه ای قرار دارند و به همین دلیل زود خشک نمی شوند. قیمت 400 گرم مسقطی لقمه ای در حدود 20 هزار تومان است.

7. باسلوق لقمه ای

یکی از اجزای اصلی آجیل شب یلداست که می توانید آن را به صورت جداگانه هم سرو کنید. باسلوق ها هم جزو خوراکی های پرطرفداری هستند که به راحتی از گلو پایین می فرایند. ماده اصلی تشکیل دهنده باسلوق نشاسته است که در کنار آن شکر و آب هم وجود دارند. گردو و پودر نارگیل هم برای تزئین باسلوق ها استفاده می گردد. این شیرینی را بیشتر به صورت رول های بزرگ درست می نمایند و بعد برش می زنند اما باسلوق های لقمه ای کوچک اندازه مناسبی دارند و در ظرف شیرینی خوری زیباتر به نظر می رسند. قیمت هرکیلوگرم از آنها در حدود 25 هزار تومان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 526

به "گرانی سفره شب چله را خالی می نماید؟ ، راهنمای خرید خوراکی برای شب یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی سفره شب چله را خالی می نماید؟ ، راهنمای خرید خوراکی برای شب یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید