کرونا متقاضیان بیمه بیکاری را افزایش داد

به گزارش مجله بوشهری ها، طبق آنالیز ها تنها در سه ماهه اسفند 1398 و فروردین و اردیبهشت 1399 و ایام اوج کرونا 750 هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری کرونا بوده اند.

کرونا متقاضیان بیمه بیکاری را افزایش داد

به گزارش خبرنگاران، به دنبال گسترش ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر بسیاری از مشاغل مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند 1398 و فروردین و اردیبهشت 1399 که ماههای اوج شیوع کرونا بود، به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت گردد.

دولت به منظور حمایت از صنوف و کارگران آسیب دیده از کرونا، مبلغ 5000 میلیارد تومان اعتبار برای یاری به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، فرایند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.

در این راستا وزارت کار از متقاضیان و کسانی که در سه ماهه مذکور دچار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست کرد تا با مراجعه بهسامانه bimebikari.mcls.gov.ir اطلاعات و درخواست بیمه بیکاری خود را به ثبت برسانند.

طبق گزارشها، در شوک نخست کرونا دست کم یک میلیون و 600 هزار شغل آسیب دیدند و یک میلیون و 500 هزار نفر هم از کار بیکار شدند.

در حالی که فرایند پرداخت مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان و افراد بیکار شده در حال انجام بود، شیوع کرونا باعث شد تا بیشتر کارگاهها، کسب و کارهای خرد و کوچک، مشاغل و صنوف خدماتی تحت تاثیر کرونا به شدت آسیب دیده و با توقف فعالیت روبه رو شوند در نتیجه تعداد بیکاران بیشتری به متقاضیان بیمه بیکاری افزوده شد.

آنطور که مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی گفته تنها در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت، 750 هزار نفر بیمه بیکاری کرونایی درخواست نموده اند.

به گفته وی تا اسفند 1398 جمعا 226 هزار متقاضی بیمه بیکاری در حال دریافت مقرری بودند اما با گسترش ویروس کرونا و آسیب دیدن بسیاری از مشاغل که موجب تعطیل یا نیمه تعطیلی آنها، عدم تمدید قراردادهای کار و تعدیل نیروهای کار شد آمار بیکاران رو به تزاید رفت.

شکوری گفت: بر اساس قانون بیمه بیکاری، در صورت وقوع حوادث قهریه نظیر سیل، طوفان، زلزله و آتش سوزی سازمان تامین اجتماعی موظف است به کسانی که دچار آسیب شده و شغل خود را از دست داده اند به طور موقت بیمه بیکاری پرداخت کند، اما وقتی با ویروسی به نام کرونا روبه رو می شویم که نه تنها کشور ما بلکه تمام جهان به آن دچار می شوند، طبعا دولتها پای کار می آیند و برنامه های حمایتی در این زمینه پیش بینی می نمایند.

به گفته مدیرکل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی از مجموع 14 میلیون بیمه شده اصلی 7 میلیون نفر مشمول قانون کار هستند که با توجه به آنکه سه درصد حق بیمه هایی که کارفرمایان به حساب صندوق بیمه بیکاری واریز می نمایند تکافوی تعداد بیکاران را نمی کند، دولت ساز و کار حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده را تعریف کرد و با اختصاص منابع مورد احتیاج زمینه بهره مندی متقاضیان از مزایای بیمه بیکاری کرونا را فراهم آورد.

به گزارش خبرنگاران، بر اساس آخرین آمارها، مقرری ایام بیکاری کرونا در ماههای اسفند 1398 و فروردین و اردیبهشت 1399 برای یک میلیون و 82 هزار نفر با مساعدت دولت پرداخت شده و حدود 91 هزار نفر پیروز به دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا نشده اند. قرار است طی روزهای آینده بیمه بیکاری کرونا برای جاماندگان واریز گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1362

به "کرونا متقاضیان بیمه بیکاری را افزایش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا متقاضیان بیمه بیکاری را افزایش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید