واشنگتن توافق ترامپ با طالبان را بازنگری خواهد نمود

به گزارش مجله بوشهری ها، کاخ سفید در بیانیه ای گفت که مشاور امنیت ملی جو بایدن رییس جمهوری آمریکا به همتای افغانستانی خود اطلاع داده که آمریکا توافق منعقد شده دولت ترامپ با طالبان را بازنگری خواهد نمود.

واشنگتن توافق ترامپ با طالبان را بازنگری خواهد نمود

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، در بیانیه آدینه شب کاخ سفید آمده است، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا به همتای افغانستانی خود اعلام نموده که ایالت متحده توافق منعقده با طالبان را بازنگری خواهد نمود.

پیش تر آنتونی بلینکن که از سوی بایدن نامزد راهنمایی وزارت خارجه شد، در جلسه پرسش و پاسخ با نمایندگان در مجلس سنای این کشور گفته بود که توافق دولت ترامپ با طالبان را آنالیز و بازنگری خواهد نمود.

این در حالی است که منابعی از دولت افغانستان و طالبان پیش تر گفته بودند که دو طرف برای انجام توافق دولت ترامپ با طالبان، منتظر ورود بایدن به کاخ سفید هستند تا از مواضع او در قبال این توافق و اقدامات او مطلع شوند.

یک مقام طالبان به خبرگزاری رویترز گفت: اگر طرف آمریکایی به تعهداتش در مورد خروج نیروهای این کشور از افغانستان پایبند نباشد، ناچار خواهیم بود تا تصمیم های سختی بگیریم.

29 فوریه گذشته مقام های آمریکایی و افغانستانی اعلام کردند که آمرکیا و متحدانش در ناتو نیروهایشان را طی 14 ماه از افغانستان خارج خواهند کرد در صورتی که طالبان به تعهداتش بر اساس توافقی که در دوحه امضاء نموده پایبند باشد.

پنج هزار زندانی گروه طالبان نیز براساس همین توافقنامه از زندان های دولت افغانستان آزاد شدند که اکنون دولت مدعی است شمار زیادی از آنها به میدان جنگ برگشته اند.

توافقنامه صلح آمریکا و شبه نظامیان طالبان بعد از 11 دور مذاکرات در حالی به امضا رسید که با وجود دولت قانونی افغانستان، آمریکا اجازه بازی به گروه طالبان در امور داخلی این کشور را داد.

بر اساس این توافقنامه، قرار بود تمامی نیروهای آمریکایی در مدت 14 ماه افغانستان را ترک نمایند و طی 10 روز پس از امضای توافق صلح آمریکا و طالبان، گفت و گوهای صلح میان گروه های افغانستانی یعنی دولت افغانستان و طالبان شروع گردد.

اما این بخش از توافقنامه نیز پس از گذشت 6 ماه و اعلام شروع بکار نشست مذاکرات صلح دوحه در 22 شهریور 99، همچنان به نتیجه ای دست نیافته است. ترامپ که با ادعای کوشش برای ایجاد صلح و امنیت در افغانستان مدعی توافق با طالبان شده بود، تنها توانست بخشی از نیروهای نظامی آمریکا را از این کشور خارج کند.

انتها دادن به جنگ افغانستان از مواردی بود که ترامپ رویای آن را در سر می پروراند تا با استفاده از این مذاکرات، به تصور خود دستاوردهایی جهت ارایه در برنامه های انتخاباتی اش نمایش دهد.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1408

به "واشنگتن توافق ترامپ با طالبان را بازنگری خواهد نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن توافق ترامپ با طالبان را بازنگری خواهد نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید