مرگ 166 نفر در اعتراض به قتل خواننده محبوب مردم اتیوپی

به گزارش مجله بوشهری ها، دست کم 166 نفر از کسانی که در چند روز اخیر برای اعتراض به قتل یکی از خواننده های محبوب اتیوپی به خیابان های این کشور آفریقایی آمده بودند، در خشونت های نژادی جان خود را از دست دادند.

مرگ 166 نفر در اعتراض به قتل خواننده محبوب مردم اتیوپی

به گزارش مجله بوشهری ها به نقل از آژانس فرانس پرس، هاچالو هوندیسا که عضو نژاد اورومیا (از بزرگ ترین قبایل اتیوپی) است، شامگاه دوشنبه گذشته در آدیس آبابا هدف گلوله افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد. این قتل به تنش های نژادی در سراسر اتیوپی دامن زد و حالا همه نگرانند به فرآیند استقرار صلح و آرامش در این کشور آسیب های اساسی وارد کند.

نخستین پیامدهای کشته شدن هاچالو هوندیسا مرگ 145 شهروند و 11 نیروی امنیتی در ناآرامی های خشونت بار منطقه اورومیا بود. پلیس اتیوپی روز شنبه این آمار را اعلام کرد و گفت که دست کم 10 نفر دیگر هم در آدیس آبابا (پایتخت اتیوپی) جان خود را از دست داده و کشته شده اند. در این ناآرامی ها 167 معترض آسیب جدی دیدند و پلیس ناچار شد برای کاستن از تنش نزدیک به 1100 نفر را بازداشت کند.

مقام های رسمی دولت اتیوپی دلیل کشته شدن بیش از 165 نفر از شهروندان و نیروهای امنیتی را خشونت زیاد ماموران و درگیری های ناشی از اختلاف های نژادی میان خود معترضان می داند. هر چند به نظر می رسد آرامش به ایالت اورومیا بازگشته و هیچ نشانه ای از اعتراض و خشونت در پایتخت به چشم نمی خورد.

هاچالو هوندیسا از محبوب ترین خوانندگان اتیوپی بود و مردم ترانه های او را صدای خفته منطقه اورومیا در اوج بحران های اقتصادی و سیاسی می دانستند. اعتراض های اهالی اورومیا به این نادیده گرفته شدن سرانجام به رسیدن آبی احمد به مقام نخست وزیری در 2018 انجامید که در 2019 به خاطر تلاش برای پایان دادن به 20 سال تنش میان اتیوپی و اریتره برنده جایزه صلح نوبل شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1039

به "مرگ 166 نفر در اعتراض به قتل خواننده محبوب مردم اتیوپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ 166 نفر در اعتراض به قتل خواننده محبوب مردم اتیوپی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید