قاسمی: بنیاد مسکن از بازوهای اصلی نهضت ملی مسکن است

به گزارش مجله بوشهری ها، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اشکالاتی در قانون جهش تولید مسکن وجود دارد که با همراهی مجلس در تلاش برای جبران آن در بودجه 1401 هستیم، گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جزو خانواده وزارت راه وشهرسازی به شمار می رود.

قاسمی: بنیاد مسکن از بازوهای اصلی نهضت ملی مسکن است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، رستم قاسمی روز سه شنبه در جلسه بررسی شرایط اجرای نهضت ملی مسکن با اشاره به فرایند پیشرفت این طرح، گفت: مقوله نهضت ملی مسکن مأموریت دولت و اجرای مصوبه مجلس بر اساس قانون جهش تولید مسکن است و اکنون قسمت قابل توجهی از سبد خانوار، صرف مسکن می شود.

وی مسکن را موضوعی بسیار مهم و مشخص کننده در کشور دانست و گفت: وظیفه داریم این موضوع را که معیشت مردم به آن گره خورده است با همه توان خود حل کنیم. این امر حتما محقق خواهد شد به ویژه اینکه تجربه آن در گذشته وجود دارد و می توانیم با اصلاح نواقض و معایب طرح های گذشته این مشکل را رفع کنیم.

لزوم بررسی و حل مسائل مربوط به مسکن در حوزه های مختلف

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به شروع جلسات سه روزه دولت از امروز برای تصمیم گیری درباره بودجه، گفت: یک بخش از تبصره های مهم متعلق به وزارت راه وشهرسازی است. در این جلسات موضوعات مختلف در حوزه مسکن همچون الحاق زمین، تغییر کاربری و سایر موضوعات مرتبط مطرح و مسائل و مسائل آن بررسی خواهد شد.

وی با اشاره به آمار و ارقام موجود، از تامین بخشی از زمین مورد نیاز در کشور خبر داد و گفت: تقریبا زمین سهمیه اول استان ها تامین شده است؛ در این راستا جلسات متعددی برای ایجاد بانک زمین برگزار شده است و همکاری ها اجرا شده تا به نتیجه کنونی دست پیدا کنیم.

وزیر راه وشهرسازی با اظهار اینکه برخی از استان ها در این زمینه پیشرفت بسیار خوبی داشته اند و عملیات اجرایی فاز اول را شروع کرده اند، اظهار کرد: بااین حال هنوز در برخی از استان ها مسائل جدی داریم که باید به سرعت برای رفع این مسائل تدبیری اندیشیده شود.

قاسمی با بیان اینکه باید زمین مورد نیاز برای ساخت 4 میلیون مسکن را تامین کنیم، تاکید کرد: این زمین یا متعلق به وزارت راه وشهرسازی است که در گام نخست انجام می شود و در گام دوم نیز زمین های متعلق به دولت است و سومین گام نیز در راستای الحاق زمین های ملی به شهر ها و شروع ساخت در شهر های تازه و حتی ایجاد شهر ها و شهرک های تازه است.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه هم اکنون بر اساس آمار، برای ساخت بیش از 2 میلیون واحد مسکونی، زمین در اختیار داریم، گفت: این آمار در شهر ها و استان های مختلف، فرق دارد. در برخی از استان ها و شهر ها با وجود داشتن متقاضی، هنوز اقدامی نشده و در مقابل در برخی از شهر ها و استان ها مشکل کمبود زمین وجود ندارد.

لزوم تصمیم گیری درباره نحوه ساخت مسکن با تجربه مسکن مهر

قاسمی با بیان اینکه بحث زمین، ساخت و نحوه ساخت ممکن است در هر منطقه ای متفاوت باشد، توضیح داد: باید روی مسئله نحوه ساخت در قالب خودمالکان، انبوه سازان و تعاونی ها مصاحبه و تصمیم گیری شود. تجربه خوبی در مسکن مهر وجود دارد و اشکالاتی که در دوره ساخت این طرح وجود داشته است، می تواند در دستور اصلاح قرار بگیرد و در نهایت بهترین روش انتخاب شود.

وی درباره طرح اقدام ملی مسکن نیز با اشاره به شروع ساخت آن در برخی از شهر ها و پیشرفت حدود 15 درصدی آن نیز گفت: طرح اقدام ملی مسکن در طرح نهضت ملی جهش تولید مسکن ادغام شده است و به عنوان یک پروژه ادامه خواهد یافت و بدین ترتیب می توان از ظرفیت های قانون جهش تولید مسکن برای این بخش نیز استفاده کرد.

قاسمی اضافه کرد: حتی تکمیل بخش های به جای مانده مسکن مهر، طبق قانون جهش تولید مسکن پیگری می شود.

وزیر راه و شهرسازی درباره موضوع تسهیلات نیز با بیان اینکه 20 درصد از سهم تسهیلات بانک های کشور به مسکن اختصاص یافته است، توضیح داد: هر سال این رقم متناسب با تورم افزایش خواهد یافت که سهم بسیار خوبی است؛ هم اکنون به بانک ها ابلاغ شده و سهم هر واحد در استان ها و شهرستان ها نیز ابلاغ شده است. این فرصت برای حوزه مسکن در کشور استثنایی است و بانک ها نیز در قانون موظف به پرداخت این تسهیلات هستند و در صورت ممانعت مشمول جریمه می شوند.

قاسمی با تاکید بر اینکه مجلس و دولت با جدیت تمام در پی اجرای طرح نهضت ملی مسکن هستند، توضیح داد: اگر نتوانیم از فرصت تسهیلات اختصاص یافته به مسکن استفاده کنیم. باید به سرعت کار ها را پیش برد تا بتوان دریافت این سهم را عملیاتی کنیم.

در تلاش برای حل اشکالات قانون جهش تولید مسکن در بودجه 1401 هستیم

وی همچنین با اظهار اینکه اشکالاتی در قانون جهش تولید مسکن وجود دارد، گفت: با همراهی مجلس در تلاش برای جبران مسائل در بودجه 1401 هستیم.

قاسمی در عین حال با اشاره به امضای توافقنامه و تفاهمنامه با چند مجموعه در کشور درخصوص طرح نهضت ملی مسکن، توضیح داد: یکی از این مجموعه ها، بنیاد مستضعفان است که حدود یک هزار هکتار از زمین های این بنیاد در سراسر کشور برای استفاده در طرح نهضت ملی مسکن توافق شده است.

وزیر راه وشهرسازی سازمان اوقاف را یکی دیگر از مجموعه هایی بیان نمود که با آن به توافق رسیده اند و گفت: بر اساس این توافقنامه می توان از زمین های سازمان اوقاف در کشور برای ساخت مسکن استفاده کرد. در این راستا در برخی از استان ها نیز این توافق اجرا شده است و در سایر استان ها نیز توسعه خواهد یافت.

بنیاد مسکن از بازو های اصلی اجرای طرح نهضت ملی مسکن است

قاسمی علاوه بر این یکی از بازو های اصلی اجرای طرح نهضت ملی مسکن را بنیاد مسکن انقلاب اسلامی معرفی کرد و گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جزو خانواده وزارت راه وشهرسازی به شمار می رود که در ادوار گذشته اقدامات موثر و مهمی را در حوزه مسکن کشور و نوسازی واحد های مسکونی روستایی انجام داده است. این بنیاد در بخش نهضت ملی مسکن نیز جزو یاران و کمک های اصلی است.

وی درباره توافق با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توضیح داد: بر این اساس در ساخت واحد های روستایی و در شهر های کوچک و در هر جایی که بتوان از توان آن بهره گرفت، از کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استفاده خواهیم کرد.

وزیر راه وشهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را مجموعه ای توانمند و انقلابی بیان نمود و گفت: همکاری بسکمک تنگاتنگی را با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اجرای طرح ها خواهیم داشت.

قاسمی تاکید کرد: لازم است استان ها گزارش آخرین شرایط پیشرفت نهضت ملی مسکن در حوزه زمین و ساخت و مسائل موجود را به صورت هفتگی ارائه کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1860

به "قاسمی: بنیاد مسکن از بازوهای اصلی نهضت ملی مسکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاسمی: بنیاد مسکن از بازوهای اصلی نهضت ملی مسکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید