عرف: تایید زمان انتخابات بر عهده شورای نگهبان است ، در مجلس علی البدل نداریم

به گزارش مجله بوشهری ها، رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه تایید زمان برگزاری انتخابات برعهده شورای نگهبان است، درباره زمان برگزاری دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: یکی از زمان های پیشنهادی وزارت کشور شهریورماه 99 است.

عرف: تایید زمان انتخابات بر عهده شورای نگهبان است ، در مجلس علی البدل نداریم

به گزارش گروه سیاسی مجله بوشهری ها، جمال عرف درباره تغییر زمان برگزاری انتخابات دور دوم مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت: طبق قانون، وزارت کشور زمان برگزاری انتخابات را پیشنهاد و شورای نگهبان آن را تایید می کند؛ چه بسا در همین انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از یک سال قبل دو زمان دوم و هفتم اسفند به شورای نگهبان پیشنهاد شده بود که این شورا، دوم اسفند را تایید کرد.

معاون سیاسی وزارت کشور افزود: برای انتخابات دور دوم هم 29 فروردین ماه پیشنهاد و تایید شده بود، اما برای کنترل شیوع ویروس کرونا و ارزیابی مهیا بودن شرایط عمومی کشور، وزارت کشور با وزارت بهداشت تا یک ماه آینده این موضوع را بررسی خواهد کرد و اگر به این جمع بندی برسیم که، چون گذشته شرایط تجمع وجود ندارد با تایید نظر شورای نگهبان، زمان آن را تغییر می دهیم.

عرف، یکی از زمان های پیشنهادی را شهریورماه سال 99 اعلام نمود و افزود: اگر شرایط مانند گذشته باشد در صورت تایید شورای نگهبان، زمان دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی از فرورین 99 به شهریور 99 تغییر می یابد.

در مجلس علی البدل نداریم

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره جایگزین دو منتخب تهران و آستانه (فاطمه رهبر و محمدرضا رمضانی دستک)، گفت: قانون می گوید اگر نامزد یا نماینده ای فوت می کند، بررسی فرایند آن از 7 ماه بعد آغاز می شود. مجلس جدید عملا از خردادماه 99 تشکیل می شود و به ما اعلام می کند دو نماینده کم داریم (که امیدواریم تعداد به همین دو نفر محدود شود)، بعد برای تحمیل نشدن هزینه مضاعف به کشور نزدیکترین زمان انتخابات برای جایگزینی این دو نماینده اعلام می شود که انتخابات ریاست جمهوری 1400 نخستین انتخابات پیش رو خواهد بود.

عرف درباره جایگزین کردن نفرات بعد به جای دو منتخب متوفی نیز یادآور شد: در مجلس علی البدل نداریم و مردم به آنان رای دادند و این حق مردم است.

وی درباره بدون نماینده بودن حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه تا 1400، گفت: قانون این را می گوید مگر اینکه شورای نگهبان تفسیر دیگری ارائه دهد. ضمن اینکه با توجه به شرایط، نماینده نزدیکترین حوزه انتخابیه عهده دار امور نمایندگی شهرستان تا زمان انتخاب نماینده جدید خواهد بود.

محمدعلی رمضانی دستک منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم و فاطمه رهبر منتخب مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به علت ابتلا به ویروس کرونا درگذشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 781

به "عرف: تایید زمان انتخابات بر عهده شورای نگهبان است ، در مجلس علی البدل نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرف: تایید زمان انتخابات بر عهده شورای نگهبان است ، در مجلس علی البدل نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید