رواج گسترده و پنهانی ازدواج مسیار در عربستان

به گزارش مجله بوشهری ها، ازدواج مسیار که گونه ای ازدواج کردن تقریباً بدون پایبندی به تعهدات زناشویی مرسوم است و معمولا پنهانی انجام می گردد، در عربستان سعودی توسعه زیادی یافته است.

رواج گسترده و پنهانی ازدواج مسیار در عربستان

به گزارش یورونیوز، ازدواج مسیار که در کشور پادشاهی عربستان مجاز بوده و از چند دهه پیش در بین مسلمانان سنی این کشور و بعضی دیگر از کشور های خلیج فارس رواج یافته، به ازدواجی گفته می گردد که در آن مرد و زن به صورت دائمی زیر یک سقف زندگی نمی نمایند و مرد تعهدی برای تأمین جا و مکان، خورد و خوراک و نفقه زن ندارد، اما آن ها با یکدیگر هم بستر می شوند. از این جهت مسیار، تا حدودی شبیه صیغه یا ازدواج موقت شرعی است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این زمینه می نویسد در عربستان این نوع ازدواج در میان مردانی که عایدی کمتری دارند، بسیار محبوب است، اما منتقدان زیادی هم دارد. حتی بعضی از روحانیون محافظه کار سنی این نوع رابطه بین زن و مرد را خارج از چهارچوب ازدواج شرعی دانسته و آن را حرام می شمرند.

با این حال، این نوع رابطه بسیار مورد علاقه بعضی از زنان و زوج های ازدواج ننموده ای است که می خواهند برای روابط جنسی خود پوششی شرعی بیابند.

یک کارمند 40 ساله سعودی که بیش از دو سال است با یک زن بیوه 30 ساله چنین رابطه ای دارد، به خبرگزاری فرانسه می گوید: مسیار آسایش، آزادی و امکان شراکت حلال زن و مرد را می دهد.

او که با همسرش ازدواج متعارف نموده و پدر سه فرزند است، می گوید علاوه بر این هر وقت دلش بخواهد به ملاقات شریک دیگر خود در ریاض می رود. او می افزاید: تازه دوست من به وسیله ازدواج مسیار، 11 همسر مخفی داشت. او دائم در حال طلاق دادن یکی و ازدواج کردن با دیگری است.

سعودی ها و افراد خارجی مقیم عربستان برای ازدواج مسیار بیشتر از سایت ها و اپلیکیشن های دوست یابی استفاده می نمایند.

یک مرد داروساز 40 ساله مصری در ریاض به خبرگزاری فرانسه گفت: ازدواج مسیار مقرون به صرفه تر است. هیچ مهریه و تعهدی ندارد.

وی با آغاز کرونا و گران شدن هزینه های زندگی در عربستان، همسر و پسر پنج ساله اش را به قاهره فرستاد و پس از آن آغاز به جستجوی شریکی به وسیله این نوع ازدواج کرد. او سپس در اینستاگرام به سراغ واسطه هایی رفت که ازدواج مسیار را انجام می دهند و برای این خدمات تا 5 هزار ریال (بیش از هزار یورو) پول می گیرند.

این مرد مصری می گوید: من خصوصیات زن مورد علاقه خودم شامل وزن، قد، رنگ و پوست را به واسطه ها گفتم، اما تا به امروز هیچ کس پیدا نشده.

بر پایه گزارشی که روزنامه محلی الوطن به نقل از منابع وزارت دادگستری عربستان در سال 2018 منتشر کرد، این گونه ازدواج ها اغلب کوتاه مدت هستند و بیشتر آن ها پس از گذشت زمانی بین 14 تا 60 روز به خاتمه می رسند.

از نظر بعضی زنان مسیار به اسم راه فراری شرعی برای لذت بردن در زندگی مجردی یا فرصتی برای آغاز تازه رابطه بیوه ها پس از طلاق یا مرگ همسرشان است.

یکی از بستگان یک زن سوری مطلقه در ریاض به خبرگزاری فرانسه گفت که این زن از ترس این که شوهر سابق سعودی اش این موضوع را بفهمد و خواهان حضانت دو فرزندشان بگردد، رابطه مسیار پنهانی برقرار نموده است.

برآورد تعداد این موارد ازدواج ناممکن است، زیرا در هیچ کجا ثبت نمی شوند. مفتی اعظم عربستان در سال 1996 با یک حکم اسلامی به نکاح مسیار مآغازیت بخشید و این نوع ازدواج از هامن زمان تا به امروز به شدت در حال توسعه است.

یک مرد متدین اهل ریاض هم در تبادل نظر با خبرگزاری فرانسه می گوید مردانی به مسیار روی می آورند که در پی چندهمسری هستند، اما نمی خواهند را همه مسئولیت های ازدواج چند همسری را به عهده بگیرند. زیرا شرط اجازه برای چندهمسری آن است که مرد با همه همسران خود رفتار یکسان داشته باشد.

یکی از مسائل عظیم ازدواج مسیار هم آن است که بعضی از زنان رابطه جنسی از مردان باردار می شوند و، چون مردان تعهدی برای حضانت و نفقه ندارند، بسیاری از این مادران مجبور می شوند به دادگاه شکایت نمایند.

مرد مذهبی اهل ریاض به خبرگزاری فرانسه گفت: یک زن با من تماس گرفت و گفت من یک زن مسیاری هستم. شوهرم فرزند من را نمی خواهد و می گوید که بچه مشکل او نیست.

وی گفت: من به او توصیه کردم شکایت کند و برای حقوقش بجنگد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1673

به "رواج گسترده و پنهانی ازدواج مسیار در عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رواج گسترده و پنهانی ازدواج مسیار در عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید