خبرنگاران الزرفی: برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق اولویت است

به گزارش مجله بوشهری ها، بغداد - خبرنگاران - عدنان الزرفی، نخست وزیر مکلف عراق بار دیگر بر اولویت قرار دادن برگزاری انتخابات زودهنگام در صورت کسب رای اعتماد از مجلس و تشکیل دولت تاکید نمود.

خبرنگاران الزرفی: برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق اولویت است

به گزارش نینا خبرگزاری ملی عراق، الزرفی در ملاقات با جنین هنیس پلاسخارت، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق گفت که به محض کسب رای اعتماد از مجلس، به صورت ویژه بسترهای برگزاری انتخابات آینده را آماده خواهد نمود.

وی ادامه داد که عراق اکنون با چالش های بزرگی روبرو است و ما برنامه های لازم را برای غلبه بر بسیاری از آنها در دستور کار قرار داده ایم که یکی از آنها آماده سازی مستقیم برای انتخابات آینده پس از کسب رای اعتماد دولت از مجلس است.

همچنین در این ملاقات الزرفی و پلاسخارت درباره تحولات سیاسی، امنیتی و مالی در عراق، ماموریت سازمان ملل و برنامه های آینده آن از جمله پشتیبانی و یاری به برگزاری انتخابات زودهنگام بحث و گفت و گو کردند.

نخست وزیر مکلف عراق در ادامه بر اهمیت یاری به ماموریت سازمان ملل و جامعه بین المللی در عراق در دولت آینده تاکید نمود.

الزرفی 27 اسفند گذشته با حکم برهم صالح، رئیس جمهوری عراق انتخاب و مامور تشکیل دولت انتقالی شده است.

انتخاب وی بدون در نظر دریافت حق قانونی جریان شیعی عراق از سوی رئیس جمهوری این کشور، موج شدیدی از مخالفت با الزرفی و صالح را برانگیخته است.

وی دیروز (شنبه) در نامه ای به محمد الحلبوسی، برنامه های دولت خود را به رئیس مجلس عراق خاطرنشان کرد.

در این نامه الزرفی برنامه دولت خود را در صورت کسب رای اعتماد از مجلس حول محور مهار ویروس کرونا، تهیه بودجه 2020 و فراهم کردن بسترهای لازم برای برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور قرار داده است.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت عراق به تاریخ مشخصی در برنامه خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی در این کشور اشاره ننموده است.

سازماندهی نیروهای مسلح و حمایت از الحشد الشعبی و پیشمرگ ها به عنوان نیروهای رسمی عراق از دیگر برنامه های دولت الزرفی عنوان شده است.

وی بر انحصار سلاح در دست دولت و سرانجام بخشیدن به حمل سلاح در انظار عمومی و رسیدگی به مطالبات تظاهرکنندگان تاکید نموده است، بدون اینکه در این خصوص جزییات اجرای این برنامه ها را عنوان کند.

الزرفی همچنین بر بازگرداندن آوارگان ناشی از تروریسم به شهر و دیارشان و یاری به اقشار فقیر جامعه، بهبود شرایط مالی به وسیله کاهش هزینه های دولت و حل مسائل بین بغداد و اربیل هم اشاره نموده است.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت عراق در مورد روابط خارجی، خود را ملزم به ایجاد روابط متوازن با همه کشورهای همسایه، منطقه و دنیا نموده و گفته کوشش می نماید که عراق محلی برای پیوندها و نه درگیری ها باشد.

اعطای صلاحیت های بیشتر به استان ها، حمایت از بخش آموزش و پرورش و دادن نقش بیشتر به زنان از دیگر برنامه هایی است که به طور کلی الزرفی به آنها تعهد نشان داده است.

وی به رییس مجلس عراق گفته است که در مهلت قانونی باقی مانده نیز اعضای کابینه خود را به مجلس معرفی می نماید تا جلسه اعطای رای اعتماد به کابینه اش برگزار گردد.

در حالی الزرفی همچنان بر تشکیل کابینه اصرار می ورزد که فراکسیون های عمده شیعه با تکلیف او به عنوان نخست وزیر مخالف هستند و کارشناسان در سایه این مخالفت های شدید، شانس او را برای تصدی این پست بعید می دانند.

الزرفی از زمان انتخاب و صدور حکم مکلف شدن (27 اسفند) 30 روز مهلت دارد کابینه خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 848

به "خبرنگاران الزرفی: برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق اولویت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران الزرفی: برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق اولویت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید