جولان مافیای کنکور در کرمان

به گزارش مجله بوشهری ها، بچه ها یازده سال در مدرسه درس می خوانند و سال دوازدهم برای سرنوشت شان می جنگند. این روندی است که تا به حال بار ها معلمان، کارشناسان و حتی وزرای آموزش وپرورش درباره آن گلایه نموده اند و هر بار هم همه چیز به اینجا ختم شده: زورمان به مافیای کنکور نمی رسد.

جولان مافیای کنکور در کرمان

شهفرایند نوشت: بخشنامه ها هم در این جنگ یاریی به خانواده ها و آموزش وپرورش ننموده اند و موسسات کنکوری از راه های مختلفی خود را به کلاس های درس بچه ها رسانده اند؛ حتی در روز هایی که کرونا کلاس های درس را تعطیل نموده است. هجوم تبلیغات و ترفند های این موسسات به جایی رسیده که بچه ها و والدین شان در برخی از مدارس راهی به جز ثبت نام در کلاس های این موسسات پیش رویشان نمی بینند. این همدستی نانوشته ای است بین مسئولان مدارس که بهانه بالا بردن آمار قبولی شان را دارند و موسسات کنکور که اگر از در بیرون شوند راهی دیگر برای ورود پیدا می کنند. ماجرا در برخی از مدارس این پیچیدگی ها را هم ندارد.

آنالیز ها نشان می دهد که برخی از مدارس خوب در این شهر آشکارا هنگام ثبت نام به خانواده ها آدرس موسسه گاج را می دهند: موقع ثبت نام در مدرسه برگه ای دست ما می دهند و می گویند بروید گاج؛ همه چیز علنی است. گاج هم برگه را می گیرد و حساب می کند که برای هر درس چقدر باید پرداخت کنیم. این پیغام خانواده یک دانش آموز کرمانی است، شرح بیشتری هم نمی دهد؛ چون نگران است شرایط در مدرسه برای فرزندش سخت گردد.

ماجرا در این مدارس فقط تبلیغ و ترغیب دانش آموزان نیست. دانش آموزان و خانواده هایشان به طور غیرمحسوس مجبور می شوند با پرداخت هزینه های بالا در این کلاس ها ثبت نام کنند. این شکایتی است که خانواده ها و برخی از معلمان کرمانی را همدل نموده است، آن ها با نگرانی از اینکه هویت شان معین نگردد درباره ماجرای کنکور در کرمان می گویند. در شهری که مدت هاست دارد کوشش می کند که نتایج بهتری در کنکور سراسری کسب کند و طرح های مختلفی برای این نتیجه اجرا نموده است.

معلمان می گویند دست کم دو سه سال است که فعالیت موسسه گاج در کرمان به اوج رسیده است. یکی از معلمانی که سال آخر تدریس خود را در یکی از مدارس خوب این شهر می گذراند، می گوید: مثلا می روید مدرسه و فرزندتان هم شاگرد یک مدرسه خوب است، مدرسه می گوید دو تا از درس ها را باید بروید در گاج ثبت نام کنید. بچه ها مجبور می شوند چند میلیون تومان پول داده و آنجا ثبت نام کنند. تازه اگر گاج کلاس عظیم نداشته باشد، کلاس ها در خود مدرسه برگزار می گردد. احتمالا قراردادی با مدرسه دارند.

تا پیش از این هر مدرسه در طول سال تحصیلی یا تابستان کلاس تقویتی برای بچه ها می گذاشت که معلم هم برای همان مدرسه بود و این کلاس ها با هزینه کمتری برگزار می شد. این امکان هم وجود داشت که برخی از بچه ها که وضع اقتصادی خوبی نداشتند کمتر پول می دادند. اما حالا وقتی بچه ها کلاس تقویتی می خواهند مدرسه آن ها را به کلاس های گاج می فرستد: بچه ها به خصوص محصلان کلاس دوازدهم استرس زیادی دارند، مجبور می شوند به حرف مدرسه گوش کنند و در این کلاس ها ثبت نام کنند.

ثبت نام پایه دوازدهم در کرمان آغاز شده است. یکی از دبیران که بیش از 10 سال است در مدارس تدریس می کند، می گوید ماجرای رقابت اجازه نمی دهد والدین درست تصمیم بگیرند یا از طرف دانش آموز تحت فشار قرار می گیرند: از قبل از امتحانات صحبت این ماجرا بود، ولی من از اوایل تیر شنیدم که مدرسه ها چنین کاری می کنند. ما در کرمان سال هاست که نتیجه خوبی در کنکور نگرفته ایم و هر سال هم به این بهانه طرح هایی اجرا می گردد.

سال های قبل طرح صبا بود که از بچه ها پول می گرفت و سال جاری انگار با گاج قرارداد بسته اند. ممکن است بچه ها به کلاس مدرسه نیایند و به طور کامل بفرایند گاج. اما با این همه هزینه نتیجه ای هم نمی گیرند و بسیاری از بچه ها از مهر و آبان پشیمان می شوند و آن وقت دیگر نه راه پس دارند و نه راه پیش. در کرمان گاج همه جا را قبضه نموده است و پشت همه این ها یک مدرسه غیرانتفاعی عظیم است.

سال جاری آن طور که معلمان می گویند کل مجموعه درس های رشته تجربی و ریاضی بین 6 تا 8 میلیون تومان برای خانواده هزینه دارد؛ این سوای آزمون ها و مشاوره هایی است که بعدا ارایه می گردد و پول جداگانه ای بابت آن می گیرند. معلمان خبر داده اند مدارس تیزهوشان، علامه حلی، رضوانی نژاد، پروین و پیغامبر اعظم کرمان به شاگردان شان می گویند که بروید گاج ثبت نام کنید. اما این اسامی کامل نیست و گفته می گردد مدارس دیگری هم در کرمان این برنامه را اجرا می کنند: چرا گاج باید وارد مدارس دولتی گردد؛ آن هم مدارس خوب که دانش آموزان آن ها می توانند نتیجه مناسبی در کنکور کسب کنند؟ اگر این کلاس ها یاری می کنند پس چرا مدارس عادی دولتی این طرح را ندارند؟

همایش های رایگان و تبلیغات با همکاری مدارس

موسسات کنکور سعی می کنند با روش های مختلف بچه ها را به ثبت نام تشویق کنند. آن ها شاگردان معدل الف هر کلاس را مجانی ثبت نام می کنند، به بچه های معدل بالا تخفیف می دهند و گاهی چند جلسه رایگان کلاس تشکیل می دهند، در مدارس همایش رایگان برگزار می کنند و خیلی زود همه بچه های مدرسه تصمیم می گیرند در این موسسات ثبت نام کنند.

یکی از معلمان کرمان که در همین مدارس خوب تدریس می کند از مدرسه ای تعریف می کند که به بچه ها می گوید حق ندارید تا قبل از ساعت 2 یا 4 به خانه بروید و آن ها را به زور به این کلاس ها می فرستند: حتی مدیران مدارس راضی هستند که دانش آموز سر کلاس درسی نیایند، ولی کلاس های گاج را حتما برود. اگر خانواده ها به جد بایستند می توانند در کلاس های گاج ثبت نام نکنند، ولی تبلیغات مدرسه که اغلب غلوشده هستند تأثیرگذار است و خانواده ها هم به دلیل جدیت بچه ها و از ترس اینکه مبادا بچه شان از بقیه هم کلاسی ها عقب بیفتد به ثبت نام تن می دهند.

یکی از موضوعات پرحاشیه دوران وزیر پیشین آموزش وپرورش، سیدمحمد بطحایی، حذف تبلیغات کنکور از صداوسیما بود و با طرح هایی مثل حذف مشق شب به اندازه ای موسسات کنکور را عصبانی کرد که آن ها برای شرح عملکردشان سراغ مراجع قم رفتند. آبان 96 مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش حضور موسسات کنکور در مدارس را غیرقانونی دانست.

او در این باره به ایسنا گفت: به صراحت اعلام کردیم این موضوع تخلف است و در مصوبات شورای عالی آمده است که نباید این حضور و ورود موسسات به مدارس اتفاق بیفتد. حتی کتب یاری آموزشی غیرمجاز هم نباید وارد مدارس شوند و تنها کتب مجاز و معرفی شده از سوی سازمان پژوهش اجازه ورود به مدارس را دارند و در غیر این صورت تخلف رخ داده است.

پس از آنکه اعتراضات بطحایی به تبلیغات موسسات کنکور در صداوسیما به جایی نرسید، او تیر 97 بخشنامه ای به کل مدارس کشور ارسال کرد که بر اساس آن هر نوع همکاری بین مدارس و موسسات آموزشی مثل برگزاری آزمون و فروش کتاب یاری درسی مطلقا ممنوع شد.

در متن این بخشنامه به امضای علیرضا کمرئی، مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، آمده است: آموزش وپرورش در جهت صیانت از حقوق مردم و عمل به وظایف ذاتی و تعهدات حرفه ای خویش در مراقبت از اهداف تربیتی و برنامه درسی ملی و هماهنگ با تمایل خانواده ها، دانش آموزان و دلسوزان تعلیم و تربیت کشور به پالایش محیط یادگیری و مدرسه از عوامل مزاحم در جریان تربیت صحیح و واقعی، در اراده ای قطعی مخالفت صریح خود را با آزمون های زاید و شیوع استفاده از کتاب های یاری آموزشی که در اغلب موارد با اهداف تعلیم و تربیت رسمی کشور ناسازگار است، اعلام می دارد و بر همین اساس وجود هر گونه رابطه اقتصادی مدارس، عقد قرارداد و سازماندهی و همکاری در موضوع مذکور را برای مدیران در سطوح مختلف تخلف از مقررات تلقی می کند و ضروری است مدیران محترم اجرای دقیق و صحیح آن را در دستور کار قرار دهند و در سال تحصیلی آینده با توجه به مفاد این بخشنامه از انعقاد هر گونه قراردادی با موسسات مذکور خودداری کنند.

این بخشنامه در برخی از استان های کشور موثر بود و در مواردی با مدیران مدارس برخورد صورت گرفت، اما اعتراض معلمان کرمانی تا به حال به جایی نرسیده است. معلمان می گویند نه فقط به وسیله مسئولان آموزش وپرورش که از کننده شان هم پیگیری نموده و نتیجه نگرفته اند. احمد اسکندری، مدیرکل آموزش وپرورش استان کرمان، می گوید که از اتفاقی که در مدارس این استان افتاده اطلاعی ندارد و شاید خود والدین یا دانش آموزان چنین تقاضایی از مدارس دارند: مگر می گردد مجبور به ثبت نام در کلاس های گاج شوند، چه کسی آن ها را مجبور نموده؟ اسکندری در پاسخ به این سوال که اگر تخلف مدارس در اجبار والدین برای ثبت نام فرزندان شان در کلاس های گاج اثبات گردد، چه برخوردی می کنید؟ می گوید: نام آن مدارس را به ما بگویید، مدیرشان را برکنار می کنیم.

اگر ثبت نام نکنید، ما هیچ مسئولیتی در قبال بچه هایتان نداریم

بیشتر خانواده ها دل شان نمی خواهد درباره این موضوع صحبت کنند، آن ها می گویند بچه هایمان در این مدارس درس می خوانند و اگر در این باره صحبت کنیم ممکن است مسئله ای برایمان پیش بیاید. اما یکی از والدین بالاخره حاضر به صحبت می گردد، با این شرط که نامی از او نیاید و صدایش هم ضبط نگردد. او سال جاری بعد از مدت ها تحقیق به دو گزینه برای ثبت نام فرزندش رسید، مدارس خوبی که پدر و مادران برای ثبت نام در آن ها سر و دست می شکنند. آن اجباری که مدیرکل اداره آموزش وپرورش کرمان باور نمی کند به این شکل اتفاق می افتد: به ما گفتند کلاس های زیست و شیمی نزدیک یک میلیون ونیم و کل بسته آموزشی این رشته 7 میلیون و خرده ای است. اگر ثبت نام نکنید و بخواهید دانش آموز همین طوری در کلاس های مدرسه باشد، ما هیچ تضمینی نمی دهیم و هیچ مسئولیتی هم در قبال بچه تان نداریم.

-منظورشان از مسئولیتی نداریم، قبولی در کنکور است؟

احتمالا. مدرسه که یک پولی خودش می گیرد و کلاس تشکیل می دهد چه ضرورتی دارد که بچه در موسسه دیگری ثبت نام کند. معلم که در کلاس تدریس می کند. اگر قرار باشد دانش آموز جای دیگر برود با دو روش تدریس متفاوت دچار سردرگمی می گردد. قبلا کلاس های فوق برنامه در خود مدارس بود سال جاری نمی دانیم چه شده گفتند بروید گاج. من هنوز ثبت نام ننموده ام، ولی بچه ام می گوید، چون دوستانم می فرایند من هم باید بروم. بچه ها هم در این سن و سال خیلی نگران کنکور هستند. ظاهرا پدر و مادرانی ثبت نام نموده اند. او می خواهد تا جای ممکن در مقابل این مسیله مقاومت کند حتی اگر درنهایت به خاطر بچه اش مجبور به ثبت نام بگردد: ممکن است من پولش را داشته باشم، ولی همه چنین امکانی ندارند. باید فکر آن ها را هم بکنیم.

قول برگزاری کلاس حضوری

تمام نگرانی های دانش آموزان دبیرستانی در خصوص کنکور به موضوع تبلیغی برای موسسات کنکور تبدیل می گردد. آن ها یاد می گیرند که از ترس و نگرانی بچه های کلاس یازدهم و دوازدهم پول روی پول بگذارند. با شیوع کرونا و لغو کلاس های حضوری نگرانی این دانش آموزان بیش از قبل شده است. کلاس های تابستانی مدارس کرمان هم در پاسخ به این نگرانی و به گفته معلمان با رعایت موازین بهداشتی ابتدا به صورت حضوری برگزار شدند، اما بازرس اداره آموزش وپرورش دستور به لغو کلاس ها داده و روز چهارشنبه یکی از معلمان به می گوید: اعلام کردند دستورالعمل وزارتخانه می گوید فقط حق دارید کلاس را به عنوان آکادمی تشکیل دهید؛ نه کلاس مدرسه؛ یعنی کلاس های مدارس باید تعطیل شوند، ولی کلاس آکادمی می تواند حضوری باشد. مگر کرونا فقط در مدرسه است؟ او می گوید گاج به بچه ها قول داده که اگر ثبت نام کنند کلاس هایشان حضوری خواهد بود.

یکی دیگر از معلمان می گوید مسأله فقط پولی که این موسسات می گیرند نیست بلکه بچه ها عموما نتیجه خوبی هم از شرکت در این کلاس ها نمی گیرند، اما مدیران همچنان به معلم خودشان اعتماد نمی کنند و سراغ این موسسه می فرایند: شنیده ام که هر درسی حدود یک میلیون و 800 هزار تومان هزینه ثبت نام دارد. پول را موقع ثبت نام در خود موسسه گاج باید پرداخت کنند. اگر خروجی خوبی داشت ما خودمان هم استقبال می کردیم، ولی با وجود این هزینه ها آن نتیجه مورد نظر هم به دست نمی آید.

کلاس های یک موسسه کنکور به واسطه مدارس غیر از تحمیل بار اقتصادی به والدین، معلمان کرمان را هم سرخورده نموده است: آن اوایل برای اینکه جای پایشان را محکم کنند چند معلم کرمانی هم در موسسه بودند، اما کم کم معلم را کوبیده و به عنوان معلم ضعیف معرفی کردند و الان بیشتر معلمان را از شهر های دیگر می آورند. بعد دانش آموزی که ما انتظار داشتیم در کنکور رتبه دو یا نهایتا سه رقمی بیاورد، می گردد 1200 و گاج هم این را توی بوق و کرنا می کند. به گفته او سال های قبل طرح صبا در کرمان اجرا می شد که کارکنان آموزش وپرورش و مدیر یکی از مدارس کرمان آن را برنامه ریزی نموده بودند.

معلم دیگری درباره اینکه چرا بچه ها از کلاس های این موسسات نتیجه نمی گیرند، می گوید: بچه ها یک سر و دو جا هستند. برخی از کلاس ها در خود مدرسه است و ممکن است برای کلاس ریاضی غیر از معلم خودشان سه معلم به مدرسه دعوت شده باشند. وقت دانش آموز مدام گرفته می گردد و زمانی برای تمرین و تکرار ندارند. دائم در راه این کلاس به آن کلاس هستند.

معلمان کرمانی در کوشش هستند تا اجبار نامحسوس ثبت نام در کلاس های یاری آموزشی در مدارس خوب این شهر برداشته گردد و یکی از خانواده ها که حاضر به صحبت در این باره شده بود، می گوید بین والدین هم صحبت هایی درباره اعتراض و پیگیری از آموزش و پرورش پیش آمده است، اما نقش مسئولان مدارس و آموزش وپرورش در این بین همه را نگران می کند؛ هم خانواده ها را از وضع فرزندا ن شان و هم معلمان را که در این وزارتخانه کار می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1061

به "جولان مافیای کنکور در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان مافیای کنکور در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید