جزئیات عرضه اولیه 12 شرکت در بورس

به گزارش مجله بوشهری ها، خبرنگاران: معاون ناشران و اعضا شرکت بورس تهران از موافقت با پذیرش 12 شرکت در بورس تهران از ابتدای سال اطلاع داد که با احراز شرایط مشخص شده، نسبت به درج آنها اقدام و در نوبت عرضه اولیه قرار می گیرند.

جزئیات عرضه اولیه 12 شرکت در بورس

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش مجله بوشهری ها به نقل از ایبِنا، مجید نوروزی گفت: از ابتدای سال تا به امروز با پذیرش 12 شرکت در بورس تهران موافقت شده که با احراز شرایط مشخص شده توسط هیات پذیرش، نسبت به درج آنها اقدام و در نوبت عرضه قرار می گیرند. فرآیند پذیرش تمامی شرکت ها در بورس بر اساس دستورالعمل پذیرش و مشمول آنالیز های دقیق است و اعضای هیات پذیرش که نمایندگانی از کانون کارگزاران و سازمان بورس نیز در آن حضور دارند کلیه ابعاد اقتصادی، عملیاتی و سایر موارد مرتبط با شرکت را پایش نموده و پس از برطرف نکات مشخص شده با هدف کاهش هرگونه مخاطرات احتاقتصادی برای سهامداران جزء، اجازه درج و عرضه سهام به شرکت داده می گردد.

جزییات عرضه اولیه هفتمین شرکت در بورس

وی با بیان اینکه هفتمین شرکت نیز به زودی عرضه اولیه می گردد، اضافه کرد: با توجه به اینکه شرکت و سازمان بورس در مورد تمامی ناشران پذیرفته شده در بورس مسئولیت نظارت قانونی دارند، مسئله آنالیز صورت های اقتصادی شرکت ها با دقت درخصوص تمام این شرکت ها انجام می گردد. اگرچه ارزش گذاری سهام شرکت ها در فرآیند پذیرش و عرضه اولیه توسط نهادهای اقتصادی دارای مجوز از سازمان بورس و بصورت حرفه ای انجام می گردد لیکن در مرحله آگهی عرضه اولیه، کلیه اطلاعات شرکت در گزارش ارزش گذاری توسط گروه تخصصی در بورس تهران بازبینی شده و در صورت لزوم نسبت به انجام حسابرسی ویژه و راستی آزمایی آنها اقدام می گردد تا صحت کلیه اطلاعات مجدداً مورد آنالیز قرار گیرد.

اهمیت ارزش گذاری سهام شرکت ها

این مقام مسئول توضیح داد: موضوع ارزش گذاری سهام شرکت ها در عرضه اولیه با تعهد خرید ارزش گذار همراه بوده و بر اساس اطلاعات منتشر و افشا شده انجام و مبنای ارزش گذاری قرار می گیرد. سرمایه گذاران همیشه در تصمیم گیری برای خرید سهام در عرضه اولیه یا سایر خرید و فروش ها در بازار اوراق بهادار به اطلاعات شرکت ها توجه نموده و تصمیم می گیرند. موضوعات مطرح شده و یا موضع گیری در فضای مجازی اگر بر اساس نظر کارشناسی نباشد، نمی تواند مبنای تصمیم گیری باشد ضمن اینکه تصمیم گیری بر اساس اطلاعات رسمی افشا و تحلیل شده انجام می گردد.

اصول کارشناسی

نوروزی ادامه داد: تحلیل کارشناسی درخصوص کلیه شرکت های بورسی و عرضه های اولیه کار پسندیده ای است و از کلیه نهادهای تخصصی و دارای مجوز تحلیل و شرکت های مشاور سرمایه گذاری درخواست می کنیم بر اساس اصول کارشناسی نسبت به تحلیل و ارائه اطلاعات تکمیلی به سرمایه گذاران اقدام نمایند تا فضای غیر رسمی و غیرکارشناسی مبنای تصمیم گیری سرمایه گذاران قرار نگیرد. در هر عرضه اولیه پس از تأیید هیات پذیرش، ناشران نزد سازمان بورس ثبت شده و پس از تأیید سازمان و بورس تهران، نسبت به عرضه اولیه اقدام می گردد.

رعایت ضوابط و مقررات

وی بیان کرد: قرار نیست در عرضه های اولیه یا سایر اقدامات نظارتی بازار صرفاً بر اساس اظهارنظر بخشی از بازار تصمیمات تغییر کند و کلیه اقدامات در بورس تهران بر اساس ضوابط و مقررات تصویب شده به انجام می رسد. با توجه به سیاست های ابلاغ شده از سوی رییس جمهور، وزارت اقتصاد و سیاست گذاران ذیربط در سال جهش فراوری با در نظر دریافت رویکرد مثبتی که به بازار سرمایه وجود دارد، افزایش عرضه اولیه و واگذاری سهام شرکت های جدید در بورس، یکی از تکالیف مهم برای ایجاد فرصت جدید در این بازار بشمار می رود.

فرصت سرمایه گذاری و رشد فراوری

نوروزی با اشاره به اینکه چنین سیاستی مستلزم همت مضاعف و دقت بیشتر در حوزه عرضه های اولیه مناسب در بازار است تا از این رهگذر، فرصت سرمایه گذاری و رشد فراوری محقق گردد به مهر گفت: چنانچه یک شرکت به عنوان شخصیت حقوقی مستقل از سهامداران آن شرایط پذیرش و عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار را دارد، نباید جلوی پذیرش و عرضه اولیه گرفته گردد چرا که عرضه های اولیه عمدتاً برای سهامداران بازدهی مطلوبی به دنبال داشته و موجب رونق و نشاط بازار می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1085

به "جزئیات عرضه اولیه 12 شرکت در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عرضه اولیه 12 شرکت در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید