توسعه زیرساخت های گردشگری در قم باید مورد توجه باشد

به گزارش مجله بوشهری ها به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، سید مهدی صادقی عصر پنجشنبه در ملاقات مدیرکل میراث فرهنگی قم و معاونین وی با اشاره به گزارشی از شرایط تأسیسات گردشگری در استان قم، گفت: توسعه زیرساخت های گردشگری در استان باید مورد توجه قرار گیرد از این رو مسائل گردشگری مورد آنالیز قرار گرفته و پیگیری می گردد.

توسعه زیرساخت های گردشگری در قم باید مورد توجه باشد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مدارک لازم برای ویزای کانادا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

وی اضافه نمود: استان قم ام القرای دنیا اسلام است و به علت زائرپذیری شهر مقدس قم و ورود زائران ایرانی و غیرایرانی باید زیرساخت های تأسیسات گردشگری فراهم گردد.

ساخت 40 هتل در قم

در ادامه این ملاقات مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، با بیان اینکه بیش از 450 واحد تأسیسات گردشگری در این استان وجود دارد گفت: از این تعداد 104 واحد هتل، 120 واحد مجتمع های پذیرایی و بین راهی، 150 خانه مسافر و 56 آژانس خدماتی و سایر واحدها از زائران پذیرایی می نمایند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر 9 هزار تخت در استان قم موجود است که ظرفیت این تخت ها به علت حضور زائران در تعطیلات تابستانی تکمیل است.

رضایی، با اشاره به اینکه 40 واحد هتل در حال ساخت است، گفت: 457 میلیارد تومان تا کنون سرمایه گذاری برای ساخت و ساز این تعداد واحد اجرا شده است که هر کدام با 10 الی 90 درصد پیشرفت فیزیکی همراه است.

وی اضافه نمود: با تعامل بانک ها در ارائه تسهیلات تا سه سال آینده و بعضی از هتل ها تا سرانجام سال جاری به بهره برداری می رسد.

30 مجتمع پذیرای و بین راهی در قم در حال احداث است

مدیرکل میراث فرهنگی قم، ادامه داد: با احداث این تعداد هتل برای دو هزار و 500 نفر اشتغال ایجاد شده و پنج هزار و 500 تخت به تخت های استان اضافه می گردد.

وی با بیان اینکه 30 مجتمع پذیرای و بین راهی در قم در حال احداث است، گفت: برای این تعداد مجتمع یک میلیارد و 500 میلیون تومان در حال سرمایه گذاری است که با بهره برداری این مجتمع ها برای چهار هزار و 111 نفر ایجاد اشتغال می نماید.

وی اضافه نمود: همچنین با تکمیل این تعداد مجتمع ها 20 هزار و 850 تخت در استان برای پذیرایی از مسافران آماده می گردد.

رضایی اضافه نمود: توسعه زیرساخت های گردشگری در استان قم نیازمند تعاملات نهادهای مربوطه در مورد ارائه تسهیلات، بحث عوارض، مالیات، واگذاری اراضی و سایر موارد است تا بتوان بخش خصوصی و سرمایه گذار را برای توسعه و آبادانی این استان ترغیب کرد.

فعالیت 15 هزار هنرمند در قم

وی در بخش دیگر از سخنان با اشاره به اینکه 15 هزار هنرمند در این استان فعالیت می نمایند، گفت: این تعداد هنرمند برای معرفی صنایع دستی نیازمند اختصاص نمایشگاه و بازارچه هستند.

وی اضافه نمود: در صورتی که شهرداری با تعاملات لازم محدوده مسجد امام حسن(ع) تا حرم مطهر را به هنرمندان اختصاص دهد از این رو هنرمندان می توانند با استفاده از ظرفیت زائران ایرانی و خارجی صنایع دستی خویش را معرفی نموده و بازار فروش و اشتغال زایی را فراهم سازند.

آماده واگذاری آثار تاریخی به بخش خصوصی هستیم

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم نیز در این ملاقات با اشاره به اینکه 350 اثر تاریخی در استان قم به ثبت رسیده است گفت: آماده واگذاری بعضی از این آثار به بخش خصوصی هستیم تا از این اماکن تاریخی به عنوان جاذبه تاریخی و گردشگری بهره برداری نمایند.

عمار کاوسی اضافه نمود: در چند سال اخیر اعتبارات استانی به میراث فرهنگی قم کمتر شده است به حدی که این اعتبارات برای مرمت آثار تاریخی کافی نیست.

وی با بیان اینکه استان قم دو اثر تاریخی شاخص دارد که می تواند به سایت موزه تبدیل گردد گفت: تپه قلی درویش با قدمت هفت هزار ساله در محدوده جمکران به عنوان یک اثر تاریخی در ایران و خاورمیانه شاخص است.

کاوسی اضافه نمود: تپه صرم برای 1500 ساله قبل از میلاد، مربوط به عصر آهن در بخش کهک میان روستاهای صرم و خورآباد است که اولین کاوش این گورستان از سال 1380 شروع شده و تا به امروز چندین دوره کاوش جهت تکمیل اطلاعات درباره شیوه های تدفین، گونه های مختلف گورها، ارتباط و تداوم سنت های عصر آهن و شناخت اعتقادات مردم دوره عصر اجرا شده است و در حال حاضر ادامه دارد.

14 هزار اشیای تاریخی در قم موجود است

وی ادامه داد: این دو اثر تاریخی در صورت تخصیص اعتبار ظرفیت تبدیل شدن به سایت موزه را دارند و از این طریق مردم استان می توانند از این آثار بازدید نمایند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، با اشاره به اینکه 14 هزار اشیای تاریخی در استان قم موجود است گفت: این آثار مربوط به دوره های مختلف است توسط موزه این اداره کل نگهداری می گردد.

وی اضافه نمود: برای نگهداری این آثار مخزن مناسبی در اختیار نیست که باید در این رابطه تدابیری اندیشده گردد چرا که آثار تاریخی هویت یک ملت است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 587

به "توسعه زیرساخت های گردشگری در قم باید مورد توجه باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه زیرساخت های گردشگری در قم باید مورد توجه باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید