تهیه نقشه مخاطرات زلزله بلافاصله بعد از رخدادهای لرزه ای، پایش گسل ها بر مبنای ایستگاه های GPS

به گزارش مجله بوشهری ها، مدیرکل زمین سنجی و نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به خدمات این سازمان در بعد و قبل از وقوع زمینلرزه در کشور گفت: ما بلافاصله بعد از زلزله 6.4 فین استان هرمزگان نسبت به تهیه نقشه های مخاطره این رخداد لرزه ای اقدام کردیم و اطلاعات آن به مدیریت بحران استان ارسال شد.

تهیه نقشه مخاطرات زلزله بلافاصله بعد از رخدادهای لرزه ای، پایش گسل ها بر مبنای ایستگاه های GPS

دکتر عبدالرضا سعادت در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه سازمان نقشه برداری متولی تهیه نقشه ها و داده های مکانی است، اضافه کرد: برای این امر چندین اقدام در این سازمان اجرایی می گردد که از آن جمله ایجاد ایستگاه هایی است که برای پایش حرکات پوسته در کشور تحت عنوان شبکه ایستگاه های GPS راه اندازی شده است و این ایستگاه ها به طور متناوب هر 30 ثانیه دیتاها را جمع آوری و تغییرات پوسته کشوری را برای ما ارسال می نمایند.

وی ایجاد بانک جامع تهیه نقشه راه ها، اماکن و غیره را از دیگر اقدامات سازمان نقشه برداری نام برد و اظهار کرد: زمانی که زلزله ای در کشور رخ می دهد، اطلاعاتی چون نزدیکترین مراکز جمعیتی به کانون زلزله، فاصله مراکز جمعیتی تا کانون زلزله، تمرکز جمعیتی و راه های دسترسی به منطقه ها را معین می کنیم و این اطلاعات را در اختیار ستاد مدیریت بحران قرار می دهیم.

سعادت ادامه داد: در بعضی موارد مانند زلزله بم به منظور نقشه برداری از پهنه زلزله زده، پروازهایی به منطقه خواهیم داشت.

مدیرکل زمین سنجی و نقشه برداری زمینی کشور، اتفاقات بعد از زلزله، بررسی تغییر شکل رفتار پوسته در منطقه، مطالعات ژئودینامیکی و نرخ حرکات گسل ها را از دیگر خدمات علمی این سازمان ذکر کرد و ادامه داد: در زلزله ای مانند زمینلرزه کرمانشاه، درصدی خرابی را با مقایسه تصاویر قبل و بعد از زلزله برای مسؤولان استانی مدیریت بحران ارسال کردیم تا برآوردی از مقدار تخریب منطقه صورت گیرد.

سعادت با اشاره به زوج زلزله فین استان هرمزگان، یادآور شد: اولین کاری که در زلزله فین هرمزگان اجرایی کردیم، این بود که اطلاعات مربوط به ایستگاه های دائمی GPS را که حاوی برآیندی از نرخ حرکت گسل ها بوده است، استخراج کردیم و در اختیار مسؤولان قرار دادیم و بر اساس آن می توان نوع حرکت گسل ها و پوسته را در منطقه معین کرد.

وی تهیه نقشه مخاطره را از دیگر اقدامات سازمان نقشه برداری در زلزله فین هرمزگان بیان کرد و گفت: این نقشه حاوی مراکز جمعیتی و راه های دسترسی است که بلافاصله بعد از رخداد این زمینلرزه متخصصان اقدام به استخراج این نقشه ها کردند و در اختیار مدیریت بحران استان قرار دادیم.

مدیرکل زمین سنجی و نقشه برداری زمینی کشور خاطر نشان کرد: ما حدود 130 ایستگاه ژئودینامیک یا ایستگاه های پایش تغییرات پوسته زمین داریم که در سراسر کشور پراکندگی دارند و این ایستگاه ها به طور دائم تغییرات مختصات ایستگاه را رصد می نمایند و اطلاعاتی همانند نرخ حرکت گسل ها به چه مقدار است را ارائه می دهند.

سعادت خاطر نشان کرد: حرکات صفحات نسبت به یکدیگر موجب رخداد زلزله های مخرب می شوند و این حرکات از چندین میلیون سال قبل شروع شده است و ادامه دارد، ضمن آنکه ایران در منطقه فعال تکتونیکی واقع شده است، به گونه ای که تغییرات میانه همگرایی حدود 21 میلی متر در سال است. تغییرات پوسته از سمت غرب به شرق فرق دارد و در بعضی از منطقه ها پدیده های کوهزایی و کوتاه شدگی را شاهدیم.

رییس کمیته مدیریت بحران سازمان نقشه برداری کشور با تاکید بر اینکه در منطقه هرمزگان گسل های فعالی چون زاگرس، کازرون و برازجان وجود دارد، گفت: از سمت هرمزگان به سمت مکران نرخ کوتاه شدگی 9 میلی متر در سال است.

وی، منطقه زاگرس را یک منطقه لرزه خیز توصیف کرد.

به گزارش خبرنگاران، در پی وقوع زلزله ای به بزرگای 6.4 در شهر فین استان هرمزگان در روز یکشنبه 23 آبان ماه سازمان نقشه برداری کشور اقدام به تهیه گزارش فنی و تحلیلی این رخداد لرزه ای کرد و طی آن نقشه های مراکز جمعیتی در شعاع 50 کیلومتری مرکز این زلزله و راه های دسترسی به هریک از آنها را معین و ارائه کرد.

بر اساس نتایج مطالعات سازمان نقشه برداری در منطقه زلزله زده فین استان هرمزگان، روستای سرزه از توابع دهستان رضوان، شهرستان بندرعباس با جمعیتی در حدود 939 نفر بر اساس سرشماری سال 1395 در فاصله کمتر از 2 کیلومتری مرکز زمین لرزه قرار داشته و شهرهای فین به فاصله 25 کیلومتری، قلعه قاضی به فاصله 43 کیلومتری و بندرعباس به فاصله 44 کیلومتری از کانون این زمین لرزه واقع شده اند.

استان هرمزگان بر اساس تقسیم بندی زمین شناسی ساختاری ایران، گستره ای است که از شمال به زون ایران مرکزی، از غرب و شمال غرب به واحد ساختاری زاگرس مرتفع، از شرق به واحد ساختاری زاگرس چین خورده و از جنوب شرق به واحد ساختاری مکران و از جنوب به خلیج فارس محدود می گردد و قسمت عمده استان هرمزگان در زون زاگرس واقع شده است.

موقعیت شهرهای فین، قلعه قاضی و بندرعباس در اطراف کانون زلزله 6.4 روز یکشنبه 23 آبان

مطالعه تاریخچه لرزه خیزی گستره رسوبی ساختاری زاگرس، حکایت از رویداد زمینلرزه های ویرانگر در این منطقه دارد که بارها باعث ویرانی و تخریب شهرها و روستاهای این گستره شده است.

بعلاوه مشاهدات و مقدار گیری های مربوط به شبکه ایستگاه های دائمی ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور و تحلیل نتایج مربوط نشانگر آن است که نرخ کوتاه شدگی در جنوب شرقی زاگرس حدود 3±9 میلی متر در سال است، در حالی که در شمال غربی زاگرس این نرخ به حدود 3 تا 5 میلی متر درسال می رسد.

بردار تغییر پوسته زمین در منطقه هرمزگان

بردارهای سرعت حاصل از پردازش داده ها نیز بیانگر آن است که کوتاه شدگی به طور یکنواخت در عرض زاگرس توزیع نشده است، به گونه ای که در شمال غرب زاگرس (غرب گسل کازرون) کوتاه شدگی عمدتاً به گسل لبه کوهستان جایی که محل تجمع زمینلرزه های بزرگ است، محدود می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1845

به "تهیه نقشه مخاطرات زلزله بلافاصله بعد از رخدادهای لرزه ای، پایش گسل ها بر مبنای ایستگاه های GPS" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه نقشه مخاطرات زلزله بلافاصله بعد از رخدادهای لرزه ای، پایش گسل ها بر مبنای ایستگاه های GPS"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید