ترکیه یونان را به جنگ تهدید کرد

به گزارش مجله بوشهری ها، وزیر خارجه ترکیه با اصرار به تدام حفاری های نفتی در شرق مدیترانه، یونان را از بابت مطالبات ارضی که دارد به تنش زایی در منطقه متهم کرد و گفت در صورت لزوم از انجام آنچه که باید، ابایی نداریم.

ترکیه یونان را به جنگ تهدید کرد

به نقل از رویترز، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترکی که با هایکو ماس همتای آلمانی خود داشت؛ به طور ضمنی یونان را تهدید به جنگ کرد.

وی دولت آتن را به تنش زایی در شرق مدیترانه متهم کرد و هشدار داد که در صورت تداوم این فرایند، آنکارا تردیدی در انجام آنچه لازم است به خود راه نمی دهد حال آنکه ترجیح می دهد مسائل از راه مصاحبه و دیپلماسی حل و فصل گردد.

اما چاووش اوغلو گفت ترکیه تنها در صورتی تن به مذاکره می دهد که آتن هیچ پیش شرطی برای شروع مصاحبهها نگذارد.

وزیر خارجه ترکیه در بخشی از اظهاراتش که از سوی دیلی صباح بازتاب داده شد؛ خطاب به یونان گفت: با افتادن به دام بعضی کشورها، خودت را به خطر نینداز و از منطق پیروی کن.

اگرچه چاووش اوغلو، از کشور خاصی نام نبرد؛ اما روی سخن وی فرانسه و مصر بود که سیاست خارجی ترکیه را در حوزه آبی مدیترانه به چالش کشیده اند.

هایکو ماس نیز که برای وساطت میان آنکارا-آتن به ترکیه رفته است؛ هشدار داد که تشدید تنش به نفع هیچ یک (اتحادیه اروپا، ترکیه و یونان) نیست.

آلمان همچنین درباره خطر تقابل نظامی ترکیه- یونان هشدار داده است، ماجراجویی که برای ناتو گران تمام می گردد و اتحادیه اروپا را نیز به جانبداری از آتن، وارد ماجرا می نماید.

کشف ذخایر مهم گاز طبیعی در آب های ساحلی قبرس و بعضی جزایر متعلق به یونان، موجب شروع رقابت منطقه ای برای تصاحب بیشتر این ثروت منطقه ای شده است. این رقابت تنش را میان ترکیه و یونان افزایش داده و این در حالی است که این دو کشور، از اعضای ناتو هستند که در سال 1996 نیز بر سر جزایر غیر مسکونی دریای اژه با هم وارد درگیری نظامی شدند.

ترکیه دو هفته قبل یک کشتی حفاری که از سوی ناوهای این کشور محافظت می شد را برای عملیات اکتشافی به منطقه فرستاد. این اقدام با واکنش خشمگین یونان روبرو شد و این کشور نیز ناوهای خود را به منطقه اعزام کرد. متعاقب این حادثه فرانسه نیز در حمایت از یونان ناوها و جنگنده های خود را به مدیترانه شرقی فرستاد.

تحلیلگران اروپایی می گویند فرانسه در کوشش برای تشکیل یک گروه فعال اروپایی با هدف جلوگیری از تحرکات سیاسی و امنیتی ترکیه است و سعی می نماید آلمان را برای تصدی رهبری این گروه تشویق کند اما برلین می کوشد از میزان تنش میان آنکارا و قدرت های اروپایی بر سر یونان بکاهد.

پژوهش جدیدی که توسط مؤسسه مطالعات پیشرفته تهیه شده است، نشان می دهد که جنگ لفظی میان فرانسه و ترکیه در حال تبدیل شدن به تنش های پیش از درگیری میان دو جانب است. به طوری که دو ماه پیش پاریس، آنکارا را به کوشش برای ایجاد مزاحمت برای یکی از کشتی های خود که مشغول انجام مأموریتی برای ناتو در شرق مدیترانه بود، متهم کرد.

رسانه انگلیسی ایندیپندنت در مورد احتمال بروز جنگ در مدیترانه می نویسد: یک جنبش فعال و فراگیر با هدف جلوگیری از پیشبرد سیاست های ترکیه در مدیترانه شرقی شروع شده و منجر به حضور نظامی قدرت های عظیم شده است. هرچند اقدامات اخیر تا به حال به مرحله مقابله و رویارویی نرسیده است اما حضور نظامی در شرق مدیترانه این پیغام را می رساند که در سایه ناکامی ابزار دیپلماتیک، متوسل شدن به جنگ، گزینه دیگری برای جلوگیری از رفتارهای ترکیه در منطقه خواهد بود. ، مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1122

به "ترکیه یونان را به جنگ تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه یونان را به جنگ تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید