با استرس و اضطراب ناشی از کرونا چه کنیم؟

به گزارش مجله بوشهری ها، مردم باید این نکته را در نظر بگیرند که نمی توان با استرس و اضطراب مبارزه کرد بلکه تنها می توان آن را مدیریت کرد. مدیریت استرس و اضطراب نوعی مهارت و مانند بسیاری از مهارت های دیگر نیازمند آموختن است.

با استرس و اضطراب ناشی از کرونا چه کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرفوری، علیرضا شریفی یزدی با بیان اینکه همزمان با فرایند سینوسی شیوع بیماری کووید 19 شاهد فرایند سینوسی بروز استرس و اضطراب در بین مردم هستیم، اظهار کرد: کاملا معین است که بین افزایش شیوع بیماری و افزایش استرس و اضطراب مردم رابطه مستقیم وجود دارد چراکه در زمان هایی که شاهد افزایش شیوع بیماری بوده ایم همزمان اضطراب و استرس مردم نیز افزایش یافته است.

به گفته این روانشناس، استرس هنگامی طبیعی است که افراد درباره بیمار شدن و پیامدهای بیماری برای خود و اطرافیانشان دچار دل نگرانی شوند که می توان از آن تحت عنوان استرس مثبت نیز یاد کرد. استرس مثبت در راه حفاظت از خود و اطرافیانمان موثر است اما زمانی این استرس غیر طبیعی می گردد که افراد نسبت به این بیماری نگاه منفی و قصد در درشت نمایی موضوعات دارند و معمولا افرادی که دچار اختلال وسواس هستند، گرفتار این نوع از استرس ها می شوند.

وی درباره اثرات استرس و اضطراب منفی بر افراد اظهارکرد: استرس و اضطراب منفی مشکلاتی نظیر کاهش کارکرد مغز و خارج کردن روال زندگی از حالت طبیعی را به همراه دارد. از سوی دیگر افزیش استرس و اضطراب در افراد منجر به افزایش کورتیزول و در نهایت تضعیف سیستم دفاعی بدن می گردد و تضعیف سیستم دفاعی امکان ابتلا به انواع بیماری ها از جمله کووید 19 را افزایش می دهد.

این روانشناس اضافه کرد: گاهی اوقات درمان نشدن اضطراب های درون افراد اختلالات روانی دیگری مانند افسردگی و وسواس را برای افراد به همراه می آورد همچنین در نهایت به دلیل عدم درمان این اختلالات افراد دچار خشم و پرخاشگری نیز می شوند بنابراین می توان گفت خشم و پرخاشگری از پیامدهای ثانویه استرس و اضطراب هستند.

شریفی یزدی درباره زمینه های استرس و اضطراب گفت: این اختلالات می توانند زمینه های مختلفی داشته باشند، از جمله این زمینه ها می توان به زمینه ژنتیک، زیستی و محیطی اشاره نمود. این اختلالات می توانند به صورت ژنتیک در 9 ماه بارداری به جنین وارد شوند و پس از به جهان آمدن نیز نوزاد در محیط مضطرب رشد پیدا کند و از این طریق استرس و اضطراب در او زمینه ساز گردد.

این روانشناس اضافه کرد: به طور حتم والدین مضطرب می توانند اضطراب را به فرزندانشان منتقل نمایند و به آنان این مضطرب بودن را می آموزند. از سوی دیگر ممکن است والدین برای حفاظت فرزندان خود در مقابل بیماری دست به رفتارهایی بزنند و کارهایی انجام دهند که اثرات بلند مدت منفی آن از خود بیماری بیشتر باشد.

به گفته وی افراد باید در گام نخست بیماری را به خوبی بشناسند و بدانند که حتی اگر دارو و درمان قطعی برای آن یافت گردد، در مدت زمان کوتاهی به دست ما نخواهد رسید و حداقل برای کشور ما به زودی در دسترس نخواهد بود بنابراین شناخت بیماری بسیار مهم است. افرادی هستند که هنوز بیماری را باور ندارند و در مقابل افرادی بیش از حد درگیر استرس و اضطراب این بیماری هستند بنابراین نقطه تعادل را باید رعایت کرد.

این روانشناس با تاکید بر اینکه نمی توان با استرس و اضطراب ناشی از بیماری مبارزه کرد بلکه باید آن را مدیریت کرد، اظهارکرد: افراد می توانند برای مدیریت استرس و اضطراب خود از کتاب ها و منابع موثق استفاده نمایند. از سوی دیگر با رعایت پروتکل ها بهداشتی به طور دقیق، خودداری از رفت و آمدهای غیر ضروری، به حداقل رساندن برپایی مراسم و افزایش ارتباطات به صورت دیجیتال میزان تاب آوری خود را در این ایام افزایش دهند تا بتوانند این ایام سخت را با کم ترین هزینه سپری نمایند.

وی در ادامه گفت: آگاهی بخشی به نسل جدید باید بر پایه واقعیات باشد و با دروغ گویی و عظیم نمایی ذهن آن ها بیشتر متوجه کرونا نمی گردد بنابراین والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که در این ایام از سرگرمی هایی استفاده نمایند که کم ترین ارتباط فیزیکی را با دیگران داشته باشد تا احتمال ابتلا به این بیماری نیز کاهش پیدا کند.

شریفی یزدی توصیه کرد: در این ایام مردم باید خریدهای خود را دیجیتال انجام دهند، در مراسم شادی و حتی ختم شرکت ننمایند، از رفتن به مسافرت اجتناب نمایند، به تغذیه مناسب توجه ویژه ای داشته باشند و بدانند این دوره گذرا است و اگر بتوانند به درستی آن را مدیریت نمایند به لطف خدا می توانند از آن عبور نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1252

به "با استرس و اضطراب ناشی از کرونا چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با استرس و اضطراب ناشی از کرونا چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید