ایرانسل 15 ساله شد، هدیۀ دو گیگابایتی به مشترکان

به گزارش مجله بوشهری ها، 29 مهر 1400، پانزده سال از راه اندازی ایرانسل می گذرد. به همین مناسبت، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، به مشترکان خود بستۀ ویژۀ دو گیگابایتی هدیه داده است.

ایرانسل 15 ساله شد، هدیۀ دو گیگابایتی به مشترکان

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، در سال های انتهای دهه 1370 و ابتدای دهه 1380 هجری شمسی، مقدار تقاضا برای خدمات تلفن همراه، به مقدار چشمگیری افزایش پیدا کرد و کمبود زیرساخت های لازم، باعث شد تا برای ثبت نام سیم کارت تلفن همراه، صف های طولانی تشکیل گردد. متقاضیان خرید سیم کارت، مجبور بودند تا علاوه بر انتظار طولانی، هزینه های زیادی را نیز برای دریافت سیم کارت پرداخت نمایند. ورود ایرانسل به بازار تلفن همراه ایران در 29 مهر 1385، باعث شد تا هزینۀ لازم برای تهیۀ یک عدد سیم کارت، به چند هزار تومان کاهش یابد و سیم کارت و ارتباطات همراه، به وسیله ای در دسترس همگان تبدیل گردد و زیرساختی برای توسعۀ اقتصاد دیجیتال باشد.

از 2Gتا 5G؛ یک تغییر بزرگ در زندگی و کسب وکار

مسائل فراوان مردم برای دسترسی به سیم کارت و موانع موجود بر سر راه توسعۀ مالی به علت عدم دسترسی عمومی به ارتباطات همراه، باعث شد تا در مهر سال 1382، با هدف اجرای برنامه سوم توسعه مالی، اجتماعی و فرهنگی کشور و تحقق ماده 124 این برنامه و با هدف توسعه ارتباطات به وسیله خصوصی سازی و سرمایه گذاری شرکت های خارجی و بعلاوه با هدف حمایت از سرمایه گذاری خارجی و مشارکت بخش خصوصی داخلی و ترویج رقابت، تضمین رقابت سالم، کاهش تصدی گری، نظارت بر تعرفه ها و کیفیت خدمات و حمایت از مصرف نمایندگان، مقدمات برگزاری مزایده اپراتور دوم تلفن همراه به وسیله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت برپا گردد.

با برنده شدن کنسرسیوم ام تی ان ایرانسل در مزایده اپراتور دوم تلفن همراه کشور و تصویب قانون اجازه اجرای موافقتنامه پروانه شبکه و خدمات ارتباطات سیار به وسیله مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل توانست در تاریخ 6 آذر 1384، پروانه شبکه و خدمات ارتباطات سیار (GSM) را در سطح ملی و برای پوشش جغرافیایی سراسر ایران، از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کند.

شرکت ایرانسل در بازه زمانی کوتاهی توانست مراحل راه اندازی و توسعه شبکه را طی نموده و در 6 شهریور 1385، حدود 9 ماه پس از دریافت مجوز، از شبکه خود به صورت آزمایشی بهره برداری کند. انتها، روز 29 مهر 1385، شبکۀ تلفن همراه ایرانسل، به صورت رسمی در شهرهای تهران، مشهد و تبریز راه اندازی شد. ایرانسل توانست با استفاده از متخصصان مجرب داخلی و خارجی، شبکه خود را در بازه زمانی کوتاهی، با سرعتی چشمگیر در سراسر کشور توسعه دهد و با ارائه خدمات با کیفیت در سطح استانداردهای جهانی، از جمله ارائۀ نسل 2.75 تلفن همراه (EDGE) با ویژگی استفاده از اینترنت همراه برای نخستین بار در ایران، مشترکان زیادی را به خود جلب کند و سهم قابل توجهی از بازار تلفن همراه ایران را به دست آورد.

در تاریخ 10 اسفند 1387 نیز برای نخستین بار در ایران، اپراتور ایرانسل با دریافت پروانه ارائۀ اینترنت ثابت بی سیم (WiMAX) توانست خدمت وایمکس را به مشترکان خود ارائه کند. در شهریور 1394، با ارتقای پروانۀ وایمکس، ایرانسل پیروز به دریافت پروانۀ سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت، بدون محدودیت در فناوری شد که به وسیلۀ آن، محدودیت جغرافیایی و تکنولوژیک پروانه وایمکس برطرف شد و ایرانسل، خدمت اینترنت پرسرعت ثابت (TD-LTE) را به مشترکان خود ارائه کرد.

پس از انتها دوران انحصار در ارائۀ خدمات پهن باند همراه، ایرانسل در تاریخ 14 مرداد سال 1393 توانست مجوز آزمایشی ارتقای شبکۀ تلفن همراه خود به نسل سوم، چهارم و بالاتر را کسب کند و انتها به صورت رسمی در روز 4 شهریور 1393 نسل سوم (3G) ایرانسل راه اندازی شد. پس از گذشت مدت کوتاهی، در 29 آبان 93 و در مشهد مقدس، ایرانسل نخستین شبکۀ نسل چهارم تلفن همراه (4G/LTE) ایران را ارائه داد و آن را با شتاب چشمگیری، در سراسر کشور عرضه کرد.

ایرانسل، در ادامۀ رویکرد خود مبنی بر ارائۀ جدیدترین فناوری های جهانی در ایران، از سال 1395، مطالعه روی فناوری نسل پنج را با همکاری مراکز دانشگاهی داخلی و شرکت های معتبر بین المللی شروع کرد و پس از آن که در 29 شهریور 1396 با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین آزمایش شبکۀ کامل نسل پنج تلفن همراه در ایران را انجام داد، پیروز شد تا در اول مرداد 1399، برای نخستین بار در ایران، خدمات 5G را به صورت تجاری عرضه کند.

نخستین سایت تجاری نسل پنج ایران و ایرانسل، اول مرداد 1399 در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به وسیله رئیس جمهوری و در حاشیه جلسه هیأت دولت، به صورت آنلاین افتتاح شد.

هفتم مرداد 1399، دومین سایت تجاری 5G ایران در ساختمان مرکزی ایرانسل و در حضور خبرنگاران، به وسیله دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل رونمایی شد و 21 آبان ماه نیز، سومین سایت تجاری نسل پنج ایران که نخستین سایت outdoor نسل پنج بود، با حضور مدیرعامل ایرانسل در دانشگاه تربیت مدرس به بهره برداری رسید.

چهارمین سایت تجاری نسل پنج ایران در بوستان آب و آتش تهران (پل طبیعت)، 28 بهمن ماه 1399، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل ایرانسل، در غرفه ایرانسل در نمایشگاه اینترنت اشیا، به صورت آنلاین افتتاح شد و خدمات آن در اختیار عموم مردم نهاده شد .

پنجمین سایت 5G ایران و ایرانسل نیز، سوم اسفند ماه 1399، با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و مدیرعامل ایرانسل، در محوطه باز شهرداری شیراز افتتاح شده و در اختیار مردم این شهر نهاده شد.

ششمین سایت نسل پنج ایرانسل هم، سه شنبه 19 اسفند ماه 1399، با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش و مدیرعامل ایرانسل، در این جزیره افتتاح شد.

هفتمین سایت 5G ایرانسل هم، چهارشنبه 27 اسفند 1399، در محوطۀ باز دانشگاه فردوسی مشهد و با حضور معاون استاندار خراسان رضوی، مدیر کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) منطقه شمال شرق و مدیرعامل ایرانسل، راه اندازی شده و خدمات آن در اختیار زائران و مجاوران آستان قدس رضوی و پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد نهاده شد.

ایرانسل، در روز اول مرداد 1400 و همزمان با نخستین سالروز راه اندازی تجاری شبکۀ نسل پنج خود، پیروز شد تا بار دیگر، رکورد سرعت اینترنت در ایران را به نام خود ثبت کند و در حضور رسانه، به سرعت 3.909 گیگابیت بر ثانیه، در شبکۀ واقعی و تجاری نسل پنج، دست یابد. ایرانسل همچنان، با داشتن هفت سایت تجاری نسل پنج، رکورددار سرعت و تعداد سایت های تجاری 5G در ایران است و در صورت برطرف دغدغۀ تخصیص فرکانس، آماده است تا برنامۀ توسعۀ شبکۀ نسل پنج خود را با سرعتی بیش از پیش، در ایران ادامه دهد.

ایرانسل، اولین ارائه دهندۀ 5G در ایران، همزمان با توسعه پوشش شبکۀ نسل پنج، مطالعه بر روی نسل ششم تلفن همراه یا 6G را نیز از شروع سال 1399 با همکاری مراکز معتبر دانشگاهی و تأکید بر بومی سازی این فناوری شروع نموده است.

دکتر بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل، در نشست خبری پانزدهمین سالروز راه اندازی شبکۀ تلفن همراه ایرانسل، با اشاره به ثبت رکورد 16.8 پتابایت برای مصرف روزانۀ دیتا در شبکۀ این اپراتور، گفت: ایرانسل در پی ورود به نسل 5.5 تلفن همراه است.

هدیۀ 15 سالگی ایرانسل

به مناسبت فرارسیدن 29 مهرماه، پانزدهمین سالروز راه اندازی شبکۀ تلفن همراه ایرانسل و به رسم قدردانی از مشترکان عزیز، از 27 مهر تا 3 آبان 1400، تمام مشترکان دائمی و اعتباری ایرانسل می توانند با شماره گیری#5 یا به وسیله اپلیکیشن ایرانسل من، یک بسته هدیه 2 گیگابایتی اینترنت داخلی دریافت نمایند. اعتبار این بسته تا انتها همان روز است و هر کاربر یک بار فرصت دریافت این هدیه را دارد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1811

به "ایرانسل 15 ساله شد، هدیۀ دو گیگابایتی به مشترکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانسل 15 ساله شد، هدیۀ دو گیگابایتی به مشترکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید