اظهار نظر نماینده اهواز درباره سامان دهی بازماندگی از تحصیل

به گزارش مجله بوشهری ها، خبرنگاران/خوزستان نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به علل مختلف بازماندگی از تحصیل میان دانش آموزان به ویژه در منطقه ها روستایی، گفت: همه این مولفه ها را باید دید تا بتوانیم بازماندگی از تحصیل را سامان بدهیم.

اظهار نظر نماینده اهواز درباره سامان دهی بازماندگی از تحصیل

سید کریم حسینی در گفت وگو با خبرنگاران، در پاسخ به اینکه آیا مجلس برنامه ای برای بازماندگان از تحصیل دارد؟ اظهار کرد: در بحث اصل 15 قانون اساسی بخشی از کار را پیگیری کردیم و زمینه فراهم است. بخشی از عقب ماندگی، ترک تحصیلی و یا نرفتن سراغ تحصیل، مربوط به زبان ها و لهجه های محلی است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در روستاهای شمالی استان خوزستان لهجه ها کاملا محلی است و می بینیم که محصل سوم یا چهارم ابتدایی است اما هنوز فارسی بلد نیست این مساله را در منطقه ها عربی و بختیاری داریم. باید به بحث دوزبانه بودن آموزش به شکل جدی در خوزستان پرداخت البته ممکن استان در کردستان یا سیستان و بلوچستان نیز صدق کند.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی، گفت: قطعا وقتی کودک فارسی را یاد نگرفته باشد از درس زده می گردد، خانواده نیز رغبت نمی کند و امکان افزایش سال مردودی وجود دارد. بحث فقط نمره دادن و نمره گرفتن نیست.

حسینی با بیان اینکه البته دو زبانه بودن منافعی نیز دارد، گفت: بخش اعظم مسائل مالی دانش آموزان قابل برطرف است. می توان به وسیله بعضی نهادها مشارکت های مردمی و خیرین می توان آن را برطرف کرد. بخشی از بازماندگی از تحصیل و عدم رغبت به تحصیل، به این علت است که محیط آموزشی ایجاد نشده است.

وی اضافه کرد: پدر و مادری که خود کم سواد باشند و درگیر کارهای دامداری و کشاورزی باشند ممکن است که خیلی برایشان مهم نباشد که کودک آن ها به مدرسه برود. همه این مولفه ها را باید دید تا بتوانیم بازماندگی از تحصیل را سامان بدهیم.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش و پرورش می تواند نقش خوبی داشته باشد و اگر احتیاج به یاری هست از سایر دستگاه ها نیز یاری بگیرد. علی رغم مسائل مالی که در کشور وجود دارد نیز فضای خوبی برای مدرسه سازی ایجاد شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1897

به "اظهار نظر نماینده اهواز درباره سامان دهی بازماندگی از تحصیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهار نظر نماینده اهواز درباره سامان دهی بازماندگی از تحصیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید