ادعای مقام واشنگتن: بغداد از ما نخواسته است که نیروهایمان را خارج کنیم

به گزارش مجله بوشهری ها، معاون اول دستیار وزیر خارجه امریکا ادعا کرد که دولت عراق در جریان گفت وگوی راهبردی خواهان خروج نیروهای آمریکایی از این کشور نشده است.

ادعای مقام واشنگتن: بغداد از ما نخواسته است که نیروهایمان را خارج کنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جوی هود، معاون اول دستیار وزیر خارجه امریکا در امور خاورمیانه مدعی شد که این کشور پایگاه نظامی در عراق ندارد.

هود در گفت وگو با شبکه آمریکایی الحره گفت: ما پایگاه نظامی در عراق نداریم. نیروهای نظامی ما در آنجا، در مراکز نظامی عراق حضور دارند. ما مهمان آنان در کشورشان هستیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل، به ما گفتند که برای حمایت از ما کوشش زیادی خواهند کرد. ما نیز تأکید کردیم که هر اقدامی در کشورشان انجام دهیم، با هماهنگی آنان خواهد بود.

این مسئول آمریکایی همچنین مدعی شد که دولت عراق در جریان گفت وگوی راهبردی با آمریکا که چهارشنبه (روز گذشته) برگزار گردید، خواهان خروج نیروهای آمریکایی از عراق نشده است.

هود با این ادعا که نیروهای آمریکایی و ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری واشنگتن، دستاوردهای بسیاری در شکست داعش داشتند، خاطر نشان کرد: داعش کاملا شکست نخورده است. ما باید با هم، به مبارزه با آن ادامه دهیم.

وی خاطر نشان کرد، کمیته مشترک نظامی، تعداد نیروهای آمریکایی و ائتلاف موسوم به ضد داعش را معین خواهند کرد تا در عراق باقی بمانند و مأموریت خود را به خاتمه برسانند.

این مسئول آمریکایی توضیح داد، مأموریت کنونی نظامیان آمریکایی، آموزش، مشاوره و تجهیز نیروهای عراقی برای تعقیب عناصر داعش است.

هود با این ادعا که ملت عراق، انتظار بیشتری از روابط بغداد-واشنگتن دارند، ضمن مداخله در امور داخلی بغداد گفت که آمریکا میخواهد از حضور ناظران بین المللی حاضر در مراکز انتخاباتی مطمئن گردد تا انتخابات عراق به صورت آزاد و عادلانه برگزار گردد.

در همین ارتباط، احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق، شامگاه روز (چهارشنبه)، پس از خاتمه گفت و گوهای راهبردی بغداد و واشنگتن، تأکید کرد، دور سوم گفت و گوهای راهبردی میان واشنگتن و بغداد، با تمرکز بر موضوع امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی، مسائل سیاسی، و همکاری های پرورشی و فرهنگی شروع شد.

الصحاف در ادامه توضیح داد: حضور نیروهای آمریکایی پس از این گفت وگو به دادن مشاوره و آموزش محدود خواهد شد و نیروهای خارجی بر اساس یک جدول زمانی معین خارج از عراق مستقر خواهند شد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: نیروهای خارجی باقی مانده در پایگاه هایی کاملا عراقی حضور خواهند داشت. بغداد و واشنگتن بر سر عدم حضور نیروهای رزمی (خارجی) در عراق توافق نموده اند.

دور جدیدی از گفت وگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن در تاریخ 11 ژوئن سال 2020 (22 خرداد سال گذشته) در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار گردید و دو طرف در مورد موضوعات مختلفی به ویژه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از عراق گفت و گو کردند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1526

به "ادعای مقام واشنگتن: بغداد از ما نخواسته است که نیروهایمان را خارج کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای مقام واشنگتن: بغداد از ما نخواسته است که نیروهایمان را خارج کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید