آیا برجام قابل تجدید نظر است؟

به گزارش مجله بوشهری ها، مهرداد پشنگ پور کارشناس حقوق بین الملل در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: بعد از انعقاد کامل توافق غیرمعاهده ای مهم قرن و حتی قبل از آن، مصاحبه های فراوان و بسیاری به نفع و ضرر این توافق بروز و ظهور کرد. مخالفان و موافقان هر کدام بر وجهی استناد و تلاش کردند تا موضع و جایگاه خود را پایدار کنند. برخی آن را نمونه عینی خسارت و ضدیت با منافع ملی و در مقابل موافقان آن را مفید برای مصالح ملی دانستند.

آیا برجام قابل تجدید نظر است؟

حقیقت آشکار، اما این است که مخالفان جز استدلال هایی کلی و غالبا مبتنی بر ایدئولوژی های سخت، هرگز مصادیق آشکار و مجسمی را برای خسارت باربودنش مطرح نکردند. بااین حال، نمونه های مؤثر و قابل لمس برجام در عرصه ملی و بین المللی قابل رؤیت و غیرقابل انکار است. این بحث ها همواره زمینه های گوناگونی برای طرح در میان جامعه و گروه های مختلف داشته؛ همان گونه که در عرصه بین المللی هم غیر این نبوده است.

انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و وعده ایشان و گروه همراهش برای بازگشت به برجام توأم با نقد تند و تیز سیاست دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته ای بیش از پیش تنور این بحث ها را داغ کرد. محور این جدال با به دست دریافت قدرت توسط رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا بر این موضوع متمرکز شده که آیا امکان بازبینی و تجدید نظر در برجام وجود دارد.

میان این هیاهو نیز برخی از سران کشور ها ادعا هایی را بیان کرده و تلاش دارند به لطایف الحیلی منافعی را جلب کنند. این دسته از حاکمان قبل از اینکه خیر مشترک جهانی را ملاحظه کنند، سعی دارند با مشوه کردن اوضاع متاع خود را گران تر به دیگران بفروشند، حقیقتی که ایجاب می کند ایران برنامه مدون و فعالی را در اختیار داشته باشد که بر اساس آن هم منفعت ملی را برآورده کند و هم مانع سوء استفاده دیگران شود.

یقینا مهم ترین وجه چنین سیاستی دوری از تعصب و اجتناب از تصلب در مواضع است و البته نه به معنای تسلیم محض بلکه تعدیل در مطالبات و اصلاح در چارچوب ساختار موجود به جای انفعال و احتراز از مواجهه با تمام اطراف توافق که می تواند بالقوه زیان آور و خسارت بار باشد.

اصلاح و جرح و تعدیل در قرارداد ها

به طورکلی هر توافقی امکان تجدیدنظر و بازبینی دارد و در بسیاری موارد تنها راه حفظ و زنده نگه داشتن یک توافق است و این قاعده درباره توافقات داخلی و بین المللی یکسان است. ماده 39 کنوانسیون وین سال 1969 مربوط به حقوق معاهدات، قاعده کلی برای اصلاح یک معاهده را موافقت طرف های آن می داند مگر آنکه ترتیب دیگری در معاهده معین شده باشد.

در معاهدات چندجانبه برای اصلاح و بازبینی، نخست: هر نوع پیشنهاد اصلاح باید به تمام اطراف معاهده ابلاغ شود و هر کدام این حق را دارند در این امور شرکت کنند: الف) اتخاذ تصمیم در ارتباط با اقدامی که باید برای پیشنهاد انجام شود. ب) مذاکره و توافق برای اصلاح معاهده. دوم: هر کشوری که امکان الحاق به معاهده را دارد، حق الحاق به اصلاحیه را هم خواهد داشت. سوم: کشوری که عضو معاهده بوده، ولی در اصلاحیه مشارکت نداشته و به آن ملحق نشده، در قبال اصلاحیه متعهد نخواهد شد.

قابلیت اصلاح و بازبینی برجام

الف) از حیث حقوقی: توافق جامع هسته ای معاهده نیست، ولی می توان از اصول کلی این معاهده برای موارد مشابه استفاده کرد و با وحدت ملاک، قواعد لازم برای موارد مشابه را به دست آورد. در برجام بند ع از بخش مقدمه و مفاد عمومی، بازبینی و اصلاح این توافق را این گونه پیش بینی کرده است: گروه 1+5 و ایران هر دو سال یک بار، یا در صورت نیاز زودتر، به منظور بازنگری و ارزیابی پیشرفت اجرا شده و اتخاذ تصمیمات مقتضی با اجماع، در سطح وزیر دیدار خواهند کرد. بنابراین، طبق مقررات مندرج در برجام و نیز اصول کلی برگرفته از کنوانسیون حقوق معاهدات می توان به این نتیجه قطعی دست یافت که وفق قواعد حقوقی و مقررات قیدشده در توافق جامع هسته ای، این توافق قابل تجدید نظر و بازبینی است.

ب) از حیث سیاسی و دیپلماتیک: وقایع دیپلماتیک و سیاسی غالبا ظرافت و پیچیدگی های خاص خود را دارند؛ به ویژه که اموری هستند سیال و غالبا مبتنی بر تضارب آرا و تعارض منافع که مواقع بسیاری تثبیت یا تحصیل آن ها ناگزیر از مجادله های سخت دیپلماتیک هم هست؛ بنابراین اگرچه وفق مقررات حقوقی امکان تجدیدنظر و بازبینی در برجام قطعی و عینی است، ولی این امکان از منظر روابط دیپلماتیک و سیاسی به آن روشنی نیست. حقیقت این است که هر قرارداد و توافقی در زمان و موعد انعقاد تا حد امکان کامل است و این گذشت زمان است که نقاط ضعف و قوت یک توافق را نمایان و برجسته می کند. برای همین هم در هر توافقی اصلاح و بازبینی و تجدیدنظر پیش بینی می شود.

تجدیدنظر هم موجب می شود که با رفع موانع امکان اجرا بهتر و مؤثرتر یک توافق فراهم شود و هم مواردی که سابقا به هر دلیلی از نظر و توجه مغفول مانده در صورت ضرورت در اصلاحیه گنجانده شود. با این نگرش به نظر می رسد اصل مسئله تجدیدنظر و بازبینی آن گونه که در مقدمه عمومی برجام آمده، هم ممکن هست و هم به صلاح و مسئله مهم نحوه اجرا و حصول به این نتیجه است.

بی شک تجربه ارزشمند مذاکرات طولانی و دقیق منتج به توافق هسته ای، زمینه و بستر مناسبی برای تأمین مصالح و تمهید عزت ملی است. چنین برنامه کارآمدی، با توجه به شرایط به وجودآمده در مجموعه نظام بین المللی، متأثر از تغییر حاکمیت الیگارشی ایالات متحده آمریکا اهمیت بیشتری پیدا می کند.

غفلت و کوتاهی در این موقعیت، به سرعت و سادگی فرصت های ایجادشده را تبدیل به تهدید می کند و زمینه قدرتمندی را برای اجماع علیه ایران فراهم می آورد؛ آن هم درست در موقعی که می توان از چنین اجماعی نه تن ها جلوگیری کرد، بلکه از رهگذر مجال فراهم شده، سر مار را به دست دشمن کوبید. این فرصت مغتنمی است که دیپلماسی نباید به سادگی از آن بگذرد و نباید این فرصت مغتنم را از دیپلماسی ورزیده دریغ کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: bushehrherfa.ir شناسه مطلب: 1455

به "آیا برجام قابل تجدید نظر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا برجام قابل تجدید نظر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید